Reklam
Reklam

TRAKYA BÖLGESİ ODA VE BORSALARI MÜŞTEREK İSTİŞARE TOPLANTISI EDİRNE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TRAKYA BÖLGESİ ODA VE BORSALARI MÜŞTEREK İSTİŞARE TOPLANTISI EDİRNE’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ
  • 14.11.2019
Reklam

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu‘nun katılımıyla, 8 Kasım 2019 Cuma günü saat 16.00’da düzenlenen ‘Trakya Bölgesi Oda ve Borsaları Müşterek İstişare Toplantısı’, Edirne Ticaret Borsası’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda; Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, Keşan TSO Meclis Başkanı Orkun Özkaya, Yönetim Kurulu, Meclis üyeleri, Genç ve Kadın Girişimciler de yer aldı.

Trakya Bölgesi Oda ve Borsaları Müşterek İstişare Toplantısı’na, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu başta olmak üzere ev sahibi Edirne Ticaret Borsası Başkanı Özay Öztürk, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinden toplam 22 oda ve borsa başkanı katıldı.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İsmail Şapçı, bölgesel ve ekonomik sorunların görüşüldüğü toplantı ile ilgili şunları kaydetti: “Trakya Bölgesinin ekonomisinin gelişmesi için çok verimli bir toplantı oldu. Son yıllarda bölgemizin ekonomisi ticaret, tarım ve turizmle gelişerek büyüyor. Hepinizin bildiği üzere, Hamzadere Sulama Projesi %90 civarında tamamlandı. Fakat bu yıl tamamlanması bütçede yer bulamadığı için şu anda bekleme konumunda. Bu yüzden hem Gıda OSB’nin teşvik oranının arttırılması için hem de Hamzadere bölgesinde devam eden projemiz için başkanımızdan destek istedik. Hamzadere Barajı ve sulama kanallarının bölgemiz adına tarımda çağ atlamak ve Gıda İhtisas OSB’ye hammadde sağlamak için olmazsa olmaz olarak görüyoruz. Hamzadere Projesi’nin tamamlanması ile bölgemizde tarım çeşitliliğinin artarak çiftçilerimize daha yüksek gelir ve daha az riskli ürünler sağlayacağına inanıyoruz. Bizler, bölgemizdeki tüm Oda-Borsalar olarak bölgelerimizin daha ileriye gitmesi için, daha hızlı kalkınması, daha çok üretip, daha çok ihracat yapıp, daha çok istihdam sağlamak birlik ve beraberlik içinde çalışıyoruz. Çalışırken de hizmet ederken de birlik ve beraberliğimizden ödün vermiyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki, birlikten güç doğar.”

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da toplantı öncesi konuşması yaparak, “Yurt içinde ve yurt dışında terör örgütleriyle mücadele eden askerimize, polisimize buradan selamlarımızı gönderiyoruz. Şehitlerimizin de mekanı cennet olsun.” dedi.

“HAREKÂTIN MEŞRU VE HAKLI OLDUĞUNU ANLATTIK”

Hisarcıklıoğlu, şunları ifade etti: “Barış Pınarı Harekâtı’nda camia olarak devletimizin, ülkemizin hep beraber iş dünyası olarak yanında durduk. Bu gerekli açıklamaları 81 ilde hep beraber gerçekleştirdik. Ankara’da Türkiye’nin tamamını temsil eden meslek örgütleriyle beraber devletimizin yanına olduğumuzu ifade etmiştik. Daha sonrasında Cumhurbaşkanımızla, CHP ve MHP genel başkanlarımızı ziyaret ederek Milli Savunma Bakanımız da dahil olmak üzere özellikle devletimizin yanında olduğumuzu ifade ettik. Aynı zamanda Barış Pınarı Harekâtı sonrasında, yurt dışında aleyhimizde başlayan propagandaya karşı da 190 ülkedeki kendi muhataplarıma ve meslek örgütleri de kendi muhataplarına, harekâtın meşru ve haklı olduğunu anlattık.”

Hisarcıklıoğlu, Bakanların açıklamalarına ve sağlanan verilere göre 2020’de Türkiye ekonomisinde düzelme beklediklerini de ifade etti.

Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da, “Yeni ticaret ve perakende yasaları üzerinde çalışıyor. Hepimizin problem yaşadığı konulara çözüm olacağına inanıyorum ki içinde zincir marketlerin ve AVM’lerin bulunduğu düzenlemeler olacak. Sonuçlarını en kısa zamanda herkes görecek.” dedi.

Görevlerinin, dertleri ve sorunları çözmek olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu ise, bu duruma katkı verdiğini kaydederek, odalar ve borsalar olarak topladıkları kaynakları üyelerine tekrar aktarabilmek olduğunu belirtti.

“TRAKYA’DA 3 ÖNEMLİ YATIRIMI KAZANDIRDIK”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Trakya’nın bereketli topraklarıyla tarımın ve hayvancılığın merkezi olduğunu bir kez daha yineleyerek, “Tekirdağ sanayisiyle, Edirne tarihi ve kültürüyle, Kırklareli doğal güzellikleriyle çok önemli değerlere sahip. Burada da bu coğrafyada limanımız var, hava yolumuz var, demir yolumuz var, otoyol var. Yani bir işi yapmak için, gidip gelmek için Allah bize her şeyi vermiş. Trakya aynı zamanda Avrupa’ya açılan da kapı niteliğindedir. Türkiye’nin aynı zamanda Türk Cumhuriyetleri’nin, aynı zamanda Çin’e kadar uzanan coğrafyanın Avrupa’ya açılan kapısı. 500 milyonluk zengin bir nüfus hemen yanı başımızda. Biz TOBB olarak bu anlayışla Trakya’ya 3 önemli yatırımı kazandırdık. Lojistik anlamda ilk defa İpsala Gümrük kapısıyla başladık. Birinci örnek yaptıktan sonra devlet de, biz de yapabileceğimizi öğrendikten sonra Türkiye’nin bütün kara gümrük kapılarının modernizasyonunu yaptık. Bunun başlangıcı da İpsala’dır. Daha sonrasında Hamzabeyli, Kapıkule Gümrük Kapılarını modernize ettik. Kapıkule modernizasyonu bitti, şimdi yeniden ilave yatırımlarla büyütüyoruz. İpsala bizim 2002’de yaptığımız kapasiteyle bugün gelinen kapasite arasında çok fark oldu. Yeniden modernize ediyoruz, bunu yaparken de Trakya’da oda ve borsalar bir araya gelemez deniyordu, bu anlayışı burada yıkıldı. 22 oda ve borsa olarak hemen yanı başımızdaki İpsala Gümrük Kapısı’nı beraber modernize ettik. Bunu da bütün bölgemize, başta Keşan ve İpsala olmak üzere her tarafa katkısı oldu.” dedi.

“DÜNYAYA ROL MODEL OLACAK BİR GÜMRÜK İNŞA ETTİK”

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: “Biz bu kapıları modernize ettikten sonra, Birleşmiş Milletler inceleme yapıp; ‘Bütün dünyaya rol model olacak bir gümrük inşa etmiş, biz bunu dünyaya tavsiye etmek istiyoruz’ dediler. BM 190 ülkeye diyorlar ki; ‘Eğer gümrük kapınızı modernize edecekseniz, Türkiye gibi yapın’ diye kendi kitapçıklarına basıp tüm dünyaya dağıttılar. Türkiye’nin bu projesi BM’de dünyaya rol model olarak takdim ediliyor. Bunun arkasında öncelikle Trakya var ve bu proje İpsala ile başladı.”

“DEREKÖY GÜMRÜK KAPISI’NIN DA MODERNİZASYONUNA BAŞLIYORUZ”

Kırkareli’nin Bulgaristan’a açılan kapısı Dereköy’ün de modernizasyonuna başlanılacağını müjdeleyen Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: “Bakanlığımız bize yeniden görev verdi. Dereköy Gümrük Kapısı’nın da modernizasyonuna başlıyoruz, ihalesine çıktık. Zaten Kırklareli Ticaret Borsamız ve Ticaret ve Sanayi Odamız da bunun ihalesini duyurdular. Bir an önce inşallah ihaleyi yaptıktan sonra Dereköy Gümrük Kapısı’nın da modernizasyonunu yapmış olacağız. Özellikle Kapıkule’de Tır Parkı’nı yaparak yıllardır her hafta sonu televizyonlara haber olan tır kuyruklarını da bitirmiş, çağ dışı görüntüye son vermiş olduk. Tarih ve Turizm alanında da özellikle önemli yatırımlar yaptık. Tarihimizin en önemli eserlerinden olan Selimiye Camisi’nin bakım ve onarım masraflarını karşıladık. Sinan ve Selimiye Vakfı’nı kurarak bu ata yadigarının gelecek nesillerine aktarılmasını garanti altına aldık. Özellikle gümrük kapısının gelirlerinin büyük kısmını Sinan Vakfı’na aktararak özellikle Sinan eserlerinin hepsine sahip çıkmaya çalışacağız.”

 

“BÖLGEMİZDE EĞİTİM ALANINDA DA YATIRIMLAR YAPTIK”

Eğitim alanına da yatırım yaptıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak Trakya Bölgesi’nde eğitim alanlarında da yatırımlar ve destekler yaptıklarını anlattı.

Rifat Hisarcıklıoğlu, “Bölgemizde eğitim alanında da çalıştık. Trakya’daki şehirlerimizin hepsine okul yaptık. Kırklareli’nde Sosyal Bilimler Lisemizin açılışını yaptık. Tekirdağ’da okul bitti, açılışa davet edecekler. Edirne’de de İlahiyat Fakültesini yaptık açılışını yapmak bize nasip olmadı, haberimiz olmadığı için. Haberimiz olsa biz de muhakkak gelir burada açılışta bu onuru yaşardık. Ama bugün bakanlarımızla beraber ziyaret ettik, özellikle Trakya Üniversitemize de bir fakülte kazandırmış olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. Bunu da yaparken tüm Trakya’daki oda ve borsalarının destekleriyle yaptık.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu‘nun konuşmasının ardından toplantı, basına kapalı olarak devam etti.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ