Reklam
Reklam

CHP Keşan İlçe Başkanlığı: “SİVAS KATLİAMINI LANETLİYORUZ”

CHP Keşan İlçe Başkanlığı: “SİVAS KATLİAMINI LANETLİYORUZ”
  • 01.07.2019
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Keşan İlçe Başkanlığından, yarın 26. yıldönümü olan Sivas Katliamı ile ilgili yazılı bir açıklama yapıldı.

Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçen Sivas katliamının üzerinden 26 yıl geçtiğine dikkat çekilen yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “2 Temmuz 1993’te Sivas Madımak otelinin ateşe verilmesiyle başlayan katliam ateşi, 26 yıldır yüreklerimizi yakmayı sürdürüyor. Bu tarih, düşünce ve ifade özgürlüğünün engellendiği, linç kültürüyle yaşam hakkının fiilen sona erdirildiği kara bir gün olarak tarihe geçmiştir. Sivas katliamı aydınlığa, demokrasiye, halkların kardeşliğine ve bir arada yaşama kültürüne yapılan bir saldırı olarak gerçekleşmiştir. İnsanlık tarihinin bu kara lekesi hafızalarımızda, yaralı bilinçlerimizde, kanayan vicdanlarımızda 26 yıldır hiç durmadan büyümektedir.

Aradan geçen 26 yıla rağmen her geçen yıl daha büyük ve kitlesel bir öfke ile lanetlenmesi, ülkemizin gericiliğe asla teslim olmayacağının en somut göstergesidir. Türkiye’nin içinden geçmekte olduğu sancılı süreçte demokrasisinin, barış, kardeşlik ve özgürlük taleplerinin kararlılıkla savunulması, iktidarın baskıcı, anti demokratik uygulamalarına karşı kararlı mücadelenin güçlenmesi açısından ayrı bir önem taşımaktadır.

Türkiye’nin gerçek bir laik bir yapıya kavuşturulması, bütün dinsel,mezhepsel,etnik oluşumlara eşit mesafede durulması  sağlanmadıkça,halkları birbirine karşı kışkırtma girişimlerinin önüne geçmek mümkün olmayacaktır.

Başta Sivas katliamı almak üzere ülkemizin tarihindeki bütün tertipler, cinayetler, darbeler, plan ve girişimler bütün yönleriyle soruşturulmalı, bizzat siyasi iktidarlar tarafından yaratılan her türlü inanç  ayrıcalıkları, inançlar üzerindeki  baskı ve ayrımcı  uygulamalara son verilmeli,farklı inanç gruplarının talepleri karşılanmalı ve Madımak utanç müzesi  olmalıdır.

İnsan hak ve özgürlüklerinden, eşitlikten demokrasiden, barıştan ve kardeşlikten yana olan herkes gibi bizde katliamı lanetliyor, Sivas’ta yaşamını yitirenin insanlarımızı bir kez daha saygıyla anıyor, onların savunduğu değerleri ve mücadelelerini yaşatacağımıza söz veriyoruz.”

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ