Reklam
Reklam

CHP MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU, BU KEZ DE MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR’DAN CEVAP İSTEDİ

CHP MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU, BU KEZ DE MİLLİ SAVUNMA BAKANI AKAR’DAN CEVAP İSTEDİ
  • 14.09.2021
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, terörle mücadele sırasında yaralanıp gazi sayılmayanların durumunu Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’a sordu.

Bu durumdaki binlerce yurttaşımızın yıllardır gazilik haklarının verilmesi için mücadele verdiğini söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, TBMM Başkanlığına Milli savunma Bakanının cevaplaması istemiyle verdiği önergede “Vücutlarında terörle mücadelenin izlerini taşıyan, kimileri her an hayati tehlike yaşayan bu gazilerimize ne zaman hak ettikleri unvan ve değeri vereceksiniz?” diye sordu.

AK Parti’nin gaziler arasında ayrım yaptığı gibi gazilik kriterleri arasında da ayrım yaptığına dikkat çeken Doç. Dr. Gaytancıoğlu, terörle mücadelede yarananların gazi sayılması için %40’ın üzerinde uzuv kaybı şartının olduğunu hatırlattı.

15 Temmuz gazileri için böyle bir şartın olmadığını ifade eden Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Bu durumdaki yurttaşlarımızın gazilik unvanını alması için yasal bir değişikliğe gitmeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Terörle mücadele sırasında yaralanıp gazi sayılmayan binlerce yurttaşımızın vücutlarında izler ve hayati tehlike içinde yaşadığına vurgu yapan CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu, şöyle devam etti: “Bir devlet kendisi için savaşmış, yaralanmış ve bunun izlerini ömür boyu taşıyacak olan yurttaşlarını onurlandırmalıdır. Bizim için bu insanlarımız gazidir. Devletimizin de gazi olarak kabul etmesi gerekir. 15 Temmuz gazilerimiz için böyle bir uzuv kaybı şartı yok iken bu gazilerimize yapılan büyük haksızlıktır. Yaklaşık 20 bin vatan evladı yıllardır bir hakkın verilmesi için mücadele ediyor.

Gaziler demişken, AKP’nin gazilerimizin hakkını vermeye niyeti olmadığını da biliyoruz. Bu vesile ile bir kez daha soruyoruz: 15 Temmuz gazileri için toplanan paralar nerede?”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ