Reklam
Reklam

BAŞAK: “BİRİMLERİMİZİN UYUM İÇİNDE ÇALIŞMASI, BU BAŞARILI TABLOYU ORTAYA ÇIKARIYOR”

BAŞAK: “BİRİMLERİMİZİN UYUM İÇİNDE ÇALIŞMASI, BU BAŞARILI TABLOYU ORTAYA ÇIKARIYOR”
  • 19.01.2021
Reklam

Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası)’nun birim sorumluları, bugün düzenlenen basın toplantıda, 2020 yılı faaliyetlerini anlattı.

Keşan TSO Meclis Toplantı Salonu’nda yapılan ve saat 11.45’te başlaya toplantıda, birim sorumluları tarafından, 2020 yılında gerçekleştirilen oda faaliyetleri ve meclis hesapları konusunda kendi birimleri ile ilgili bilgilendirmede bulundu.

ERDEM BAŞAK: “TÜM BİRİMLERİMİZİN UYUM İÇİNDE ÇALIŞMASI BU BAŞARILI TABLOYU ORTAYA ÇIKARIYOR”

Toplantıda ilk olarak konuşan Keşan TSO Genel Sekreteri Erdem Başak, şunları söyledi: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası tüm birimleri ve birimlere bağlı personeli ile mesai kavramı gözetmeksizin üyesine hizmet üretmektedir. Mart ayından itibaren tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs tedbirleri kapsamında kurumsal yapımız gereği fuar ve iş gezisi organizasyonlarımızı gerçekleştiremedik fakat eğitimlerimize, mesleki kurslarımızdan markalaşma çalışmalarımıza, gerek hibe gerekse sosyal projelerimizin yürütülmesinden seminer ve panellerimize, akreditasyon çalışmalarımızdan bölgemizin daha da gelişmesi adına yürüttüğümüz lobicilik faaliyetlerimize kadar tüm etkinliklerimiz hız kesmeden devam etmektedir. Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak, teknolojiyi ve yenilikleri yakından takip ederek, bunları en hızlı ve verimli bir şekilde üyemize hizmete dönüştürme gayretindeyiz. Tabii bu hizmet aktarımı yoğun bir ekip çalışması gerektiriyor. Daha da önemlisi meclisimiz, yönetim kurulumuz, personelimiz ve ilgili tüm birimlerimizin uyum içinde çalışması bu başarılı tabloyu ortaya çıkartıyor. Bu bilinçle üyelerimizden ve meslek komitelerimizden aldığımız geri bildirimler ile çalışmalarımıza yön veriyoruz.”

İSA YILDIRICI: “GEÇEN YIL AÇILAN FİRMA SAYISI 115 İKEN KAPANAN FİRMA SAYISI 81 OLDU”

Daha sonra söz alan Ticaret Sicil Müdürü İsa Yıldırıcı da biriminin faaliyetlerini şöyle aktardı: “2018 yılından itibaren tek durak ofis olarak hizmet vermeye devam eden sicil müdürlüğümüz 22 Aralık 2020 tarihi itibariyle Keşan Ticaret Sicil Müdürlüğü tarafından verilen Ticaret Sicil Tasdiknamesi, Merkez Nakli Belgesi (TSY md 111), İflas ve Konkordato Belgesi (4734 K. 10 md a ve b bendi) talepleri MERSİS üzerinden e-imzalı olarak verilmeye başlamıştır.

Ticaret Sicil Kayıtlarımızda, 1 Ocak 2020 – 31 Aralık 2020 döneminde müdürlüğümüze resmi yazışma girişi 188 olurken, gelen yazıların cevabı ve müdürlüğümüzde dışarı yapılan yazışmalar 801 adet olduğu görülmektedir. Yine aynı tarihlerde açılan firma sayısı 151 iken kapanan firma sayısı ise 78 olarak tespit ettik. Geçen yıl Ocak 2020 ile Aralık 2020 döneminde ise açılan firma sayısı 115 iken kapanan firma sayısı 81 olarak görülmektedir.” 

SİMAY KAZAN: “2020 YILI FAALİYET RAPORUMUZU DA E-DERGİ OLARAK YAYINLAYACAĞIZ”

Basın Yayın Sorumlusu Simay Kazan da çalışmalarını şöyle ifade etti: “Oda olarak Türkiye’nin ilk 10 odası arasında kalmayı hedef belirledik. Kurumsal yapımız gereği, hiç bir gündem Keşan Ticaret ve Sanayi Odası personelinin üyesine verdiği hizmeti sekteye uğratmamıştır ve uğratmayacaktır. Oda üyelerimize en kaliteli hizmeti vermek zorundayız. Üye memnuniyet anketlerimizin analizlerinde de görmekteyiz ki üyelerimiz odamız, odamız yönetimi ve personelinden %94 oranında memnuniyet duymaktadır. Bu sonuç, çalışma azmini daha da güçlendirmektedir.

Oda faaliyetlerimizi basın bültenleri, dijital yayınlar ve diğer iletişim kanalları ile üyelerimize duyuruyoruz. Mart ayı içerisinde hazır hale getireceğimiz aktif rapor adlı 2020 yılı faaliyet raporumuzu da e-dergi olarak yayınlayacağız. Kurum olarak, tüm basın ve yayın kuruluşlarımıza eşit mesafede durup, kurum ile ilgili tüm haberleri titizlikle paylaşmaya çalışıyoruz. 2020 yılında odamız ve bölgemiz ile ilgili servis ettiğimiz 70 haberin yaklaşık 11’i ulusal basında yer almıştır.”

SEDA HAVALE: “YÖRESEL ÜRÜNLERİMİZ VE AB PROJELERİMİZ İLE BÖLGEMİZE DEĞERLER KATMAYA DEVAM EDİYORUZ”

Konuşmasında, ‘Keşan Siğilli Bamyası’ Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından onaylanarak coğrafi işaret başvurusunun tamamlandığını vurgulayan Keşan TSO Halkla İlişkiler Sorumlusu Seda Havale, “<KEŞAN MAHMUTKÖY FASULYESİ> ve <ENEZ ÇERİBAŞI KİRAZI> içinde çeşitli fiziksel ve kimyasal analizlerini yaparak coğrafi işaret başvurusunda bulunduk. Coğrafi İşaretini aldığımız <İPSALA PİRİNÇİ> içinde AB Tescili başvurusunda bulunduk. Odamızın Keşan Belediyesiyle ortaklaşa kurduğu yöresel ürünlerin satıldığı İzzeti ikram pazarı kuruldu ve hizmet vermektedir. IPA-CBC Bulgaristan Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programında odamızın lider olduğu projemiz devam etmektedir. Lider olduğumuz projede bölgemiz için akıllı harita oluşturulacak, bütçesi 475643,62 EURO ve 24 ay sürecektir. Odamız ve Keşan Belediyesi’nin Trakya Kalkınma Ajansı’na sunduğu istihdam ve eğitim odaklı 2.2 milyon TL’lik hibe proje kabul edildi. <Yıl boyu üretim ve istihdam ile okula giden mutlu çocuklar> projesinin 18 ay boyunca yürütülecek süreci başlamıştır. <Yıl boyu üretim ve istihdam ile okula giden mutlu çocuklar> projesinin toplam bütçesi 2 Milyon 259 Bin TL, bakanlıkça onaylanan katkı tutarı ise 1 milyon 700 bin TL olarak belirlendi.” dedi.

BURCU AVCU: “MESLEK KOMİTESİ TOPLANTILARI, ÜYELERİMİZDEN GERİ BİLDİRİM ALINMASI KONUSUNDA EN ÖNEMLİ STRATEJİMİZDİR”

Oda Muamelat Biriminin çalışmaları hakkında bilgi veren birim sorumlusu Burcu Avcu da açıklamasında şöyle dedi: “Keşan Ticaret ve Sanayi Odası Oda Muamelat Birimi, oda bünyesinde kayıt gören, düzenlenen, terkin olan ve dosyalanan her türlü evrak, belge ve defterlerin muhafazasına yönelik işlemleri yürütmektedir. Oda Muamelat Birimi olarak 2020 yılında, 41 firmamıza kapasite raporu hazırlanmış, 47 firmamıza da iş makinesi tescil işlemi yapılmıştır. Odamız akreditasyon gereği gelen ve giden evrak ile resmi yazışmaların kaydı konusunda da son derece hassas bir çalışma yapısına sahiptir. Bu kapsamda 2020 yılında odamıza 850 gelen evrak kaydı yapılmıştır. Buna karşılık odamızdan istenilen 279 evraka da cevap verilmiştir. Yine odamız, Ticaret Sicil Müdürlüğü’nün 2020 yılı itibariyle açıklamış olduğu rakamlara göre 151 firmamıza yeni kayıt işlemi, 64 firmamıza da terkin işlemi yapmıştır. Meslek komitelerimizin toplantılarının organize edilmesi, gündem belirlenmesi ve katılım oranlarının kaydedilerek ilgili komite başkanlarına raporlanması konusunda oda muamelat birimimiz etkin çalışmalar yürütmektedir. Personelimizin uyumu, kendi alanlarındaki bilgi ve becerilerinin üyelerimize hizmet açısından verimli sonuçlar doğurduğu kanaatindeyiz. Meslek komitesi toplantıları üyelerimizden geri bildirim alınması konusunda en önemli stratejimizdir. Bu açıdan bu toplantılara oldukça önem veriyor ve etkinliklerimizi bu bildirimler üzerine şekillendiriyoruz. Keşan TSO olarak üye bilgilerinin güncellenmesi ve güncel halde tutulması öncelikli görevlerimiz arasındadır.”

İLHAN DAĞHAN: “MECLİSİMİZİN YETKİSİYLE, GELİRİN %85’İ HİZMETE DÖNÜŞTÜRMÜŞTÜR”

Geçen yılki harcamalar ve bütçe hakkında bilgilendirmede bulunan Muhasebe Müdürü İlhan Dağhan ise 2020 yılındaki çalışmalarda ilgili şu bilgileri verdi: “Yılındaki harcamalar ve bütçe, meclisimizin yetkisi doğrultusunda gerçekleşmiş ve onaylanmıştır. 2020 yılında tahmini bütçe hedefleri doğrultusunda %96 gelir elde eden odamız, meclisimizin yetkisiyle bu gelirin %85’ini üyesine hizmete dönüştürmüştür. Odamız muhasebe birimi olarak 2020 yılında 2161 adet belge verme ve belge onay işlemi gerçekleştirilmiştir. 2020 yılında da üyelerimizin ihtiyaç duydukları belgeleri online olarak e-Belge sistemi üzerinden almaları sağlanmış, ayrıca online aidat sorgulama – ödeme sistemi entegre edilerek üyelerimizin pandemi sürecinde odamıza gelmeden hizmet alma ve ödeme yapma imkanları oluşturulmuştur. 7256 Sayılı <Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun> kapsamında yer alan alacaklarla ilgili, üyelerimizin aidat ve munzam aidat borç asıllarını faizsiz olarak ve en fazla 6 taksit olacak şekilde yapılandırarak ödeme imkanı sunulmuştur.”

KADİR CAN TUNÇ: “1051 KİŞİYE MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ VERİLDİ ”

Akreditasyon Sorumlusu Kadir Can Tunç da kendi birimiyle ilgili bilgilendirmesini şu şekilde yaptı: “TOBB akreditasyon sistemi standartları ve iyi uygulama geliştirmeleri ile Keşan TSO Akreditasyon sistemimizi <A Sınıfı Akredite Oda> misyonumuz çerçevesinde geliştirdik. Kalite yönetim sistemi olarak ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve ISO 100002 üye memnuniyeti sistemi denetimlerimizi başarılı ile tamamlayarak, belgelerimizi yeniledik.

Kalite yönetim sistemimize ilave olarak Edirne’de ki tüm kamu kurumları/kuruluşları içerisinde ilk olarak Keşan TSO olarak <Güvenli Hizmet Belgesi> alarak, salgın sürecinde hizmetlerimizi ve faaliyetlerimizi yeni normal hayat şartları kapsamında düzenlemeye ve kendimizin ve üyelerimizin sağlığını özenle korumaya hassasiyet gösteriyoruz.”

KOSGEB

Tunç şu bilgileri verdi:

2020 yılı içerisinde 3 adet AR-GE, 8 adet üretici ve 28 adet hizmet sektöründe faaliyet gösteren Keşan, İpsala ve Enez ilçelerimizdeki toplam 39 girişimcimiz ile bölgemize toplam 1.8 milyon TL hibe ve faizsiz kredi olarak finansal kaynak sağladık.

Yeni girişimci desteklerimizin yanı sıra KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği ile odamız faaliyet alanlarımız içerisinde ki bölgelerde odamız üyelerimizin işletmelerinde çalışmak üzere toplam 28 lisans ve 17 ön lisans mezunu toplam 45 üniversite mezunumuzu KOSGEB destekleri ile bölgemizde istihdam sağladık.

Diğer KOSGEB desteklerimiz; yurt dışı iş gezisi desteği ile odamız heyetimiz olarak dünyanın en büyük gıda fuarı olan Dubai’de düzenlenen <Gulfood Dubai Fuarını> Şubat 2020’de KOSGEB Desteği ile ziyaret ettik. 8 odamız üyesi firmamız KOSGEB yurt içi fuar desteği, 128 odamız üyesi firmamız KOSGEB belgelendirme ve patent desteklerinden faydalandırdık.

Mesleki Eğitimlerimiz:

Galeri 58

Emlak  78

Hijyen  852

İlkyardım 63

TOPLAM 1051

Kişisel Gelişim ve Ticari Uzmanlaşma Eğitimlerimiz:

No        Eğitim Konusu  Eğitmen

1          2021 yılında Dünya ve Türkiye Ekonomisi – Beklentiler Prof. Dr. Sadi UZUNOĞLU

2          Finansal Okuryazarlık ve Mali Tablolar Analizi Eğitimi Prof. Dr. Burak ARZOVA

3          Sosyal Medya ve Online Reklam-Pazarlama Eğitimi Zeynep KOÇYİĞİT

4          Temel Muhasebe Eğitimi Dr. Öğr. Üyesi Özgür ÖZDEMİR

5          Dış Ticaret ve E-İhracat Eğitimi           Dr. Öğr. Üyesi Özgür ÖZDEMİR

Nil Sirel ÖZTÜRK

6          Pazarlama, Satış ve Müşteri İlişkileri Yönetimi Eğitimi Dr. Öğr. Üyesi Selin KÜÇÜKKANCABAŞ

7          Kurumsal İletişim ve Hitabet Eğitimi Dr. Öğr. Üyesi Mehmet Emin BAYNAZOĞLU

8          Proje Hazırlama ve Yönetimi Eğitimi Öğr. Gör. Burcu ÖREN ÖZER

AB PROJELERİMİZ

  • Odamız ortaklığında Haskovo/Bulgaristan’dan gerçekleştirilen ‘Sürdürülebilir Turizm İçin Bölgesel Turizm Markası’ 75.000 EURO
  • Odamız ortaklığında Burgas/Bulgaristan’dan gerçekleştirilen ‘Alternatif Turizm Çeşitleri’ 85.000 EURO
  • Mesleki Eğitime yönelik 2 adet AB Projemiz için başvurularımızı yaptık. İlki ön kabulü aldı ve ikinci ise değerlendirme aşamasında 950.000 EURO
  • Odamız ortaklığında Keşan Belediyesi işbirliğinde ‘İklimlendirme Uyum Hibe Programına’ başvurumuz yapıldı 410.000 EURO

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ