Reklam
Reklam

ZİYARETLERDE, ÇELTİK FİYATLARI VE GÜNDEME DAİR KONULAR GÖRÜŞÜLDÜ

ZİYARETLERDE, ÇELTİK FİYATLARI VE GÜNDEME DAİR KONULAR GÖRÜŞÜLDÜ
  • 11.09.2021
Reklam

İYİ Parti Edirne Milletvekili Orhan Çakırlar, İpsala Belediye Başkanı Abdullah Naci Ünsal, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir,  İYİ Parti Keşan İlçe Başkanı Zafer Sarıkeçe, İYİ Parti İpsala ilçe Başkanı Hasan Geçit, İYİ Parti Meriç İlçe Başkanı Ömer Ergin, İYİ Parti Edirne İl Başkanlık Divan Kurulu üyeleri Mustafa Burgazlı, Halim Gürsü, Tarık Aldeniz, Alpay Alpagut, Suat Özçuhacı ve ilçe yöneticileri, İpsala ve Meriç’te ziyaretlerde bulundu.

İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan, İpsala Çeltik Üreticileri Kooperatif Başkanı Sedat Balcılar ve çeltik üreticilerini yerlerinde ziyaret eden İYİ Parti heyeti, çeltik fiyatları ve gündeme ilişkin konular üzerine görüşmeler gerçekleştirdi.

“ÇELTİK FİYATLARI KABUL EDİLEBİLİR DEĞİL”

Saha çalışmalarında duyduklarını, öğrendiklerini rapor haline getirip İYİ Parti Lideri Meral Akşener’e ileteceklerini belirten İYİ Parti İl Başkanı Ekrem Demir şunları söyledi: “Partili Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çeltikle ilgili yaptığı fiyat açıklaması kesinlikle tatmin edici, kabul edilir değildir. İpsala bölgesinde çeltik başak halindeyken dolu düştüğünden ve görülen mantar hastalığından dolayı randıman düşecek, çeltiğin içindeki varsa yabancı madde ofis ve Tüccar almayacak. Dolayısı ile açıklanan fiyatta kimse ürünümüzü almayacak verilen fiyata tekrar ciddi düşüş yaşanacaktır. Bizim zararımız kim ödeyecek? İpsala ovasında toplam 100 bin hektara yakın arazi hastalıklı dolaysı ile randıman %50 düşecek. Zaten borçlu olan çeltik üreticisinin ayakta durması mümkün değil. Devlet gümrüksüz mal ithal ettiği taktirde bizim malımız yine elimizde patlayacak ya da tüccara yönlendirileceğiz.”

“İKTİDAR SAHİPLERİNE DUYURULUR!”

Demir açıklamasını şöyle tamamladı: “Sonuç olarak; icarla yer işleyen çeltik üreticileri yer sözleşmeleri 1-2 sene içerisinde bitecek. Ciddi çeltik üreten çiftçilerimiz bu şartlarda sektörden çekileceğini söyledi. İYİ Tarım olarak örümcek ağı teoremi örneği verilmiştir. Örümcek ağı teoremini (Cobweb yasasını) önünüze alacaksınız. Ve oluşan piyasa fiyatları üzerinden çiftçimize ‘fark fiyatı’ ödeyeceksiniz. Biraz ağır olacak ama eğer bunu yapmazsanız gerçekten büyük vebal altında kalırsınız. İktidar sahiplerine ve Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ