Reklam
Reklam

CHP KEŞAN İLÇE BAŞKANLIĞI: “KAÇ PARA TOPLANDI, KİMİN KASASINA GİRDİ?”

CHP KEŞAN İLÇE BAŞKANLIĞI: “KAÇ PARA TOPLANDI, KİMİN KASASINA GİRDİ?”
  • 19.09.2019
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanlığından yapılan yazılı açıklamada, 2 gün önce 16 okulda eş zamanlı düzenlenen kermesle ilgili eleştiride bulunulurken, elde edilen gelirin de hangi kurumun kasasına girdiği soruldu.

Açıklamada, “Aşure aşındaki farklı nimetlerin kaynaşarak ortak bir tada dönüşmesi gibi, milletimiz de asırlardır birlikte yaşama ahlakının gereği olarak sevinci ve kederi, nimeti  ve külfeti, muhabbeti  ve meşakkati paylaşmıştır. Muharrem ayı, aynı zamanda hepimizin ortak acısı, Kerbela  Olayı’nın  yaşadığı aydır. Bu  ayın bize en büyük mesajı, birliğimize ve dirliğimize sahip çıkmak, kardeşliğimizden asla ödün vermemektir. Ortak acılarımıza ve çözüm bekleyen sorunlarımıza sorumluluk ve duyarlılıkla yaklaşıp, kenetlenmektir. Kermesler ise, veliler tarafından imece usulü hazırlanan yiyeceklerin satılması ve buradan elde edilen gelirin, okul giderlerini karşılamak üzere kullanılmasıdır.” denildi.

“ÜCRETSİZ EĞİTİMİN HAKKINI SORGULAMIYORUZ”

Kermeslerin; özel okullara öğrenci başına para aktaran Milli Eğitim Bakanlığının devlet okullarına neredeyse hiçbir ödenek sağlamaması sonucu, okul  aile birlikleri, okul müdürleri ve milli eğitim müdürlüklerinin geçici çözüm olarak bulduğu kaynak yaratma girişimi olduğu da kaydedilen açıklamada, şöyle denildi: “Defalarca valilikler tarafından yasaklanmasına  rağmen, devlet okullarına ödenek gelmemesi sebebiyle, yasak delinmek zorunda kalınmıştır. Okul aile birlikleri ve hatta sınıf anneleri, birer finans müdürü gibi çalışmak zorunda kalıyorlar ve kermeslerin gelirini okulların eksiklerini tamamlamak için kullanıyorlar. Biz de şenlik havasında kermesler yaparak, bir yandan sosyalleşiyor, veli- öğrenci kaynaşması diye bu vaziyeti örtbas ediyoruz. Bununla  övünüyor, ancak ne yazık ki, sosyal devlet olmanın gereği olan ücretsiz eğitim hakkını sorgulamıyoruz.”

“KEŞAN HALKINA DAĞITILDIĞI GİBİ ÖĞRENCİLERE DE BEDELSİZ OLSAYDI”

Keşan’da 2 gün önce, Keşan Kaymakamlığı, Keşan Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün ortak  düzenlediği duyurulan “Kermes ve Aşure Günü” etkinliği  için öğrencilerden para toplanmasının, velilerin ve Keşan halkının tepkisine yol açtığına dikkat çekilen açıklamada, “Aşure etkinliğinin ‘Kermes’ ile karıştırılmasını hiç uygun bulmuyoruz. Bu güzel geleneğin sıradanlaştırılması ve basitleştirilmesi olarak görüyoruz. Keşke, Muharrem ayı dolayısıyla Keşan’daki okullarda 8 bin öğrenciye dağıtılan aşure, Şehitlik Parkı’nda aynı gün Keşan halkına dağıtıldığı gibi bedelsiz olsaydı, geleneklerimizdeki gibi sadece birlik, beraberlik ve paylaşımı temsil etseydi. Okullar kermeslerini farklı bir etkinlik olarak yapsalardı.” denildi.

“KAÇ PARA TOPLANDI, HANGİ KASAYA GİRDİ”

Açıklamada ayrıca, kermes adı altında toplanan bu paraların hangi kurumların kasasına girdiği, toplam miktarı ve hangi amaçla kullanılacağı da soruldu.

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ