Reklam
Reklam

MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU’NDAN BAKAN KURUM’A ÖNERGE…

MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU’NDAN BAKAN KURUM’A ÖNERGE…
  • 13.04.2023
Reklam

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Uzunköprü’ye bağlı Kiremitçisalih köyünde toplulaştırma sonrası hazine arazisi olarak tescillenen yerlerin köy dışından birilerine ihale yoluyla satılmasına tepki gösterdi.

Köylerdeki hazine arazilerinin öncelikle orada yaşayan vatandaşlara uzun vadeli sembolik fiyatlarla ve tarımsal üretim şartıyla satılması gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, Kiremitçisalih köyündeki arazilerin satışıyla ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi.

Tarımsal arazilerin hızla el değiştirdiğini belirten CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu, devletin de buna araç olmasını hiç doğru bulmadıklarını belirtti.

Yapılması gerekenin köyde yaşayan vatandaşları köylerde tutmak, köyleri yeniden canlandırmak ve köydeki vatandaşların para kazanmasını sağlamak olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Gaytancıoğlu, şöyle dedi: “AKP giderken bile satmaktan kendini alamıyor. 20 yılda satmadık şey bırakmadılar. Sata sata şimdi köylerdeki birkaç dönüm araziye kaldılar. Ne olurdu buraları üretim için oradaki vatandaşlarımıza sembolik fiyatlarla verseydiniz? Her şey bitti de iş buralara mı kaldı? Toplulaştırmalardan devlete satacak arazilerin çıkarılması da ayrıca araştırılması gereken bir konudur.”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum’un cevaplanması isteğiyle verdiği önergede Doç. Dr. Gaytancıoğlu, şu soruları yöneltti:

“1. Türkiye’de toplulaştırma sonrası hazine arazilerinin satışının yapıldığı kaç köy vardır? Bu arazilerin toplam büyüklüğü ne kadardır?

  1. Edirne’de toplulaştırma sonrası hazine arazilerinin satışının yapıldığı kaç köy vardır? Bu arazilerin toplam büyüklüğü ne kadardır?
  2. Kiremitçisalih köyündeki araziler neden toplulaştırma sonrasında ekim için vatandaşlarımıza kiralanmamıştır?
  3. Bakanlığınız köylerdeki tarım arazilerini neden öncelikle orada yaşayan vatandaşlarımıza satış ve kiralamayı seçmemektedir?
  4. Bakanlık olarak bu satışın iptali ve orada yaşayan vatandaşlarımıza satışı için yeni bir çalışma yapacak mısınız?”

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ