Reklam
Reklam

“KULAKLARI KIZARANA KADAR BAĞIRMAKLA BU İŞ OLMAZ”

“KULAKLARI KIZARANA KADAR BAĞIRMAKLA BU İŞ OLMAZ”
  • 15.06.2020
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanlığı’nda bugün yapılan basın toplantısında, Keşan Belediye Meclisi’nin 10 Haziran 2020 tarihinde gerçekleştirilen Haziran ayı olağan toplantısının 1. oturumunda yaşanan gerginliğe ve Millet İttifakı’nın toplantıyı terk etmesi öncesinde yaşanan tartışmalara dikkat çekildi.

Toplantıya; CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, parti yöneticileri ve Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li üyeleri katıldı.

Meclis toplantısında yaşanan gelişmeler ve akabinde Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun yaptığı basın toplantısındaki bazı konuşmaların slayt gösterini sunularak hatırlatıldığı toplantıda, ilk olarak İlçe Başkanı Recep Pekcan konuştu.

“MECLİSİN BİR ADABI VE YÖNETME TARZI VARDIR”

Meclis’in meclis gibi yönetilmesi ve grup sözcülerine söz haklarının verilmesi son olarak da dilek ve temenniler bölümünün kullandırılması gerektiğine dikkat çeken Pekcan, Özlem hanım söz almak istiyor; Özlem hanım meclis üyesi, katip üye, imar komisyonu başkanı ve konu imarla ilgili çünkü söyleyeceklerini duymak istemiyor. Yüksel bey söz almak istiyor, söz vermiyor. Grup sözcümüz söz almak istiyor, söz verilmiyor. Meclis toplantıları izlenebilir ancak son toplantılarda bazı arkadaşlar getirtilmiş olayı provative ediyor, yönlendirmeye ve baskı kurmaya çalışıyor. Arkalarda şak şak şak alkışlar kopartılıyor. Meclisin bir adabı ve yönetme tarzı vardır. Başkan meclisin nasıl yönetileceğini ve nasıl yönetileceği yeri nasıl okuyacağını bile bilmiyor.” dedi.

“KULAKLARI KIZARANA KADAR BAĞIRMAKLA BU İŞ OLMAZ”

“Başkan meclisi nasıl yönetileceğini biliyor olsaydı ve doğru şekilde yönetseydi bu iş buraya gelmezdi.” diyen Recep Pekcan, “Azarlar gibi bağırarak, dudakları beyazlayıp, kulakları kızarana kadar bağırmakla bu iş olmaz. Orada oturanlar Millet İttifakı’nın meclis üyeleridir. Orada oturanlar Cumhuriyet Halk Partisi’dir. Onlara yaptığı her hakaret ve her davranış, Keşan halkına yapılmış bir hakarettir. Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nu Keşan halkına şikayet etmiyorum, zaten Keşan halkı 1,5 senedir yeteri kadar şikayetçi hale geldi.” şeklinde konuştu.

CHP Keşan İlçe Başkanlığında, parti yöneticileri ve Belediye Meclisi üyeleri basın açıklaması yapıyor.

Selim Şen paylaştı: 15 Haziran 2020 Pazartesi

“GEÇMİŞİMİZİN SONUNA KADAR ARKASINDAYIZ”

“Hassas konulardan bir tanesi de geçmişimiz.” diyerek sözlerini sürdüren Pekcan, şöyle devam etti: “Grup sözcümüz kendisine de söyledi. ‘30 yıllık geçmişimizin üzerinde oturuyorsunuz.’ dedi. Geçmiş 30 yılımızda görev şehitlerimiz var. 30 yıldır belediye başkanlarımız ve meclis üyelerimiz ellerinden geldiği kadar hizmet ettiler. İyi veya kötü ya da hatalar yapılmış olabilir ancak biz geçmişimizin sonuna kadar arkasındayız. Tüm belediye başkanlarımızın ve meclis üyelerimizin sonuna kadar arkasındayız. Eğer başkanın 30 yılla bir hesabı varsa yapması gereken her şeyleri yapsın. Geriye dönüp dönüp öyle böyle bizim ailemize saldırmasın. 1,5 sene geçti bir dikili ağacın yok. Bir tane daha Mehmet Gemici Cennet Parkı gibi park yaptın mı, otogar, mezbaha gibi bir şey yaptın mı, BELKOOP, Atakent gibi toplu konut yatırımının var mı. Belediye kompleksi gibi bir yatırımın var mı. 1,5 yıldır daha kompleksin üstünü kapatamadın. Afaki projelerle ‘Orayı yapacağım burayı yapacağım.’ deyip durdunuz ancak bir türlü kapatamadınız. Biz kapatamadık ama koca bir kompleks yaptık. Burası bir an önce rantabl bir şekilde, çok uçuk olmayacak bir proje ile kapatılması lazım. Esnafa yazık, halkımıza da yazık. Böyle bir şey yap ve arkandayız. Her zaman söylüyoruz, doğru olan projelerde her zaman desteğimizi veriyoruz.

Belediye Başkanı meclisi yönetmeyi beceremediği gibi sahilleri ve Keşan’ı da yönetmeyi beceremiyor. Konuyla çok fazla alakası yok. Kapısından girip hediye vereceği yerlere, yangın merdiveni ile gösteri yapacağına, bandoyu arkasına takıp sokak sokak dolacağına belediyede neler oluyor, ne kaç para, ne yapmam lazım diyerek bunlarla uğraşacağına zamanı yanlış yere harcıyor.”

“BURADA PARANIN HESABI YAPILIR MI?”

Yayla Sahili’ndeki limanın doğurduğu olumsuzluklar nedeniyle sahilde oluşan talaşların alınmayacak olmasına tepki gösteren Recep Pekcan, “Bu sene alınmaması, tamamen parasal. Fazla masraflı olduğu için almıyor. Orası bir pataklığa dönmüş, orası son derece sağlıksız. Oradaki insanlar evlerinde yaşayamazlar. Sağlık açısında çok problemli bir yer. Burada paranın hesabı yapılır mı? Her sene alınmış, yine alacaksın. Erikli ve Yayla da çöp problemleri çok fazla. Yolların durumu meydanda.” dedi.

“HER ŞEY PARA MI?”

Paşayiğit Mahallesi sınırları içerisinde yaşanan çöp sorununa da değinen Pekcan, burada da çöplerin alınmasının çok pahalıya çıktığı yönde bahanelerin üretildiğini belirterek, “Sen Keşan’ın belediye başkanısın ve sen bunu halletmiyorsun. Neden? Pahalıya çıkıyor. Her şey para mı?” diye konuştu.

Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun seçim vaatlerinden birisinin trafik sorununu çözümlemek olduğunun altını çizen Recep Pekcan, 1,5 yıldan beri yolların kapatılıp açılmaktan başka bir şey yapılmadığını bildirdi.

Toplantı, Keşan Belediye Meclisi’nin CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer’in konuşmasıyla sürdü.

FERİDUN TÜMER…

Demokratik haklarını kullanamadıkları ve kullandırılmadığı için meclisi terk ettiklerine dikkat çeken Tümer, “Başkan 20 dakika boyunca konuştu ve demagoji yaparak olayı çarpıtmaya çalıştı. Bir kere bu 2019 denetleme raporudur. Başkan karıştırıyor ve 3 yıl 5 yıl geriye dönüyor. Belediye Meclis üyeleri belediyeye iş yapmıştır diyor. Ben de bu konuda konuştuklarımın arkasındayım. O söz konusu kişinin Keşan Belediyesine kesilmiş bir tek evrağı yok. Site yönetimine kesmiştir. Şu anda site yönetimi başkanı AKP’li bir meclis üyesi. Orada birkaç tane isim veriyor ve bu malatçok yanlış bir şeydir. Şu anda belediyenin avukatları kim? Geriye dönüp 1,5 yıldır oturduğu koltuğun hakkını versin, ne gerekiyorsa yapsın ancak insanların isimlerini deşifre etmesin.” diye konuştu.

“ASBESTLİ BORULARIN ÜSTÜNE BETON DÖKTÜLER”

Konuşmasının devamında denetleme raporunda sunulan durum tespitleri hakkında bilgilendirmede bulunan ve Muammer Aksoy Caddesi’ndeki yol yapımındaki yanlışlıklara değinen Feridun Tümer, “Beton yol yapımında asbestli boru kullanılıp kullanılmadığını ve orada bunan asbestli borular sökülüp yenisi takılmış mıdır? Ben söyleyeyim değiştirmediler. Oradaki asbestli boruların üstüne beton döktüler ve bir de asfalt atmayı düşünüyorsunuz.

Başkan Meclis’te izin verseydi eğer bunları söyleyecektim. Ama başkan önüne yazılanın dışında soru sorulduğunda dağılıyor maalesef ve soru almıyor.” şeklinde konuştu.

Başkan Mustafa Helvacıoğlu’na “Belediyeyi kaç para SGK borcu ile aldın ve şu anki SGK borcu ne kadar?” diye soran Tümer, son 15 ayda 1,5 ay SGK borcu ödendiğini söyledi.

Feridun Tümer, Keşan Kent Hizmetleri’nden bazı konularda bilgi edinmek için evrak istediklerini ve kendilerine de bu konuda bilgi verilmediğini kaydetti.

“88 TANE SENDİKALI PERSONELİN ALDIKLARI MAAŞLARA TAKIK VAZİYETTE”

Bazı personele ödenen fazla mesai konusunda da değinen ve “Bizim çalışan arkadaşlarımız ile bir sorunumuz yok.” diyen Tümer, her zaman işçinin yanında olduklarını ve her işinin insani yaşam hakkı olduğunun altını çizerek şu ifadeleri kullandı: “Siz kardeşimizin birini 431, birini 420 saat 8 ayda çalıştırmışsınız. Bir de üstüne diyorsunuz; ‘5 çalışıyorlar, 1 mesai alıyorlar.’ Ya çarpma bilmiyor Mustafa bey ya da hesap yapamıyor. 430 saati 5 ile çarptığınızda ve 8 aya böldüğünüzde günde 8,5-9 saat mesai yapar. Bu çocuklara yazık ve aldığı parada da gözümüz yok. 88 tane sendikalı personelin aldıkları maaşlara takık vaziyette. Onlar insani yaşam hakkı parası alıyorlar. Hani Türkiye’de herkes öyle para alsa. Kendi danışmanlarının 31 Aralık maaş bordrolarını açıklasın bakalım.”

“SİZ VERİLMİŞ KREDİYİ 4 AYDIR KEŞAN’A GETİREMEDİNİZ”

Denetleme raporuyla ilgili konuşmasını tamamlayan ve Meclis’te bazı alınan kararların neden hâlâ hayata geçirilmediğine değinen Feridun Tümer, “Mecliste 2 tane kredi için yetki verdik. Biri 3 milyon diğeri 7,5 milyon. Neredeyse üzerinden 4 ay geçti. Siz verilmiş krediyi 4 aydır Keşan’a getiremediniz. Nerede alacağınız araçlar. Araçlara %20 zam geldi. ‘Erikli’ye kredi vermediler.’ diyor. Meclis raporlarını okusun.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ