Reklam
Reklam

GAYTANCIOĞLU: “MAHMUTKÖY BARAJI NE OLDU?”

GAYTANCIOĞLU: “MAHMUTKÖY BARAJI NE OLDU?”
  • 05.11.2021
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu,  Mahmutköy Barajı’nın ne zaman yapılacağını sordu.

TBMM’de Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması için bir soru önergesi veren Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Keşan’a bağlı Mahmutköy’de taşkın koruma ve sulama amaçlı bir barajın projesi hazırlanmış ancak yapımına başlanmamıştır. Yaklaşık 3 bin dekarlık bir alanı sulayacak ve bölgede zaman zaman yaşanan taşkınları önleyecek bu barajımızın yapımına zaman başlanacak ve ne zaman tamamlanacaktır? Mahmutköy Barajının projesi ne zaman tamamlanmıştır? Projede baraj ve sulama sistemleri birlikte mı hazırlanmıştır?” sorularını yöneltti.

Sulama yatırımlarının ivedilikle başlanarak tamamlanması gerektiğinin altını çizen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, küresel ısınma, değişen çevre şartları, gıdada yaşanan talep artışı gibi birçok etmeni de düşünerek baraj ve göletlerin acil olarak yapılmasını istedi.

Geçiş garantili otoyollara, hasta garantili otoyollara para bulan, yandaş müteahhitlere milyarlarca lira aktaran AK Parti’nin çiftçi

ve ülke için hayati önemde olan sulama yatırımlarını unuttuğunu savunan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, “Sulama yatırımları, baraj ve göletler, burada biriken suları toprakla buluşturacak kanal ve kanaletlerin, damlama ve yağmurlama sistemlerin yapılması ve çiftçimizin kullanımına sunulması gerekmektedir. Su olmazsa, suyu verimli kullanmazsak felaketler yaşarız.” dedi.

Mahmuyköy Barajı’nın yapılması halinde hem taşkın koruma hem de sulamada kullanılacağını, bunun da iki kat yarar demek olduğunu ifade eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mahmutköy Barajı yapılırsa zaman zaman yaşanan taşkınların önüne geçilecek. Diğer yandan da yaklaşık 3 bin dekarlık bir alan sulanacak. AKP böylesine yararlı bir yatırıma başlamak, bir an önce bitirmek için neyi bekliyor? Yüz milyarlarca lirayı garantili projelere aktaranlar devlet bütçesine baktığımızda küçücük rakamlarla yapılacak ve çok yüksek fayda sağlayacak bu işlere gelince para bulamıyor. Bu siyasi bir tercihtir. Ya parayı çiftçiniz için, ülkeniz için harcarsınız ya da yandaşlarınız için. AKP bütçeyi yandaşa aktarmayı tercih etti. Yandaşa bol kepçe giden paralar Mahmutköy Barajı gibi vatandaşa yararlı işlerde bitiyor.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ