Reklam
Reklam

TORUN: “KEŞAN’IMIZI TEKRAR SOSYAL-DEMOKRAT İDAREYE BIRAKMAK ZORUNDAYIZ”

TORUN: “KEŞAN’IMIZI TEKRAR SOSYAL-DEMOKRAT İDAREYE BIRAKMAK ZORUNDAYIZ”
  • 13.01.2022
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, bölge ziyaretleri çerçevesinde bugün Keşan’a gelerek, CHP Keşan İlçe Başkanlığını ziyaret etti.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde düzenlenen basın toplantısı, saat 15.00 sıralarında başladı. Toplantıya; Torun’un yanı sıra CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, CHP Bilecik Milletvekili Yaşar Tüzün, CHP Antalya Milletvekili Cavit Arı, CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, İl Genel Meclisi üyeleri, Keşan Belediye Meclisi üyeleri, parti yöneticileri ve partililer katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını CHP İlçe Başkanı Recep Pekcan yaptı. Toplantıya katılanlara hoş geldiniz dileklerini ileten Pekcan, sözü Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’a bıraktı.

Partilileri selamlayarak sözlerine başlayan Torun, ülkenin zor bir süreçten geçtiğini belirterek, “Her sabah uyandığımızda, yeni bir gündem ve yeni zorluklar. Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini ve tek adam yönetimini bize dayatan yapının verdiği tahribat ortadadır. Bunu ortadan kaldıracaklarda bizleriz. Belediyelerimiz harikalar yaratıyor. Şu anda iktidarın her türlü baskısına ve engellemesine, kamu kaynaklarını kapatmasına rağmen, belediyelerimiz mazeret üretmeden çözüm üretiyorlar. Her yerde ilkleri başarıyorlar. Pandemi döneminde olağanüstü bir çaba içerisinde oldular. Hükümetin 5 maskeyi dağıtamadığı süreçte, belediyeler dezenfektan ve maskesine kadar vatandaşın her türlü ihtiyacını yerine getirdiler. Bizlerde onlarla gurur duyuyoruz. Belediye ve yerel yönetimlerimizi ziyaret ediyoruz. Yerel yönetim ekibimiz var. Yerel yönetimlerimizin başarısını artırmak ve sorunlarının çözümüne katkıda bulunmak, onları dinlemek ve bu büyük ailenin daha iyi noktaya gelmesi için çabalıyoruz.” dedi.

AK Parti iktidarıyla ilgili eleştirilerde bulunan Seyit Torun şunları söyledi: “31 Mart’ı ve 23 Haziran’ı halen hazmedemeyenler var. İşi gücü bırakıp, bizim belediyelerimizle uğraşıyorlar. Her gittiği yerde belediyelerimizi anlatıyor. Bizim belediyelerimizi anlatacağınıza, iki belediyenizin yolsuzluğu ve usulsüzlüğü tespit edildi. Yargı tarafından mahkum edildi. Ama tık yok. Ama kendine gelince adaleti kabul etmiyorlar, bize gelince olmayan suçları ve yalanları konuşarak, itam etmeye çalışıyorlar. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Samsun Belediyesinde yapılan yolsuzluk ortada ama belediye başkanı ifadeye dahi çağrılmıyor. Yalova Belediyesinde başkan, zimmete para getirme olayını tespit edip; kendisi yargıya müracaatta bulunmasına rağmen görevden alınıyor. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Yaşanan adaletsizliği sona erdireceğiz. Bizim belediyelerimizin başarısını gördükçe, sarayında çıldırıyor. Bütün bakanlıkların kaynakları onlara akıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının araç yardımlarının %97’si Cumhur İttifakı belediyelerine, %3’ü muhalefet partilerine yapılıyor. Bu kabul edilebilir mi? Hani bunlar tüm belediyelere eşit mesafedeydi? Şimdi belediyeler birliğinin bütçesini de aynı şekilde kullanıyorlar. Ama bunların peşini bırakmıyoruz, belediyelerimizin hakkını sonuna kadar savunacağız ve bu mücadeleyi vereceğiz. Bu ülkede demokrasiyi, adaleti, özgürlüğü getirene kadar mücadelemiz devam edecek ve inşallah bu ucube sistemi göndereceğiz ve güçlendirmiş demokratik parlamenter sistemi mutlaka getireceğiz.”

“KEŞAN’IMIZI TEKRAR SOSYAL-DEMOKRAT İDAREYE BIRAKMAK ZORUNDAYIZ”

Torun sözlerine şöyle devam etti: “Keşan’ımıza en son geldiğimde burada belediyemizin olduğu bir süreç vardı. Bu seçimlerden istediğimiz sonucu alamadık. Ama inşallah önümüzdeki seçimde mutlaka başaracağız, başarmak zorundayız. Keşan’ımızı tekrar sosyal-demokrat idareye bırakmak zorundayız. Belediye meclisi üyelerimiz, orada gereken her türlü sorumluluğu yerine getirecek, Keşan’ımızın gelişmesi için belediye meclisinde her türlü mücadeleyi verecek; ama biz de caddesinde ve sokağında çalışmaları yapacağız. Yerelden gelene iktidarı hep beraber kuracağız. Bu ülkenin kaynakları adaletli dağıtılacak. İçtiğimiz sudan yedimiz ekmeğe kadar vergi veriyoruz. Temel sorun şu: ödediğimiz vergiler nereye gidiyor? Bizim refahımızda artık var mı? Yok! Bu ülkenin kaynaklarını Londra’daki bir avuç tefeci ile saray etrafındaki beslemelere gidiyor, vatandaşa gelince sadece nasihat. Yılbaşından önce işçi ve memura belirli bir zam verildi,  ama sabah bir uyandık ki, maalesef zamların tamamı fazlasıyla cebimizden çıktı. Ama bu zor günleri aşabilecek kaynağımız da var, irademiz de var, yeter ki o sandıkta, bu ceberut iktidarı gönderelim, Millet İttifakı geldiğinde sorunlarımız bir bir çözülecek. Her şeyimiz var; ama tek bir şey gelmedi bu ülkede, o da halkın iktidarı. Onu da yaptığımızda göreceksiniz ki, bu ülkenin yüzü gülecek. Önce biz inanacağız, sonra sokaktaki vatandaşı inandıracağız. Biz inanacağız, ki gençlerimiz yurt dışına gitmesin, çiftçimizin yüzü de gülsün. Yolumuz açık olsun. İnşallah, önümüzdeki seçimde iktidara geleceğiz ve bu ülkede barışı tesis edeceğiz. İnşallah Keşan’ı tekrar sosyal-demokrat bir yönetime kavuşturacağız.”

Konuşmasının ardından soru cevap bölümüne geçildi.

Gazeteciler tarafından, “Keşan Belediyesi daha önce CHP’deydi, dediğiniz gibi şu an değil. Nedeni ne olabilir? Aday belirlemede mi, yönetimlerde mi, yoksa, vatandaşın teveccühü mü olmadı? CHP’nin Keşan’da kaybetme sebebi nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Seyit Torun, şunları söyledi: “Bir neden yok, hep beraber başarısızlığa ortağız. Herkesin payına göre başarısızlıkta mutlaka etkisi vardır. Artık ondan ders alıp önümüze bakacağız. Eksiğimiz ve yapmamız gerekenler neydi onları yapıp mutlaka tekrar belediyeyi alacağız. Tek başına ‘O’, ‘Bu’ demek mümkün değil.”

 

“İktidarı Edirne’de korumak ve Keşan’da geri almak adına ne gibi çalışmalar var?” şeklindeki soruya da Torun, şöyle cevap verdi: “Yerel yönetimler olarak her konuda belediyelerimizin başarısını artırmak için katkıda bulunuyoruz. Eğitimler veriyoruz. Kamu bize tamamen kapalı olduğu için, biz de kendi aramızda dayanışarak ve karşılıklı proje alışverişinde bulunarak süreci yönetiyoruz. Başkanlarımız her türlü olumsuzluğa rağmen asla mazeret değil, hizmet üretiyoruz.”

“Önümüzdeki seçimlerde aday belirlemede ne gibi yöntem izleyeceksiniz?” şeklindeki soruya cevap veren Torun, sözlerini şöyle tamamladı: “Ona yetkili kurullar karar verecek, benim bir şey demem mümkün değil. Partimizin yetkili kurulları bu konuda karar verir.”

Toplantı daha sonra, basına kapalı olarak devam etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ