Reklam
Reklam

KOCA: “VİRÜSÜN YAYILMA HIZINDA YAZ AYLARINDA AZALMA OLMAMIŞTIR”

KOCA: “VİRÜSÜN YAYILMA HIZINDA YAZ AYLARINDA AZALMA OLMAMIŞTIR”
  • 24.06.2020
Reklam

 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu sonrası canlı yayında yaptığı açıklamada, tüm Dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Carona Virüsü (COVİD-19) salgını ile ilgili bilgi verdi.

Virüsün hâlâ etkili olduğunu belirten ve maske kullanımına dikkat çeken Koca, “Maske kullanmayan kişinin maske kullananlara karşı sorumluluğu vardır. Ortak alanlarda, gerekli durumlarda maske kullanmamak kişisel hukukun ihlalidir.” dedi.

Sokağa çıkma kısıtlamasının önemi neyse, bugün aynı önemi maske ve sosyal mesafenin taşıdığına işaret eden Bakan Koca, “Tedbirlere uymak normale dönüş yolunu kısaltacaktır. Sıcak yaz günlerindeyiz. Bu havada maske kullanmak geçen aylardaki gibi kolay değil hepimiz bir zorlu yaşıyoruz. Lütfen sıcaklara yenilmeyelim.

Virüsün yayılma hızında yaz aylarında azalma olmamıştır. Virüsün hasta etme gücünde azalma olduğu konusunda ise bilimsel bir kanıt yoktur.” dedi.

Sağlık Bakanı Koca ayrıca, 16 Mart öncesinde vefat edenlerin yaş ortalaması 71 iken şu anda 74 olduğunu kaydetti.

Koca ayrıca, COVİD-19’da 2. dalganın yaşanmadığına da işaret ederek, “Yoğun bakımdaki hasta sayımız ve entübe sayılarımız düşüyor. Yoğun bakımdaki hastaların can kaybı oranı %2’lere düşmüş durumda. Toplum bağışıklığı oranımız yüzde 0,81. Sürü bağışıklığından bahsedebilmemiz için bu oranın %60’lar 70’ler seviyesinde olması gerekiyor.” şeklinde konuştu.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ