Reklam
Reklam

ÖZKAYA: “ÇOK DAHA FAZLA KİŞİYE ÖRNEK OLACAKLARINA İNANIYORUM”

ÖZKAYA: “ÇOK DAHA FAZLA KİŞİYE ÖRNEK OLACAKLARINA İNANIYORUM”
  • 21.06.2021
Reklam

Bugün, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası’nda yapılan basın toplantısında, KOSGEB’ten faydalanan girişimciler hakkında bilgi verildi.

Keşan TSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve saat 15.00’te başlayan toplantıya; Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kadir Mutaf, KOSGEB Sorumlusu Kadir Can Tunç, Sıllage Lavanta yetkilisi Aybüke Göl, Ev’erywhere Prefabrik Ev Yetkilisi Uğur Yiğit Kayabaşı, Buket Mobilya yetkilisi Ufuk Yılmaz, Trakya Havalandırma yetkilisi Hasan Erteğli katıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan Mutaf, bölgede oda üyesi 78 işletmeye KOSGEB üzerinden destek sağladıklarını belirterek şunları söyledi: “Bölgemize değer katan genç yatırımcılarımız ile birlikteyiz. 2019 yılında yürürlüğe giren ve halen devam eden yeni girişimci KOSGEB destekleri, imalatçılara yönelik birçok destek sağlıyor. Aramızda bu teşviklerden yararlanan girişimcilerimiz mevcut. 2021 yılında imalatçılara verilen KOSGEB destekleri oldukça arttı. Bölgemizde odamız üyesi 78 işletmeye KOSGEB üzerinden destek sağladık. Bunun en önemli kısımlarından biri 1,4 milyon TL gibi önemli bir rakamı hibe şeklinde bölgemizde yatırıma dönüştürdük. Bu da girişimcilerimizin işlerine verdiği önemle daha sonra KOSGEB’in sağladığı destekler ile oldu. Sadece Keşan değil, Edirne ve Trakya’da da bu girişimler devam ediyor. Hibe desteklerinin yanında çok düşük faizli ve uzun vadeli ödemeler ile kredi destekleri oldu. Bu da odamızın KOSGEB ile birlikte bölgemize sağladığı desteklerden. Mayıs ayında imalat sektörüyle ilgili faizsiz kredi desteği açıklandı, bu destek hala devam ediyor. Bundan faydalanan da birçok işletmemiz var. Bölgemizde ve Edirne’de kendi sektörlerinde ilk olan girişimcilere, bölgemiz adına yapmış oldukları yatırımlardan dolayı teşekkür ederiz.”

ORKUN ÖZKAYA…

Daha sonra konuşan Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya da “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak her zaman girişimcilerin yanında olmaya çalıştık. Kadir Can Bey, KOSGEB desteklerini de çok iyi takip ediyor. Bölgemizde en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz. Üretim için arkadaşlarımız ellerinden geleni yapıyor. Çok daha fazla kişiye örnek olacaklarına inanıyorum. İnşallah devamı gelir.”

KADİR CAN TUNÇ…

Destekler hakkında bilgi veren Kadir Can Tunç ise şöyle konuştu: “2019 yılından itibaren imalatçılara verilen destekler 100 bin TL’den başlayıp, 370 bin TL’ye kadar sektör bazlı olarak değişiklik göstererek artarak devam ediyor. 2021 yılında bölgemizde imalatçılara yönelik alınan hibe desteği 1,4 milyon TL. Bu hibe desteğini geri ödemesiz şekilde genç girişimcilerimiz ile bölgemize kazandırdık. Sadece Keşan değil, İpsala ve Enez’de de girişimcilerimizi KOSGEB desteklerinden faydalandırmaya devam ediyoruz. İmalatçılara sağladığımız desteklerin yanı sıra geleneksel girişimci diye adlandırdığımız hizmet ve perakende sektörlerine yönelik desteklerimiz de devam ediyor. Onların destekleri üretici sektörüne göre az olsa da düşük faizli ve faizsiz kredi destekleri ile bölgemize hizmet etmeye devam ediyoruz. Mayıs ayında imalatçılara yönelik açıklanan düşük faizli veya faizsiz kredi destekleri 21 Haziran ve 9 Temmuz arasında ilave kontenjan ile imalatçı girişimcilere tekrardan açıklandı. Hem kredi hem KOSGEB desteklerimiz tamamen elektronik ortamda e-Devlet sistemi üzerinden KOSGEB ile entegre bir şekilde devam ediyor. Son iki kurulda onaylanan dört girişimcimiz ile beraberiz.” diye konuştu.

Toplantı, KOSGEB’ten faydalanan girişimcilerin konuşmaları ile devam etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ