Reklam
Reklam

PEKCAN: “DÜKKANLAR BOŞALTILMADAN YIKIM YAPILMASI DOĞRU DEĞİL.”

PEKCAN: “DÜKKANLAR BOŞALTILMADAN YIKIM YAPILMASI DOĞRU DEĞİL.”
  • 04.11.2021
Reklam

CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan ve partili yöneticiler, eski Keşan Belediye binasında yaşanan yıkımla ilgili açıklamada bulundu.

Pekcan, açıklamasını Orhan Kalkan’a ait iş yerinde yaptı.

İçerisinde bazı iş yerlerinin faaliyette bulunmasına rağmen hurda toplayıcıları tarafından üst katlarda yapılan yıkım çalışmalarına tepki gösteren Pekcan, dükkanlar boşaltılmadan yıkım yapılmasının doğru olmadığını savundu.

Yerine ne yapılacağı belirlenmeden binanın yıkılmasının ve içerisindeki kiracıların mağdur edilmesinin anlamsız olduğunu dile getiren Recep Pekcan, şunları söyledi: “Eski köy garajında da buna benzer bir durum yaşandı. O zaman da Başkan’a bir takım önerilerimiz olmuştu. Buradaki konu da aynı. Eğer orada yapılacak bir proje varsa, kiracıları mağdur etmeden bir yöntemle çıkmaları istenebilirdi. Hiçbir açıklama gelmedi ve yakın zamanda kredi kullanmış kişiler de oradan çıkarılarak dağıtıldılar. Şu zamana kadar geçen sürede yapılan herhangi bir şey yok. Bugün burada da aynı durum var. Bugün yaşanan bir rezillik var ortada. Sabah buradan geçerken benim önümde yere bir çerçeve düştü.”

Kiracılara dükkânlarını boşaltmaları konusundaki tebligatların zabıta yerine polis tarafından yapılmasına anlam veremediklerini vurgulayan Recep Pekcan, “Burasıyla ilgili bir tebligat var. Niye belediye görevlileri değil de kolluk kuvvetleri tarafından tebligat yapıldı. Yasa gereği, kiracı yeri terk etmediğinde tebligat kaymakamlık yani kolluk kuvvetleri aracılığı ile yapılır. Ancak burada kimse çıkmam demedi. Bu da yanlış bir uygulamadır. Buradaki insanlar Keşanlı. Buradaki insanlarla uzlaşı içerisinde bu iş halledilebilir. Siz kolluk güçlerini gönderiyorsunuz ve silah zoruyla çıkarmaya çalışıyorsunuz. Nedir bu kadar aceleniz.” diye konuştu.

Pekcan, depreme dayanıklılık testinin neden sadece köy garajı ve eski Belediye Binası için verildiğini sorarak, “Ben şimdi oturup size Keşan’da daha eski yapıları sayabilirim. Neden sadece burası için bu karar verildi. Madem insanların sağlığını düşünüyorsunuz, Keşan’daki tüm binalara depreme dayanıklılık incelemesi yaptırın o zaman.” dedi.

Kiracı Orhan Kalkan da iş yerini boşaltma kararıyla ilgili tebligat yapan polisin 11 Kasım’da boşaltılmadığı takdirde zorla çıkartmanın yapılacağını söylediğini ve ardından iş yerine gelen zabıta görevlileri tarafından da 26 Kasım’a kadar kendilerine süre verildiğini ifade ederek, şöyle dedi: “Bu kadar saçma sapan idare olamaz. Bizler zaten 11 Kasım’da çıkacağız. Kimse de çıkmam demedi. Ancak tarih dolmadan üstümüzde yıkım başladı. 3 tane hurda demir uğruna insanları ölüme terk etmenin anlamı yoktur.”

Keşan Belediye Meclisi üyesi Olcay Soran da binanın yıkım ihalesinin 16 Kasım’da yapılacağını ve ihale olmadan yıkımın gerçekleşemeyeceğini söyledi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ