Reklam
Reklam

MECLİS KATİP ÜYELERİ UYBAŞ VE SAYGI’NDAN, BAŞKAN HELVACIOĞLU’NA TEPKİ

MECLİS KATİP ÜYELERİ UYBAŞ VE SAYGI’NDAN, BAŞKAN HELVACIOĞLU’NA TEPKİ
  • 17.06.2021
Reklam

Keşan Belediye Meclisi’nin CHP’li üyesi ve meclis katip üyeleri Özlem Uybaş ve Banu Saygı, meclis toplantısında yaşanan bir tartışmada Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun kendilerine yönelik söylediği sözlere tepki gösterdi.

Keşan Belediye Meclisi’nin 11 Haziran 2021 Cuma günü yapılan olağanüstü toplantısında yaşanan tartışmada Musafa Helvacıoğlu katip üyeleri Özlem Uybaş ve Banu Saygı için “Ya evlere şenlik katip üyelerimiz var.” ve “Bu ne ya; gün mü yapıyoruz.” şeklinde sözler sarf etmişti.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Uybaş ve Saygı, Helvacıoğlu’nun sözlerinin ne bir meclis ciddiyetine ne de bulunan yerin önemine uygun olmadığını vurgulayarak, “Kurulan cümlelerin küçümseyici ve cinsiyetçi yaklaşımı halkımız iradesine yapılan bir saldırıdır.” dedi.

“TÜM KADINLARIMIZI, KADIN DÜŞMANI POLİTİKALARA KARŞI ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

Açıklamada ilk konuşan Meclis Katibi Banu Saygı, Helvacıoğlu’nun kullandığı sözleri ‘cinsiyetçi’ ve ‘ayrımcı’ olarak niteleyerek, “Halkımızın verdiği sorumlulukla mecliste yer alan halkın temsilcisi olan biz meclis üyelerinin kadın olmamız nedeniyle karşılaştıkları cümleler ne bir meclis ciddiyetine ne de bulunan yerin önemine uygundur. Hele kurulan cümlelerin küçümseyici ve cinsiyetçi yaklaşımı halkımız iradesine yapılan bir saldırıdır. Tüm kadınlarımızı, kadınlarımızın değerinin farkında olan herkesi bu gerici yaklaşıma, eşitsizliğe, kadın düşmanı politikalara karşı çıkmaya davet ediyor ve bunlara meydan okuyoruz. Biz Özlem Hanımla beraber tüm kadınlar olmak üzere; Atatürk’ün bize verdiği haklara sahip çıkarak, sonuna kadar arkasında durarak, hayatın her aşamasında yer almaya mecburuz. Bizi istemeseniz de mecliste, iş yerlerinde, sokakta, her yerde göreceksiniz.” şeklinde konuştu.

UYBAŞ: “BU CİNSİYETÇİ VE AYRIMCI SÖYLEMLER, HERKESİ YARALIYOR”

Özlem Uybaş da belediye başkanının agresif ve suçlayıcı tavırlarının seçildiği günden bugüne devam ettiğini belirterek, “Mecliste sayın başkanın, cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlere ve tavırlarına defalarca maruz kaldık. Meclisin yönetilmesine ilişkin usul ve esasları hatırlatmayı biz kadın meclis üyeleri üzerinden kendince küçümseyici bir tavırla yapmayı tercih etmiş olması vicdanları rahatsız etmiştir. Üstelik kadınların günlerde ve benzeri toplantılarda bir araya gelmesi, bir ihtiyaç, bir sosyalleşme aracıdır. Bu söylemleri ile ‘siz evlerinizde oturun, siyaset sizi aşar’ demek istediyse kendisini mensubu olduğu partide siyaset yapan hemcinslerine havale ediyoruz. Hedef gösterilen bizler gibi görünebilir. Ancak bu cinsiyetçi ve ayrımcı söylemler, kadının değerinin ve öneminin farkında olan herkesi yaralıyor. Belediye başkanını cinsiyetçi ve ayrımcı söylemlere son vermeye davet ediyor ve bunların tekrarlanmamasını umuyoruz.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ