Reklam
Reklam

“KEŞAN’IN PARASI ERİKLİ’YE DEĞİL, ERİKLİ’NİN PARASI KEŞAN’A HARCANMIŞTIR”

“KEŞAN’IN PARASI ERİKLİ’YE DEĞİL, ERİKLİ’NİN PARASI KEŞAN’A HARCANMIŞTIR”
  • 01.04.2022
Reklam

Erikli Çevre ve Güç Birliği Derneği Başkanı Şükrü Akıllı, bugün yaptığı açıklamada, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun sözlerine karşılık verdi.

Erikli sahilindeki su abonelikleri konusunda açıklamada bulunan Başkan Helvacıoğlu, basın mensuplarının açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verilmesi olasılığı karşılığında ne yapılacağı yönündeki soruya “İstenmediğimiz yerde durmayız, Erikli’den çekiliriz.” demişti. Bunun üzerine açıklamada bulunan Şükrü Akıllı da “Hiç çıkacaklarını tahmin etmiyorum, çıkamazlar da. Çünkü mücavir alanlardan alınan gelirler, Keşan Belediyesi gelir bütçesinin yarısını oluşturuyor.” şeklinde konuştu.

“<GELİN YASALARA UYUN> DEDİK

Akıllı şunları ifade etti: “Belirtilen tarihe iki gün kala, tehdit ve doğru olmayan bilgilerle, yasal olmayan bir uygulama halka dayatılmaya çalışılıyor. Bundan vazgeçilmesi lazım. Sayın Başkan, son açıklamasında 31 Mart’a kadar ödeme yapanlara su vereceklerini, ödeme yapmayanların sıkıntı çekeceğini ve kaos olacağını söyledi. Geçen sene de bu söylendi ve tespit ettikleri fahiş rakamları bir ay içinde tahsil etmeye kalktılar. Henüz ihale yeni yapılmış, hat çekilmemiş, şebeke bitmemiş, ihalenin şartları yerine getirilmemiş. İnsanlardan bu kadar alelacele abone bedeli talep etmenin mantığını çözemedik. Belediyeler hizmet yerleridir, ticarethane değil. Bu insanlar da bir yere kaçmıyorlar. Erikli’ye su getirilmesine Erikli halkı karşı değil, bilakis memnun; ancak belediyenin fahiş fiyatları ile ilgili şikayetler hat safhada. Bu konuyla ilgili olarak daha önce taleplerimiz oldu. Geçmişteki meclis kararını düzeltmelerini istedik, ‘Gelin yasalara uyun’ dedik. Özellikle de belediye gelirleri yasasını tatbik etmelerini istedik, ama dinlemediler.”

“ERİKLİ’DE 5200 DEĞİL 7000 KONUT OLDUĞUNU İDDİA EDİYORUM”

“Bazı şeyler hep gizleniyor.” diyerek sözlerini sürdüren Şükrü Akıllı, açıklamasına şöyle devam etti: “Talep edilen bağlantı ücreti diye bir olay yok. Bu insanlar zaten 30 yıl boyunca Erikli’de sularını da getirdiler, kanalizasyonlarını yaptılar, arıtmalarını da yaptılar. Keşan Belediyesi’ne bir belde teslim ettik. Erikli’de 5200 konut hesabı yapılmış, Erikli’de 5200 değil 7000 konut olduğunu iddia ediyorum. Bizim kooperatifimizin döneminde zaten bunu biliyorduk. Bu rakam üzerinden hesap yaparak ‘Projenin yarsını belediye, yarısını da halk ödeyecek’ diyorlar. Hayır! Projenin tamamını halktan almayı hedefliyorlar. Bu parayı halktan alarak yapacaksınız, sonra su parası da alacaksınız. Bu nasıl bir vicdansızlıktır? Ben bunun mantığını hiç çözemiyorum. 2020 veya 2021 yılında binaların rayiç değerlerinin yüzde 2’si oranında katılım payıdır. Buna belediye ‘katılım payı’ diyemiyor; çünkü katılım payı da talep etmiyorlar. Yüksek rakamlar talep ediyorlar, bunu da ne olarak belirliyorlar anlayamıyoruz. Yasaya uymadınız, kararlarınızı gözden geçirin.

“KONU YARGIDA”

Yürütmeyi durdurma kararı verilmesi durumunda şu şebekesinin yapımı veya su getirilmesi durmayacak ki. Bizim itirazımız belediyenin tespit ettiği ödemelerle ilgili. Yani Sayın Başkanın da dediği gibi ‘Şebeke durur, her şey biter’ diye bir şey yok. Konuyu bilirkişiye götürmeye kalktılar; ben bilirkişi çalışmasının olduğunu da düşünmüyorum. Bilirkişi raporu gelmiş olsaydı, bunun belediye meclisine gelmesi gerekiyordu; ama öyle bir rapor da meclise gelmedi. Konu yargıda.

“ŞEBEKE VE ARITMA YAPMAK MECBURİYETİNDESİNİZ”
Başkan, ‘Mücavir sahaya su getirme lüksümüz yoktur’ dedi. Siz buna mecbursunuz, madem meclis kararı alındı, şebeke ve arıtma yapmak mecburiyetindesiniz. Bu mecburiyeti hissetmiyorsunuz, o zaman mücavir sahadan çıkabilirsiniz. Bunu size zorlayan yok. ‘Mücavir alandan çıkacağız’ deniliyor ama bu tehditle olmaz ki. Hiç çıkacaklarını tahmin etmiyorum, çıkamazlar da. Çünkü mücavir alanlardan alınan gelirler, Keşan Belediyesi gelir bütçesinin yarısını oluşturuyor. Bunu bırakmak istemeyeceklerdir. Keşan Belediyesi Erikli’den 2006 yılından beri 15 kalem harç vergi tahsil ediyor. Hizmet götürmediğinden dolayı tahsil etme hakları da yok; ama tahsilat yapıyorlar. 

“YILLARDAN BERİ BELEDİYE HİZMET GETİRMEDİĞİ HALDE VERGİLERİNİ ALDI”

3194 sayılı imar mevzuatına göre belediyelerin kontrol ve sorumluluğuna verilmiş yerlerdir mücavir alanlar. Artık bilmeyenler bu işi öğrensinler. 2464 sayılı belediye gelirleri yasası 1981 yılında çıktı. Bu yasanın 104. maddesine göre belediyelerin harç ve vergileri almaları için hizmeti de götürmüş olması gerekir. Eğer hizmet götürmezse vergi de alamaz. Keşan Belediyesi, 2006 yılında Saros’taki bazı mücavir alanlara hizmet götürme kararı aldı. Başkanın bu kararı biliyor olması gerekir. Bugüne kadar belediye su getirdi mi? Kanalizasyon getirdi mi? Getirmedi. Ama vergilerini tahsil etti, buna da kimse itiraz etmedi. Yani yıllardan beri belediye hizmet getirmediği halde vergilerini aldı.

Sayın Başkan her Erikli konusu açıldığında ‘Keşan’ın parasını Erikli’ye harcamayız’ diyor. Keşan’ın parası Erikli’ye harcanmıyor. Erikli’nin parası Keşan’a harcanmıştır, Keşan’ın parası Erikli’ye harcanmadı. Mücavir sahalara yapılan harcamaları ayrı bir bütçe olarak getirsinler, her şey ortaya çıkacaktır. Ama her şeyi birbirine karıştırıyorlar, ayrılsın ki biz de gelir giderini bilelim. Halktan bunlar gizlenmesin. Madem şeffaf yönetim diyorlar, o zaman gereği de yapılsın.

Sayın Başkan bir de akıllı sayaç uygulamasından bahsetti. Neden insanları, akıllı sayaçların ille de Keşan’dan alınması konusunda zorluyorsunuz? Kaldı ki akıllı saat konusunda meclisten alınmış bir karar yok. Keşan için bu kararı uygulayabilirsiniz; ama mücavir sahada akıllı saat uygulamasına geçiş kararı yok. 

“ERİKLİ HALKI ERİKLİ İÇİN GEREĞİNİ FAZLASIYLA YAPMIŞTIR, SIRA BELEDİYEDEDİR”

Zaman zaman katkılar sundular ama onun dışında Erikli bir turizm beldesi olmuşsa, bunu halk gerçekleştirdi, ama halk da yoruldu. Halk Kooperatifle bu işin götürülemeyeceğini anladı, devletin gelmesini istedi, ama şimdi dayatma, tehdit ve doğru olmayan bilgiler ile baskılar yapılıyor. Bunların olmaması gerekiyor. Bu insanları bu kadar üzmeye kimsenin hakkı yok. Erikli halkı Erikli için gereğini fazlasıyla yapmıştır. Sıra belediyededir. Madem gelir tahsil etmesini biliyorlar, hizmet de getirilecek, elbette karşılığı olacak; ama böyle fahiş fiyatlarla değil.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ