Reklam
Reklam

YUMUŞAK: “YAPILAN HER ÇALIŞMA GERÇEĞİ ARATMADI”

YUMUŞAK: “YAPILAN HER ÇALIŞMA GERÇEĞİ ARATMADI”
  • 14.11.2023
Reklam

KEDAK (Keşan Doğal Afet Arama Kurtarma Derneği) 11-12 Kasım 2023 tarihlerinde AKDF (Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu’nun)’nin Yalova’da düzenlediği ve “Ulusal Enkaz Altı Arama Kurtarma ve Medikal Müdahale Tatbikatı”nı başarıyla tamamladı.

11 Kasım 2023 Cumartesi sabah saat 05.30 sıralarında 19 ekip üyesi ile yola çıkan KEDAK, senaryo gereği Yalova iline vardığı anda görevlendirme alarak çalışmalarına başladı.

Konu hakkında bilgi veren KEDAK Başkanı Gökhan Yumuşak, tatbikatın gerçeği aratmadığını belirterek şunları ifade etti: “Özellikle ekiplere katılan yeni arkadaşlarımız için büyük tecrübe oldu. Yalova iline vardığımız anda koordinasyon tarafından ekibimize görev verildi. Yapılan her çalışma gerçeği aratmadı. Görev alırken, görev yerine gidiş, görev yerine varış hepsi rapor edildi. Tatbikatın bu denli ciddi olması ekipler için de faydalıydı.”

“OLUMSUZ HAVA ŞARTLARI”

Gündüz yapılan arama kurtarma çalışmaları sırasında yoğun bir yağışa maruz kaldıklarını belirten Gökhan Yumuşak, “Hava şartları oldukça kötüydü, ancak ekibimiz gerekli önlemleri alarak yağmur altında kurtarma çalışmalarına devam etti. AFAD ekipleri de tüm tatbikata katılan ekiplerin yanında olarak çalışmaları gözlemledi.” dedi.

“GECE GÖREVİ ZORDUR”

Gündüz yapılan çalışmalardan sonra gece de görev aldıklarını kaydeden Gökhan Yumuşak, “Tüm ekipler gece ve gündüz olmak üzere 2 defa görev aldı. Gece binalarda yapılan kurtarma çalışmaları biraz daha zordur. Başta güvenliğiniz olmak üzere görüş mesafeniz, ekipmanlarınızın yeterliliği, ekibinizin sağlıklı ve dayanıklı olması bu tür faaliyetlerde çok önemlidir. Bizler hem ekipman olarak hem de bireysel olarak yaptığımız eğitimler sonucunda zorlanmadan senaryo gereği enkazlardan yaralıları başarıyla kurtardık.”

Tatbikata federasyon üyelerinden KEDAK’ın yanı sıra  EDAK Edirne Arama Kurtarma Derneği, K-77 Yalova Arama Kurtarma, UMUT Umut Aydın Arama Kurtarma Derneği, ANAK Anadolu Arama Kurtarma Derneği, LÜDAK Lüleburgaz Arama Kurtarma Derneği ve Yalova MAG Mahalle Afet Gönüllüleri ile Yalova AFAD, Yalova UMKE, Yalova İl Jandarma Komutanlığı, Yalova İl Emniyet Müdürlüğü, Yalova İtfaiyesi personellerinden oluşan 150 arama kurtarma personeli katılım sağladığını vurgulayan Gökhan Yumuşak, “Tatbikatı düzenleyen AKDF Başkanımız Adem Demirel başta olmak üzere tüm yönetime çok teşekkür ediyoruz. Her şey en ince detayına kadar düşünülmüş.” dedi.

“HELVACIOĞLU YALNIZ BIRAKMADI”

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun 11 Kasım 2023 Cumartesi sabahı KEDAK ekibini tatbikata uğurlayıp başarılar dilediğini ifade eden Gökhan Yumuşak son olarak şunları söyledi: “Yalova tatbikatına katılmak için Keşan Belediyesi’nden büyük destek aldık. Gerek araç, gerek kıyafet ve ekipman desteği sağlayan başta Keşan Belediye Başkanımız Mustafa Helvacıoğlu ile belediye personeline çok teşekkür ediyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ