Reklam
Reklam

MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU, HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ: “İSTANBUL’DA JET, SAROS’TA KAPLUMBAĞA HIZINDALAR”

MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU, HÜKÜMETİ ELEŞTİRDİ: “İSTANBUL’DA JET, SAROS’TA KAPLUMBAĞA HIZINDALAR”
  • 20.01.2020
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, Kanal İstanbul’un ÇED raporunu alelacele onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, doğal sit tescil çalışmalarını yapmadığı için Saros Körfezini kıyı erozyonundan ve kirlilikten kurtaracak dalgakıranların 15 yıldır yapılamadığını kaydetti.

Yayla Sahili’nde hatalı yapılan ve bu nedenle kıyı erozyonu, kirlilik ve kokuya neden olan Balıkçı Barınaklarının yarattığı çevre sorunlarını önleyecek dalgakıranlarının neden hâlâ yapılamadığını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına soran CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’na Bakan Cahit Turan tarafından verilen cevapta top, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına atıldı.

Gaytancıoğlu’na gelen cevapta, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2006 yılında İstanbul Teknik Üniversitesinin raporu ve kendilerinin 2010 yılında sözleşme imzalamalarına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığının doğal sit tescil çalışmalarının sürmesi ve imar planı yetkilerinin Çevre ve Şehircilik Bakanlığında bulunması nedeniyle dalgakıranların hâlâ yapılamadığı belirtildi.

Gelen cevabı değerlendiren CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, “Milyonlarca İstanbulluyu etkileyecek, doğa katliamı ve çevre felaketine yol açacak,  milyarlarca lirayı betona gömecek, ekonomiye ve insanımıza hiçbir yararı olmayacak kanal İstanbul projesinin ÇED raporunu hemen onaylayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 15 yıldır yapımı beklenen bir dalgakıran için doğal sit tescil çalışmalarını bitiremedi. Bu demektir ki bizde bir çevre bakanlığı yok, rant bakanlığı var. Rant olunca jet hızındalar, çevre söz konusuyla kaplumbağa hızında.” dedi.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ