Reklam
Reklam

“BU HESABI HESAPLAYANLAR, HİÇ TARIM ARAZİLERİNDE ÇALIŞTI MI?”

“BU HESABI HESAPLAYANLAR, HİÇ TARIM ARAZİLERİNDE ÇALIŞTI MI?”
  • 08.06.2024
Reklam

Dün TMO (Toprak Mahsulleri Ofisi)’nun açıkladığı buğday fiyatlarıyla ilgili konuşan Keşan Ziraat Odası Başkanı Hasan Şen, “Bu fiyatı kabul etmiyoruz.” dedi.

Yılın ilk ürünü arpa ve buğdayın temsili salon satışı için Keşan Ticaret Borsası’nda gerçekleştirilen programda konuşan Şen, açıklanan buğday fiyatlarına değildi.

“BÖYLE BİR FİYAT MALİYETİ KARŞILAMAZ”

“Bu fiyat karşısında herkesin şok olduğunu düşünüyorum.” diyen Hasan Şen, şunları söyledi: “Çünkü ben de bir şokun içerisindeyim. Şu anda açıklanan fiyat çiftçileri memnun etmez. Bu fiyatın bir an önce revize edilmesini talep ediyoruz. Böyle bir fiyat olmaz. Böyle bir fiyat maliyeti karşılamaz. Maliyetin altında bir fiyatla karşı karşıyayız. Bu fiyat, üretim yapan çiftçileri o kadar çok üzmüştür ki akşamdan beri insanlar şok halinde. Biz bu fiyatı bekliyorduk. Çünkü hükümetimiz çok sessizdi. Zaten fiyat açıklanması çok sessiz oldu. İnternet üzerinden TMO’nun sitesinden açıklandı. Fiyatın yüksek olduğu zaman şov yapmak amacıyla basını topluyorlardı.”

“BİZ ÇALIŞACAĞIZ ONLAR YİYECEK”

Hasan Şen sözlerini şöyle sürdürdü: Necmi Kaymaz başkanım zaman zaman ‘Gıda önemli’ diyor ama artık benim için gıda önemli değildir. Çünkü fiyat verirken ‘dünya piyasası’ diyorlar ama girdi maliyetlerinde dünya piyasasının refah düzeyinde değiliz. Biz çalışacağız onlar yiyecek. Bu insanlara yazık günah. Küçük çiftçilerimiz kesinlikle emeklerinin karşılığını alamıyor. Bu insanlara hiç olmazsa mazot ya da gübre desteği verip, fiyatları sübvanse edebilirler. Soruyorum; bu hesabı yapan kişiler acaba tarım arazilerinde çalışma yapıyor mu? Ya da bizim gibi bir kuruluşun fikirlerine değer veriyor mu? Bunlar bizleri kaile almıyor ve almamaya da devam etsinler.

Biz yine üreteceğiz. İnadına üretim diyorum.”

“AKŞAM FUARDA EKİPMAN İÇİN ANLAŞMA YAPAN ÜRETİCİLER SABAH GERİ ÇEKİLDİ”

“Açık ve net söylüyorum önümüz karanlık.” diyen Hasan Şen, açıklanan fiyatlardan sadece üreticilerin değil bir çok sektörün etkileneceğine dikkat çekerek şöyle dedi: “Dün akşam fuar alanında gezen ve ekipmanlarla ilgili firmalarla bazı anlaşmalar yapan üreticilerin hepsi geri çekildi. Çünkü önünü göremiyor. Bu fiyatlar herkesi etkileyecek. Artık bekleyelim görelim yok. Biz artık beklemeyeceğiz. Bu fiyatın yeniden revize edilmesini istiyoruz. Bu fiyatı kabul etmiyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ