Reklam
Reklam

MECLİS TOPLANTISINDA, FSRU GERGİNLİĞİ…

MECLİS TOPLANTISINDA, FSRU GERGİNLİĞİ…
  • 06.02.2020
Reklam

Keşan Belediyesinin bugün gerçekleştirilen meclis toplantısında, CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer ve İYİ Parti Grup Sözcüsü Zafer Topçu imzasıyla verilen, Sazlıdere’ye yapılmak istenen FSRU projesi konusuyla ilgili önergenin görüşülmesi sırasında, gerginlik yaşandı.

Oylama ile gündeme alınan önerge, tartışmaların ardından Keşan Belediye Meclisi Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun yetkisiyle bir sonraki meclis toplantısına bırakıldı.

ÖNERGE…

Meclise sunulan önerge şöyle: “Kültür ve Turizm Bakanlığının onayladığı, Edirne İl Özel İdaresinde ve Keşan Belediyesinde askıya çıkarılan Edirne İli, Keşan İlçesi, Sazlıdere köyü 148 ada, 26 ve 114 sayılı parsellere ilişkin hazırlanan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ve 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planının; 1/100.000 ölçekli Trakya alt bölgesi Ergene Havzası Çevre Düzeni Planı Hükümlerine, 1/25.000 ölçekli Edirne İli Çevre Düzeni Planı Hükümlerine, Saros Körfezi Özel Çevre Koruma Bölgesi Hükümlerine, Saros Körfezi Kültür Turizm Gelişim Bölgesi hükümlerine, Akdeniz’in Kirliliğe Karşı Korunması Barselona Sözleşmesi hükümlerine, Bern Sözleşmesi hükümlerine, T.C. Anayasası Ormanların Korunması hükümlerine açıkça aykırı olması ve ilçemiz halkının tepkileri ve ilçemizin olumsuz etkileneceği sebeplerinden; askıda olan 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planına, 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’na itiraz ettiğimizi; Saros Sazlıdere FSRU liman ve kara boru hattının yapılmasının iptal edilmesi yönünde tavsiye kararı alınmasını öneriyoruz.”

MUSTAFA HELVACIOĞLU…

Önerge ile ilgili konuşan Başkan Helvacıoğlu, Meclis’in aynı konuda 6 Eylül 2018 tarihindeki toplantısında, tavsiye kararı alındığını ifade ederek, aynı konu hakkında her yıl tavsiye kararı alınamayacağını söyledi ve “Ben de milli aracı getireyim mi her yıl? Bunu kabul etmiyorum.” dedi.

FERİDUN TÜMER…

Konuyla ilgili söz alan CHP Grup Sözcüsü Feridun Tümer de 2018 yılında alınan tavsiye kararının

ÇED Raporu’na itirazı için olduğunu ve bilirkişi heyetinin raporunun ardından yeni bir süreç başladığını ve şimdiki kararın da bu nedenle alınması gerektiğini kaydetti.

Tümer şöyle devam etti: “ÇED raporları için bilirkişi görüşü istendi ve bilirkişi raporu olumsuz olarak geldi. Şimdi yeni bir süreç başlıyor. Bu nedenle de kararın alınmasını istiyoruz. Belediye meclislerinin de böyle davalarda iptal edilmesi ile ilgili faydası oluyor.”

MUSTAFA HELVACIOĞLU…

Yeniden söz alan Başkan Mustafa Helvacıoğlu da Keşan Belediyesinin 2018’de aldığı karar ile projeyi ‘İstemiyoruz.’ dediğini ve bu konuda bir karar alınabileceğine işaret ederek, “Siz başka bir şeyin peşindesiniz.” diye konuştu.

NEHİR GERGİN…

Tartışmalar sırasında konuşan AK Parti Grup Sözcüsü Nehir Gergin de meclis üyesi olarak bir konunun içeriği hakkında bilgi sahibi olmadan oy kullanamayacağının altını çizerek, meclis üyelerine dönerek, okunan önergedeki yazıları kaç kişinin anladığını sordu.

ALAADDİN ÖZTÜRK…

Bu sırada söz alarak, Barselona sözleşmesinin Türkiye’nin taraf olduğu ve devletler arası bir sözleşme olduğunu söyleyen CHP’li meclis üyesi Alaaddin Öztürk’e cevaben konuşan Nehir Gergin,  sözleşmenin içeriğini bilmeden el kaldıramayacağını belirtti ve “Rica ediyorum ilgili maddeleri mecliste anlatsın biri, ezberden.” dedi.

SÜLEYMAN GÜRSEL PAÇAMAN…
Gergin’in ardından konuşan CHP’li meclis üyesi Süleyman Gürsel Paçaman da “Kim kimi sınıyor burada? Ortada bir doğa katliamı var ve diyorsunuz ki Barselona sözleşmesini biliyor musunuz? Bu bilip bilmeme meselesi değil. Biz buradaki proje karşı mıyız değil miyiz?”dedi.

MUSTAFA HELVACIOĞLU…

Tartışmalar sırasında yine söz alan Mustafa Helvacıoğlu da “Keşke daha önce getirseydiniz de anlasaydık, bilirkişi raporunu daha önceden görseydik. Baskın bir madde getirmişsiniz içinde ne var? Ben nasıl oylarım bunu. Bu önergeyi yetkimi kullanarak bir sonraki meclise bırakıyorum.” şeklinde konuştu.

FERİDUN TÜMER…

Feridun Tümer de Helvacıoğlu’na “Aşağıda imar planları ve Sazlıdere ile ilgili bilir kişi raporu mevcut. Meclis üyeleri bunu bilmeyebilir. Neticede bir çalışma yapılmıştır. 20 gündür asılı olan planlara sizler de bakmamışsınız. O zaman bir sonraki meclis toplantısında oylayalım.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ