Reklam
Reklam

“PETROL VE DOĞAL GAZ ARAMALARINDA, TARLALARI ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLERİN ALACAKLARI HALA ÖDENMEDİ”

“PETROL VE DOĞAL GAZ ARAMALARINDA, TARLALARI ZARAR GÖREN ÇİFTÇİLERİN ALACAKLARI HALA ÖDENMEDİ”
  • 21.10.2021
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Keşan’da petrol ve doğal gaz aramaları nedeniyle tarlaları zarar gören çiftçilerin alacaklarının hala ödenmediğini belirterek; ödemelerin acil olarak tamamlanmasını istedi.

TBMM’de bir açıklama yapan Doç. Dr. Gaytancıoğlu çiftçinin yeniden tarlasına ekim yapabilmesi için alacağının bir an önce ödenmesi gerektiğini ifade etti.

“BUĞDAY EKİM ZAMANI GELDİ AMA ORTADA TAMAMLANAN BİR ÖDEME YOK”

Konuya ilişkin verdiği soru önergesine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanının Ağustos ayında verdiği cevapta bir ay içinde çiftçinin alacağının ödeneceğini belirtmesine rağmen halen ödemelerin tamamlanmadığını hatırlatan Gaytancıoğlu, şunları söyledi: “Keşan’da, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, buğday hasadına az bir zaman kala petrol ve doğal gaz araması yaptı. Çiftçi hasadını yapamadan ürünleri telef oldu. Aynı durum, ayçiçeği hasadında da devam etti.

<Hasattan sonra bu aramaları yapın> çağrılarımız ne yazık ki karşılık almadı. Bu durumu da burada yani Mecliste dile getirdim. Ayrıca, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanına soru önergesi verdim. Haziran ayında vermiş olduğum soru önergesine, Bakan, ağustosta verdiği cevapta, çiftçilerin zararlarının ödenmeye başlandığını ve bir ay içinde tamamlanacağını söyledi. Şimdi, buğday ekim zamanı geldi ama ortada tamamlanan bir ödeme yok.

Çiftçinin daha fazla mağdur olmaması için devlet olarak verilen sözün tutulması için acil olarak ödemelerin tamamlanması çağrısında bulunuyorum.

Çiftçi, maliyetler nedeniyle zaten tarlasını ekmekte zorlanıyor. Bir an evvel yok ettiğiniz ürünlerin karşılığını ödeyin.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ