Reklam
Reklam

HELVACIOĞLU: “ GİDİŞATA GÖRE DAHA SERT TEDBİRLER ALABİLİRİZ”

HELVACIOĞLU: “ GİDİŞATA GÖRE DAHA SERT TEDBİRLER ALABİLİRİZ”
  • 05.01.2021
Reklam

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, basın mensuplarının sorusu üzerine yaptığı açıklamada, bölgede meydana gelen yağışların, kuraklığa etkisine dair değerlendirmede bulundu.

Meydana gelen yağışların barajlardaki doluluk oranına muhakkak olumlu yönde etki edeceğini belirten Helvacıoğlu, “Önümüzdeki haftalarda da yağmur ve kar bekleniyor. Önümüzde 3 ay var ve yağış beklentimiz var. Yeraltı sularının beslenmesi açısından kar yağışı önemli. Beklentimiz kar yağışı. Ocak ayında meydana gelecek yağışların faydalı olacağını bekliyoruz. Şu anda %8’lik bir doluluk oranı var ve Ocak ayında meydana gelecek olan yağışlar ile bu oran %15’e çıkabilir. %100 olması mümkün olmaz. Lütfen su kullanımında tasarruf edelim. Bunu bir görev edinelim. Eski günler yok. Küresel ısınma dünyanın yapısını bozuyor. Tasarruf edersek, israftan kaçınırsak suyumuzu yeter hale getirebiliriz. Bu konuda belediyemiz olarak da politikalar üretiyoruz. Tarım konusunda susuzluk çok önemli. Kadıköy Barajı’nın olduğu alanda çeltik arazileri var ve onlar da tasarruf edecekler. Belki bana felaket haberi veriyormuşum gibi kızanlar olabilir ama su bittikten sonra uyarılarımızın faydası olmaz. Su tasarrufuna yönelik aparatlar alıyoruz. Bazı önlemlerimiz olacak.” dedi.

Kumdere’deki tesislerden gelen suyun Keşan’ın %40’ının ihtiyacını karşıladığını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Kumdere’deki yeraltı su seviyesini bilmiyoruz. Kadıköy’deki doluluk oranımız ile tasarruf edersek yaz mevsimini karşılarız. Gidişata göre daha sert tedbirler alabiliriz. Suyumuz var ancak tasarruf etmeliyiz. Pandemi döneminde suyun önemini gördük. Su yok, pandemi var. Ciddi sorunlar olur. Tedbirler pandemiye karşı nasıl başarılı oluyorsak, su konusunda da duyarlı olursak başarılı olacağız. Su paradan daha kıymetli olacak. Tedbir almazsak paranız olacak ama suyunuz akmayacak.” 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ