Reklam
Reklam

“YİNE KAZANACAĞIZ, YİNE BAŞARACAĞIZ”

“YİNE KAZANACAĞIZ, YİNE BAŞARACAĞIZ”
  • 06.05.2020
Reklam

Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve Saros Gönüllüleri Dayanışma Sözcüsü Mürşide Ertürk Çoban tarafından, Saros FSRU Limanı süreciyle ilgili basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklaması, bugün düzenlenen basın toplantısında Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz tarafından okundu.

Açıklama şöyle: “Yaklaşık yüz yıllık Cumhuriyet geleneğimizin bizlere kazandırdığı hukuk normları ekseninde bu gün Keşan Halkı ve Saros gönüllüleri olarak Anayasa’da belirtildiği gibi bir hukuk devletinde yaşadığımızı zannederek neler olup bittiğini anlamakta zorlanıyoruz. Saros FSRU Limanı ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ÇED olumlu kararı hakkında Edirne İdare Mahkemesinin verdiği iptal kararının arkasından dolaşarak hiçte ilgisi olmadığı halde 2009/7 sayılı genelge dayanak yapılarak ve söz konusu Edirne İdare Mahkeme kararı bu genelge kapsamına girmediği halde bu genelgeye dayandırılarak İDK (İnceleme, Değerlendirme Komisyonu) toplantı kararı alınması evlere şenlik bir durumu ortaya koyuyor.

İşin hukuksal tarafını Avukatımız Sayın Bülent Kaçar yapacağı açıklama ile ortaya koyacak. Keşan Kent Konseyi ve Saros Gönüllüleri Dayanışması olarak bu konuyu toplumsal, sosyal, psikolojik, sosyolojik ve benzeri yönleri ile değerlendireceğiz. Ülke ve dünya insanlığı olağanüstü koşulları yaşadığı bu günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ne yapmak istiyor?

Sayın yetkililer, Saros sahillerinde yazlığı olan insanların büyük çoğunluğunun 30 – 40 yıllık birikimleri ile bu yazlıklara sahip olduklarını ve bu insanların 60 gündür ev hapsinde tutulduklarını bilmiyorlar mı? Bu insanların psikolojik dengelerinin bozulduğundan haberleri yok mu? Her şeye karşın bu insanların Mahkeme kararını baypas ederek yasayı arkadan dolaşmak isteyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığını anladıklarını kabul edelim ama İDK toplantısını yapıyormuş gibi yapmalarını anlayamıyorlar, anlamıyoruz. Sayın yetkililere soruyoruz: ‘Değer verdiğinizi iddia ederek evlere kapattığınız bu insanların ruh hallerinin hiç mi önemi yok.’

Aynı Bakanlık ÇED Halkın Katılım toplantılarını erteliyor ama İDK toplantısını yapıyormuş gibi yapıyor. Neymiş İDK Komisyon üyelerine belgeler gönderilip yazılı görüşleri istenmiş, bizler de itirazlarımızı gönderebilirmişiz. İyi de ÇED Yönetmeliği böyle bir İDK tarifi yapmıyor ki, bu ne telaş, bu ne acele?

Bir haftadır, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yüzlerce Saros gönüllüsü tarafından, İDK’ya katılma istek dilekçeleri, ÇİMER yoluyla itiraz dilekçeleri, e-mail yoluyla itiraz dilekçeleri ve bizzat canlı telefon görüşmeleri ile deyim yerindeyse ateş altında tutuldu ama sonuç nafile. Gerekçe ‘Dış alım ve dış satım sözleşmeleri varmış.’ Bu görüşün dayanağı BOTAŞ’ın mahkemeye verdiği savunmasıdır.

Saros FSRU Limanından pompalanacak söz konusu doğalgazın, ülkemiz ve Keşan ile hiç bir ilgisi yok. Bu konuda söylenenlerin hepsi asılsızdır. Bizler ülke olarak sadece taşeron olacağız birileri de para kazanacak ve biz Dünya harikası SAROS’u kaybedeceğiz.

Telefon ile görüştüğümüz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerine tekrar tekrar söyledik. Keşan halkının oyları ile seçilmişlere de söylüyor ve soruyoruz. ‘Bizlerin bugün yaptıklarımız ve yapmaya çalıştıklarımız tarihe düşülmüş birer not niteliğindedir ve yarına dair belgedir. Bizler bu talana ve yağmaya hiçbir biçimde izin vermeyeceğiz.’

Tarih bütün bu ayrıntıları yarın yazacak. Kurtarılmış veya talan edilmiş bir SOROS’a dair torunlarımıza anlatacağımız olumlu bir hikayeyi hep birlikte bırakmalıyız.

Kamuoyundan dileğimiz;

Umutsuzluğa yer yok. Edirne İdare Mahkemesinden aldığımız iptal kararını hep birlikte verdiğimiz mücadelemizle kazandık. Yine kazanacağız. Gün karamsarlık günü değil. Haydi Saros, haydi Keşan! Yine başaracağız.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ