Reklam
Reklam

“BULAŞI SAYISINI MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ TUTMAK GEREKİYOR”

“BULAŞI SAYISINI MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ TUTMAK GEREKİYOR”
  • 08.04.2020
Reklam

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, bugün, Keşan’da görev yapan basın mensuplarıyla bir araya geldi ve onların gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

Toplantıda, Keşan Belediyesi Meclisi üyesi Nehir Gergin de hazır bulundu.

“KEŞAN, DÜNYA VE TÜRKYE ORTALAMALARININ ALTINDA”

Keşan’da corona virüsü vakaları hakkında sorulan soru üzerine konuşan Helvacıoğlu, “Keşan’da corona virüsü vakaları Dünya ve Türkiye ortalamalarının altında. Vakalar Devlet Hastanemizde var. Edirne 1. Murat Devlet Hastanesi dolduktan sonra Keşan Devlet Hastanesi de pandemi hastanelerinin içine alındı. Keşan’da corona virüsten ölen kişi yok.” dedi.

“ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA KRİTİK BİR SÜREÇ”

Keşan’da corona virüs tedbirleri doğrultusunda Keşan Belediyesinin ve Keşan’daki kurumların iyi işler ve çalışmalar ortaya çıkardığının altını çizen Mustafa Helvacıoğlu, “Keşan, Enez, İpsala ve mücavir alanlarımızda Türkiye ve Dünya ortalamamızın vaka sayısı olarak çok altındayız. Bu durum sevindirici. Ancak bu durum da bizi rehavete sokmasın. Toplumumuz kurallara riayet ediyor. Önlemlerimizi artırmak gerekiyor. Önümüzdeki bir hafta kritik bir süreç. Bulaşı sayısını mümkün olduğunca az tutmak gerekiyor. Bu nedenle herkes çok dikkat etmeli. Biz Keşan Belediyesi olarak semt pazarlarında ateş ölçerek vatandaşlarımızı içeri alıyoruz. Pazarcılarımız maske takıyor. 20 yaş altı gençlerimiz sokaklara çıkmıyorlar. 65 yaş üstü vatandaşlarımız da evlerindeler. Kurallara uymayanlara tavizsiz ciddi cezalar veriliyor. Polis ve Jandarma ekiplerimiz çok hassasiyetle çalışıyorlar. Şehirlerarası ulaşım durdu. Keşan’ın köylerine ulaşıma Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri izin veriliyor. Minibüs hatlarını Keşan’ın coğrafi yapısı çok geniş bir alana yayıldığı için kesmedik. Minibüsle ulaşım %10’a düştü. Sefer sayısı 93’ten 30’a düştü.” şeklinde konuştu.

“ÜCRETSİZ DEZENFEKTAN YAPILACAK”

Keşan Kaymakamlığı’nda bugün gerçekleştirdikleri toplantı hakkında da sorulan soru üzerine bilgi paylaşan Helvacıoğlu, “Valiliğimizin organizasyonunda İl Özel İdaresi ve Belediye Kaymakamlığımızın başkanlığında dezenfeksiyon çalışmalarını artırdı. Marketler, bankalar, kamu kurum ve kuruluşları, sağlık kuruluşları, sokak ve caddeler ile apartmanlarımızı ilaçlama kararı aldık. Köyler ve beldeler de bu ilaçlamaya dahil oluyor ve çok ciddi bir ilaçlama seferberliğine gidiliyor. İlgili tüm kurumların ilaçlama ekipleri aynı havuzda toplanarak belirledikleri program dahilinde ilaçlama yapacaklar. İlaçlama tek noktadan yönetilecek.” diye konuştu.

“HAZİRAN AYI SONUNA KADAR ERTELEDİK”

Minibüslerin %60’ının geçtiğimiz süreçte yenilendiğini, geri kalanının da Nisan ve Haziran sonuna kadar yenilenme süresi olduğunu belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Şimdilik bu yenilenme süresini Nisan Ayı sonuna kadar olan araçlar için Haziran ayı sonuna kadar erteledik.” dedi.

“VİRÜS BİLE BİZİ DURDURAMAZ”

11 Nisan 2020’de görev sürelerinin 1. yılını dolduracağının altını çizen Helvacıoğlu, şunları söyledi: “İşlerimizi durdurmadık, planlamamızda ne varsa hepsini gerçekleştiriyoruz. Projelerimizin hepsinin planlamalarını sürdürüyoruz. Asfalt ve yol çalışmalarımızın, park çalışmalarımızın ve önemli büyük projelerimizin hepsini planlamalarını yaparak bu süreyi değerlendiriyoruz. Corona virüsü etkisini yitirdiği zaman hızlı şekilde çalışmalarımıza devam edeceğiz. Virüs gibi olumsuzlukların bizi durduramayacağını herkes görecek. Allah’ın izniyle bu işin de üstesinden geleceğiz. Nisan Ayı’nı da corona mücadelesiyle geçireceğimizi öngörüyorum. Alınacak tedbirlerle ve kurallara uyulması halinde Mayıs’ta bu işin çok azalacağını düşünüyorum. Sadece kurumlara, hükümete devlete millete, STK’lara değil vatandaşa da görevler düşüyor. Sosyal mesafe ve hijyene büyük önem göstermeliyiz.”

“2 BİN 600 EVE ULAŞTIK”

Belediyenin “Sen de Paylaş Keşan” adı altında yardım kampanyasıyla ilgili bilgi veren Mustafa Helvacıoğlu, şunları ifade etti: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Biz Bize Yeteriz Türkiyem’ kampanyası başladıktan sonra belediye kampanyamızı durdurduk. Ben de ülke genelinde açılan kampanyaya 1 maaşımı bağışlamıştım. Belediye olarak kampanyamızı durdurduğumuz gün 2 bin 600 eve ulaşmıştık. Bu başarılı bir çalışma oldu. 2 bin 600 eve Vefa Sosyal Destek Grubu’na toplanan paraların nasıl harcandığı, ne kadar gıda paketi alındığı ve ne kadarının kimlere teslim edildiği ile ilgili Kaymakamlığımıza liste halinde bilgi sunduk. Yardımda bulunan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyoruz. Özel kuruluşlarının yardımları ayrı şekilde devam ediyor. Özel kuruluşlarla birlikte bu sayı 4 bini bulur diye tahmin ediyoruz.”

“VİRÜS BİTTİĞİNDE ÇAŞI DA BİTMİŞ OLACAK”

Keşan Belediyesi olarak çalışmaya devam ettiklerini belirten Mustafa Helvacıoğlu, şöyle devam etti:  “Kunduracılar Çarşımızı 23 Nisan’da açmayı planlıyorduk ancak şu süreçte hedeflediğimiz tarihe yetişmeyeceği aşikar. Keşan’a giriş çıkışlarda sıkıntılar yaşanıyor. Üretim ve imalat noktasında sıkıntılar yaşanıyor. Personel eksikliği ilçeye geliş yapılamadığı için sıkıntı oluşturabiliyor. Altyapı ve taş döşeme işini 1 hafta içinde bitirmeyi planlıyoruz.  Üst yapı işi biraz daha sürecek gibi duruyor. Virüs bittiğinde çarşı da bitmiş olur. Olağanüstü bir durum yaşanıyor. Hedef 23 Nisan’dı. Ancak tüm dünyada hedefler şaştı. Bunu da vatandaşlarımızın anlayışla karşılayacağına inanıyorum.”

İlçede trafik ve banka önlerindeki kuyruklar konusunda alınan önlemlerin de çok ciddi bir yoğunluk azalmasını sağladığını ifade eden Mustafa Helvacıoğlu, “Okullarımızdaki bütün güvenlikçilerimiz sahaya indi.” dedi.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ