Reklam
Reklam

“SAHİLLERİMİZİ MUÇEV’DEN KURTARDIK DERKEN, EÇEV ORTAYA ÇIKTI”

“SAHİLLERİMİZİ MUÇEV’DEN KURTARDIK DERKEN, EÇEV ORTAYA ÇIKTI”
  • 25.06.2021
Reklam

CHP (Cumhuriyet Halk Partisi) Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, bugün düzenlediği basın toplantısında, Keşan’da ve Saros’ta yaşanan olumsuzluklara dikkat çekerek, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nu eleştirdi.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen ve saat 12.00’de başlayan basın toplantısına, CHP Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır ile parti yöneticileri ve bazı belediye meclis üyeleri katıldı.

Keşan’ın bozuk yolları ve kaldırımları ile Keşan Belediyesi’nin çalışmaları sonucu bir yerden diğer bir noktaya taşınan ağaçların durumunu değerlendiren Recep Pekcan, “Yollara ve çevre durumuna geçmeden önce kısa bir durum değerlendirmesi yapmak istiyorum. Marmara denizindeki son durumu biliyorsunuz. Müsilaj bilim adamlarının açıkladığı gibi Marmara’nın ölümünü gösteriyor. Şu anda geldiğimiz noktada Marmara’da balıklar ve yaşam ölüyor. Aslında onların ölmesi bizim de ölmeye yaklaştığımız anlamına geliyor. Marmara’nın ana nedenlerinden bir tanesi Ergene Nehri’nin kirliliğidir.  Ergene Nehri ile ilgili yıllardır çok fazla mücadele edildi. Hiç temizlenmedi. Sonra Ergene Nehri derin deşarjla arıtılmadan Marmara Denizi’ne verilmeye başlandı ve bu sonun başlangıcı haline geldi. Bugün müsilajın ana nedenlerinden bir tanesi de Ergenin Nehri’ndeki kirliliktir. Bununla ilgili herkes tavır geliştirirken aslında konuşması gereken çok insan sustu. Örneğin bölgemizde yapılmakta olan FSRU limanı var. Bunun ne kadar zararlı, ne kadar tehlikeli, doğayı yaşamı ne kadar bozacağı ile ilgili defalarca açıklamalar yapıldı. Mahkemelere başvuruldu, engellenemedi. Artık denizin içine kazılarda çıkıyor.

Paşayiğit Mahallesi’ne yapılacak Biyokütle Enerji Santrali hayatımıza girdi. Bunun termik santral daha kötü olduğunu konuştuk. Çevreyi ve insanı mahvedeceğini konuştuk. Bu arada çevrede gaz araması altında tarlalarımıza kocaman kocaman araçların girdiğini görüyoruz. Şimdi yaptığımız araştırmaya göre bunların sanıyorum bu araziye girmesi legal. Ancak insani bir boyutu var. Girdikleri yerler ekili tarlalardır. Hatta tarlanın, bir bahçenin etrafındaki telleri kesip giriyorlar. Eğer buna izin veriyorsa kanunlar o zaman bunun da raconuyla yapılması lazım. Köylümüz diyor ki ben tarlaya sürmeye, ilaçlamaya girdiğim zaman girdiğim yolu ezberledim, aynı yerden çıkarım,  zarar vermemek için. Bu araçlar var hunharca geziyorlar tarlada. Ufacık bir alanda gaz arayacaksa girdiği yol başka, çıktığı yol başka dolaştığı yol başka ve etrafı mahvediyor. Sonra orada bir durum tespiti yapılıp işte zarar ödeniyormuş. Şimdi o zarar ne kadar sağlıklı tespit ediyorsunuz? O tarlaya verdiğimiz zarar yalnızca o mahvettiniz ürün mü? Ödediğiniz fiyat ne? Buğday fiyatını geçen seneden ödüyorsanız yine gene olmadı. Bir köye gidiyorsanız o köyün en azından muhtarın haberinin olması gerekmez mi? Yani ben girdim çıktım. Al paranı ne halin varsa gör. Köyümüzün çok fazla şikâyet var. Bu konunun dikkatli incelenmesi ve koordine edilmesi gerektiğini düşünüyoruz.”

“SAHİLLERİMİZİ MUÇEV’DEN KURTARDIK DERKEN, EÇEV ORTAYA ÇIKTI”

Sahillerin kiralanması konusunda da “Biz, sahillerimizi MUÇEV’de kurtardık derken, EÇEV ortaya çıktı.” diyerek sözlerini sürdüren Başkan Pekcan, “Bu yalnızca Cumhuriyet Halk Partisi’nin sorunu değil. Burada yaşayan herkes beni ilgilendirmiyor deme şansına sahip değil. Yapılan her şey hepimizi ilgilendiriyor ve dolayısıyla hepimiz bundan zarar görecek. Dolayısıyla toplayıp hep beraber buna karşı durmamız lazım.” şeklinde konuştu.

Toplantıda daha sona söz alan Keşan İlçe Sekreteri Saner Özdilek de Keşan şehir merkezindeki bozulan yolları eleştirdi.

Slayt yardımıyla, Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun seçim döneminde yollarla ilgili yaptığı eleştirileri izleten Özdilek, bozuk olan yol ve kaldırımlarla ilgili tepkisini dile getirdi.

“BAŞKAN, SOSYAL MEDYA BELEDİYECİLİĞİNDEN UZAKLAŞMALI”

Son olarak yeniden konuşan Başkan Pekcan sözlerini şöyle tamamladı: “Başkan, şov yapmak bölümünden ve sosyal medya belediyeciliğinden uzaklaşıp, mahallelere gidebilirse bu sesleri duyacaktır.

Bunu yalnızca ben ve Keşan’da insanlar söylemiyor diye son bir sözle bitirmek istiyorum. AKP Milletvekili Sayın Fatma Aksal’ın sosyal medya paylaşımında, AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘sosyal medya mecralarıyla vatandaşın kalbine girilemeyeceği son dönemde ortaya çıkmıştır. Sosyal medya belediyeciliği, hizmet belediyeciliğinin yerini alamaz.’ diyor. Kendisini genel başkanları da uyarıyor, biz de uyarıyoruz. Bizim beklentimiz başkanın seçilmek için insanlara sıraladığı söylemlerin arkasında durmasıdır. Artık yolları, kaldırımları konuşmayalım diyoruz. Ağaçları kesmeyin, taşımayın, çöpleri her yere atmayın. İşinizi yapın yeterlidir.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ