Reklam
Reklam

MUKABELE PROGRAMI, SOSYAL MEDYADAN CANLI YAYINLANIYOR

MUKABELE PROGRAMI, SOSYAL MEDYADAN CANLI YAYINLANIYOR
  • 12.04.2021
Reklam

Keşan ilçe Müftüsü Mehmet Yiğit, bu gece sahurla başlayacak olan Ramazan ayı nedeniyle açıklama yaptı.

“Allah katında çok üstün bir değeri olan ve içerisinde Kadir Gecesi gibi önemli bir geceyi barındıran Kur’an ayı Ramazan başladı.” diyerek açıklamasına başlayan Yiğit, açıklamasında şunları ifade etti: “Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in indirildiği Ramazan Ayı ile ilgili Allahütealâ Bakara Suresi 183. ayetinden itibaren geniş bilgi veriyor. Burada kimlerin oruç tutup kimlerin tutamayacağı teferruatlı olarak anlatılıyor. Peygamber efendimizin ifadesiyle; <Evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu da cehennemden kurtuluş> ayı olan mübarek Ramazan ayına bizi sağlıkla ulaştıran rabbimize hamd ediyoruz. Devam eden salgın hastalık dolayısıyla bulaşma riskine karşılık bu yıl camilerimizde teravih namazı kılamayacağız. Camiler açık olduğu için programlarımızı gündüzleri yapacağız. Bildiğiniz gibi geçen yıl Ramazanda camilerimiz tamamen kapalı idi.

Keşan İki Minareli Çarşı Camisi’nde 12 Nisan 2021 Pazartesi günü mukabelemize başladık ve merkezi yayın ile tüm camilerimize yayın yapıyoruz. Ramazan boyunca her gün saat 12.30’da Merkez Camisi’nden mukabele programımız devam edecek. İkindi namazlarından önce camilerimizde hocalarımız tarafından sohbetler yapılacak. Hocalarımız sabah namazlarında da kendi camilerinde mukabele okuyacak. Bayan hocalarımız bayan kardeşlerimiz için zoom programı üzerinden mukabele okumaya başladı.

Keşan ilçe Müftülüğü facebook hesabından saat 11.00’de mukabele programı okunmaya başlandı. Yine kesanmuftulugu.adrb instagram hesabından aile ve dini rehberlik büromuz yayınlarına devam ediyor.

Diyanet TV her gün 00.00, 04.30 ve 15.00’te mukabele programları yayınlayacak. İsteyen kardeşlerimiz evlerinden bu mukabele programlarına da katılabilir.

Ramazan ayında eskiden olduğu gibi toplu iftar yemekleri verilmeyecek. Devam eden salgın hastalık dolayısıyla azami derecede kendimize ve çevremize karşı hassas olmamız gerekiyor. Fakirlere ve muhtaçlara yardım yapmak isteyen kardeşlerimiz Keşan İlçe Müftülüğü’ne gelerek veya cami imamlarımıza müracaat ederek yardımlarını yapabilir. Biz onlar adına aracı olup, yardım kolileri veya nakit olarak vatandaşlarımıza ve öğrencilerimize Türkiye Diyanet Vakfı olarak yardım yapıyoruz. Ramazan aynı zamanda paylaşma ayıdır. Bu mübarek ayda yapılan hayır ve hasenatlar diğer aylara göre kat kat fazla sevap getirir. Bu ayda yine peygamber efendimizin ifadesiyle şeytanlar zincire vurulur. Cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır.

Bu mübarek ay geçmişimizi gözden geçirip, geleceğimiz için planlar yaparak Ramazanın manevi havasından faydalanmamız için iyi bir fırsattır. Tüm vatandaşlarımızın Ramazan ayı mübarek olsun.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ