Reklam
Reklam

GÜMRÜK 3 BUÇUK SAATTE GEÇİLDİ, PERSONEL PERT, VATANDAŞ ZİYAN…

GÜMRÜK 3 BUÇUK SAATTE GEÇİLDİ, PERSONEL PERT, VATANDAŞ ZİYAN…
  • 30.04.2023
Reklam

Hafta sonu tatiline 1 Mayıs tatili de eklenince, birçok vatandaş tercihini yurt dışından yana kullandı.

Dün İpsala Sınır Kapısı’nda yaşanan yoğunluk nedeniyle en kısa geçişler 3,5 saate tamamlandı.

İpsala-Gümrük yolunda yaklaşık 1 kilometre kuyruk oluşurken, sahada ise sadece 3 peron çalıştı.

Türk tarafında personel yetersizliğinden dolayı peron açılamaması, yeni modernize edilen sahanın işlevsizliği de eklenince, vatandaşların hayal ettiği tatil, başlamadan zehir oldu.

İpsala Sınır Kapısı’nın karşısındaki Yunanistan’ın Kipi Kapısı’nın sahasının dar olması nedeniyle de araçlar kontrollü olarak salındı. İpsala Gümrük Kapısı’ndan çıkan araçlar ise Kipi kapısından yarım saatlik bir sürede geçiş sağladı.

TÜRKİYE TARAFINDAKİ AKSAKLIKLARIN TEMEL NEDENİ İŞLEVSİZ SAHA VE PERSONEL EKSİKLİĞİ

Yunanistan’ın Kipi Kapısı’na gelen yolcular tek perondan, araçlarından inmeden işlemlerini tamamlayarak geçiş yaparken, Türkiye tarafında ise sahanın çok geniş olmasına karşın araçların ilerlemesi dakikalar alıyor.

Hafta içi çoğunlukla personel yetersizliğinden dolayı tek peron açık olan kapıda, 10 aracın geçmesi bile bazen 1 saati buluyor.

Dün ise 3 peron açık olmasına karşın pasaport ve araç kontrol peronlarının bitişik olması nedeniyle araçların ilerlemesi mümkün olmuyor. Bir de tüm yolcuların araçlarından indirilerek kamera kontrolünden geçirilmesi, kontrol noktasındaki alanın dar olması nedeniyle de araçların kapılarının zor açılması nedeniyle işlemler daha da uzuyor.

“MODERNİZE YAPACAKLARINA MEMUR ATAMALARI GEREKİRMİŞ!”

Kapıyı kullanan birçok vatandaş ise kapının modernize edildikten sonra sürekli aksamalarla karşı karşıya kaldıklarını savundu.

Geçmiş yıllarda hem peron sayısının daha fazla hem de memur sayısının daha çok olduğunu savunan vatandaşlar, “İpsala Gümrük Kapısı’nda eski personel yoğunluğunu göremiyoruz. Personel olmayınca peron da açılmıyor. Memurlar sürgün mü edildi, yoksa emekli mi oldu? Yeni memur alımı neden yapılmıyor? Sadece biz Türkler değil, Avrupa vatandaşı da bu durumdan müzdarip. Ülkemiz ekonomisine katkı yapmak için gelecek vatandaşlara da darbe vurulmuş oluyor. Gümrükte yaşadıkları sıkıntılardan ötürü gelmek istemediğini söylüyor birçoğu. Bu özellikle Keşan esnafına zarar yazıyor. İlgililerin bir an önce bu sorunlara çözüm bulması ve kapının eski işlevselliğini kazanması için personel sayısını artırması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ