Reklam
Reklam

VALİ SEZER: “ÖZEL İŞLETMELERİ BURAYA NASIL ÇEKEBİLİRİZ ÇALIŞMASI İÇERİSİNDE OLMAMIZ LAZIM”

VALİ SEZER: “ÖZEL İŞLETMELERİ BURAYA NASIL ÇEKEBİLİRİZ ÇALIŞMASI İÇERİSİNDE OLMAMIZ LAZIM”
  • 12.06.2024
Reklam

Edirne Valisi Yunus Sezer’in katılımıyla, bugün Keşan’da ‘Turizm Sektör Temsilcileri Buluşması’  toplantısı gerçekleştirildi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda yapılan ve saat 11.00’de başlayan toplantıya; Edirne Vali Yardımcısı Eyyüp Batuhan Ciğerci, Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz, Enez Kaymakamı Muhammed Emin Tutal, Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Enez Belediye Başkanı Özkan Günenç, Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı, kurum amirleri ve turizm sektörü temsilcileri yer aldı. Toplantıda, Edirne İl Kültür Turizm Müdürü Kemal Soytürk, Saros Körfezi’ndeki turizm potansiyeli ilgili bilgilendirme yaptı.

Diğer katılımcıların toplantının hayırlı olması dileklerinde bulunmasının ardından konuşan Edirne Valisi Yunus Sezer, 75 kilometrelik bir sahil bandına sahip olduklarını ifade ederek, “Bu sahil bandında ekolojik değer taşıyan çok muhteşem alanlar var.” dedi.

“ÇOK BÜYÜK POTANSİYELE SAHİP OLAN BİR YER”

Vali Sezer şöyle devam etti: “Kıyı olarak çok büyük potansiyele sahip olan bir yer. Bölgede bulunan tarihi ve kültürel değerler, geçmişteki medeniyetlerin izlerini, kalelerini, limanlarını, yerleşim alanlarını halen daha kalıntılarıyla beraber göreceğimiz yerler var. Bu konuda arkeolojik çalışmalar da yapılıyor. Ziyaretçiler sadece denizden faydalanmak için gelmiyorlar. Buraya bir ekolojiyi görmeye aynı zamanda da tarihi ve kültürel değerleri de tıpkı Türkiye’nin belli potansiyeli yüksek alanlarında olduğu gibi hem denizden hem de tarihi alanlardan yararlanmaya geliyorlar. Ancak bu tarihi alanlar yeterince ortaya çıkarılmış ve buralarda yeterince altyapı oluşturulmuş değil. Yine burası bir kültür rotası içerisinde bulunuyor. Aynı zamanda dünyanın ilk su altı tarihi müzelerinden bir tanesi burada. Dünyada dalış turizmi açısından avantajlı ve bu konuda eğitim alanların gelip dalış yaptıkları birkaç alandan bir tanesi. İbrice Balıkçı Barınağı, içerisinde yapay resiflerin olduğu muhteşem bir alan. Öte yandan bu limanın daha da güzelleşmesi için çalışmalarımız sürüyor.”

“YAPILAŞMA YÖNÜYLE ÇOK KÖTÜ DURUMDAYIZ”

“Hem doğal hem tarihi hem de İstanbul ve Avrupa’ya yakınlığıyla bütün avantajlara sahibiz.” ifadelerini kullanan Yunus Sezer, sözlerine şöyle devam etti: “Neyimiz eksik? Yapılaşma yönüyle çok kötü durumdayız. Mevcut alanları çok iyi kullanamamış durumdayız. Bunu planlamamız lazım. Saros Körfezi master planında bu işimize yarayacak. Buradaki arkadaşlarla kafa kafaya verip, Saros Körfezi’ni nereye götürebiliriz? Nasıl özel işletmeleri buraya çekebiliriz? Sezonu nasıl uzatabiliriz? Kışın da burada kampların ve benzeri doğa turizminin yapılacağı şekilde buraları nasıl açık tutabiliriz? Burayı Türkiye’nin bir incisi olacak ve geleceğe güzel bir miras olarak bırakacak şekilde nasıl yapabiliriz? Bunun çalışması içerisinde olmamız lazım. Saros Körfezi’nin turizm potansiyelini ortaya çıkarmamız lazım. Öte yandan güvenliği çok iyi sağlamamız lazım. Temizliği çok iyi sağlamamız lazım. Sahillere vatandaşlarımızın ulaşımına engel olacak manileri bizim kaldırmamız lazım. İşletmelerde vatandaşlara verilen hizmetlerde bir standart olması lazım. Bu konuda çok fazla şikayet alınıyor. Memnun olanlar da. Eksi veya artı bir durum olduğu zaman tüm işletmelere yazıyor.”

Vali Sezer, konuşmasının sonunda bu sezon Enez Sahili’nde deniz polisinin görevlendirileceğini söyledi.

Toplantı, turizm sektörü temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunulmasıyla sürdü.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ