Reklam
Reklam

“GIDA MADDELERİNE SON BİR YILDA YAPILAN ZAMLAR ADETA CEP YAKIYOR”

“GIDA MADDELERİNE SON BİR YILDA YAPILAN ZAMLAR ADETA CEP YAKIYOR”
  • 17.09.2021
Reklam

Keşan Sebze Bakkallar ve Manavlar Esnaf Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, son dönemde yapılan zamların adeta cep yaktığını dile getirerek, “Hem üretici mağdur, hem tüketici hem de esnaf mağdur. Peki kazanan kimler?” diye sordu.

Kış mevsimine girerken esnafın giderlerinin daha da fazlalaştığının altını çizen Çakır, açıklamasında şunları ifade etti: “Gıda maddelerine son bir yılda yapılan zamlar adeta cep yakıyor. Bunların başında yumurta, süt ve süt ürünleri ile birlikte peynir geliyor. Kahvaltılık ve gazlı içeceklerin fiyat artışının yüksek oluşu ile vatandaşın alım gücü düştü. Gelir az, gider çok oldu. Her zam da vatandaşın cebine zarar veriyor. Vatandaşın aldığı ekmek bile etkiliyor esnafı. Talep az, satış yok. Küçük esnafın sattığı ürünler kısıtlıdır, bunlar temel gıda maddeleri ile sınırlıdır. Marketlerin ürün yelpazeleri o kadar çok geniş ki önce bakkalları tekel bayilerini sonra plastikçiden züccaciyeye kadar küçük esnafa zarar verdi. Bunların yaptıkları zamlar ürün yelpazesi fazla olduklarından göze batmaz. Bu zamların ne kuraklıkla ne döviz artışı ile ne enflasyon ile ne de küresel ısınma ile ilgisi var. Tamamen firmalardan kaynaklanıyor. Onlara sorarsanız ham madde ve elektrik zammını örnek gösteriyorlar. Esnaf borcunu kapatmak için borçlanıyor. Hem üretici mağdur hem tüketici mağdur hem de esnaf mağdur peki kazananlar kimler? Elektrik zammından esnafa özel indirim yapılması gerekiyor. Kış mevsimine girerken küçük esnafın giderleri daha fazla olacak alışveriş düşecektir. Esnaf kredisini ödemekte zorlanıyor ya yapılandırma ya da borcu borç ile kapatıyor, yine derin bir borca giriyor. Büyük marketler meyve sebzeyi direkt üreticilerden almaya başladıklarından beri, halleri devre dışı bıraktılar. Bu da küçük esnafı etkiliyor. Çıkacak perakende yasası ile mutlaka hal yasasında düzenlenmeye gidilmelidir. Çünkü üreticilerin girdileri yükseldi mazot gübre gibi. Çiftçi üretmekten kaçıyor talebin ve üretimin azalması fiyat artışının yükselmesi küçük esnafın mağduriyetidir.

Bunları beraber yaşamamız için tek gerçek sağlıklı bir hayattır. Normalleşmek için bilime aşıya inanmalıyız. Tedbirlerle sağlık için kolları sıvamalıyız. Aşımızı mutlaka olmalıyız. Önce sağlık diyoruz sonra ekonomi bir kısıtlama veya kapanma ekonomiyi alt üst eder ezilen yine küçük esnaf olur.

Biz büyük bir ülkeyiz. Esnaflar bu ülkenin gerçeğidir, bitmeyen enerjisidir verdiği enerji Türk toplumunun ışığıdır. Sağlıklı yaşam için çalışacağız birlikte başaracağız.”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ