Reklam
Reklam

ERİKLİ VE YAYLA ARASINDA BULUNAN ÇÖP DÖKME ALANI İÇİN REHABİLİTE ÇALIŞMALARI BAŞLADI

ERİKLİ VE YAYLA ARASINDA BULUNAN ÇÖP DÖKME ALANI İÇİN REHABİLİTE ÇALIŞMALARI BAŞLADI
  • 05.08.2020
Reklam

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Erikli ve Yayla sahilleri arasında Koruklu mevkisinde bulunan ve çöp dökülen alanı ziyaret etti.

Temizlik İşleri Müdürü Mücahit Erdoğan’la alanda incelemelerde bulunan ve çevre kirliliğinin önüne geçmek için çalışmalar başlatıldığını ifade eden Helvacıoğlu, her gün 50 ton çöpün artık Keşan’da bulunan düzenli depolama sahasına taşınacağını söyledi.

Mustafa Helvacıoğlu, konu ile ilgili şunları kaydetti: “Keşan Belediyesi olarak bugün Erikli, Yayla arasında bulunan Koruklu mevkisindeyiz. Erikli, Danişment ve Yayla Keşan Belediyesinin sorumlu olduğu mücavir alanlarında GÜNEKAB ile beraber bir çalışma başlattık. Vahşi depolama şeklinde bir çöp toplama alanımız vardı. Bu noktaya günde yaklaşık 50 ton çöp geliyor. Keşan Belediyesi ve GÜNEKAB olarak çevreci olmamız gerektiği bilincindeydik. Yapılan doğal rampa ile çöpümüz kamyona yüklenerek Keşan’a gidiyor. Bir TIR’ın 5 çöp kamyonu kapasitesi bulunuyor. Erikli, Yayla ve Danişment’in çöplerini Keşan’da bulunan Paşayiğit’teki düzenli depolama sahasına götürmeye bugün itibarı ile başladık.”

40 YILLIK ÇALIŞMAYI NİHAYET SONLANDIRIYORUZ

Keşan Paşayiğit’te bulunan düzenli depolama sahasında bulunan çöplerden elektrik enerjisi üretileceğini dile getiren Helvacıoğlu, açıklamasını şu şekilde sonlandırdı: “Saros Körfezi’nin çöpü düzenli depolama sahasında elektrik enerjisine dönüşecek. Ekim, Kasım aylarından itibaren yapılan proje ile birlikte elektrik enerjisi olarak yararlanılacak. GÜNEKAB ile işbirliğinde geçmişten gelen projeleri başlattık. 50 ton çöp her gün elektrik olacak. Keşan’daki düzenli depolama sahasında 2021 Mart ayı itibarıyla Saros ve Keşan’ın çöpü elektrik enerjisi olacak. Koruklu mevkisinde bulunan çöpleri rehabilite edeceğiz. Bu alandaki kötü görüntü bundan sonraki yıllarımızda olmayacak. 40 yıllık çalışmayı nihayet sonlandırıyoruz. Bugün taşıma işlemine başladık. 5 çöp kamyonunun Keşan’a gitmesini engelliyoruz, tasarruf ediyoruz. Saros’a ve Keşan’ımıza hayırlı olsun.”

 

 

 

 

 

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ