Reklam
Reklam

MUSTAFA HELVACIOĞLU: “İSTİKLAL MARŞI’MIZ, MİLLETİN KADER, KIVANÇ VE TASA BİRLİĞİNİN TERCÜMANIDIR”

MUSTAFA HELVACIOĞLU: “İSTİKLAL MARŞI’MIZ, MİLLETİN KADER, KIVANÇ VE TASA BİRLİĞİNİN TERCÜMANIDIR”
  • 11.03.2022
Reklam

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, İstiklal Marşı’nın kabulünün 101. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı.

“ALLAH BU MİLLETE BİR DAHA İSTİKLAL MARŞI YAZDIRTMASIN”

Helvacıoğlu, ömrünü vatanına ve milletine adamış olan İstiklal şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un Yüce Türk Milleti’nin bağımsızlık ve kutsal değerler uğruna verdiği mücadeleyi destansı bir şekilde anlattığı İstiklal Marşımızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 101’inci yı dönümünü kutladıklarını söyledi.

İstiklal Marşı’nın; Türk Milleti’nin yurt, bayrak ve vatan sevgisinin, özgür ve bağımsız yaşama tutkusundan ödün vermeden, haksızlıklara karşı dimdik ayakta durarak yeniden var olma mücadelesinin ölümsüzleştirildiği bir şaheser olduğunu belirten Mustafa Helvacıoğlu, “Türk Milleti’nin dünyaya bildirisi ve bağımsızlığının tescilidir. Milli sözleşmemizdir. Milletin kader, kıvanç ve tasa birliğinin tercümanıdır. Tarihten silinmek istenen bir milletin hangi değerlere sarılarak istiklal mücadelesini kazandığını anlatan tarihi bir belgedir. İstiklal Marşımız, Kurtuluş Savaşı yıllarında maddi, manevi her bakımdan sıkıntı içerisine düşmüş olan milletimizin ortak duygusu, ortak inancı ve imkânsızlıklara karşı dayanma ve mücadele etme gücünün sembolü olmuş dizelerdir.

İstiklal Marşımız, kadın-erkek, genç-yaşlı topyekûn milletimizin katıldığı kurtuluş destanını ölümsüzleştiren ve milli şairimiz Mehmet Akif Ersoy’un ‘Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırtmasın’ diyecek kadar o yıllarda verilen çetin mücadeleyi ve insanüstü gayreti işaret eden bir ustalık eseridir.” dedi.

“İSTİKLAL MARŞI’MIZI GURUR VE COŞKUYLA OKUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Helvacıcoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Bizler bu şanlı ecdadın torunları ve bu yüce Milletin fertleri olarak cennet Vatanımızın her karış toprağında, ay yıldızlı bayrağımızı gururla dalgalandırmaya ve İstiklal Marşı’mızı dünyanın dört bir tarafında ortak duygu ve coşkularla okumaya son nefesimize kadar devam etme azim ve kararlılığındayız. İstiklal Marşı’nın Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından milli marş olarak kabul edilişinin 101. yıldönümünde, başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere, Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarını ve milletimizin duygularının veciz şekilde buluştuğu İstiklal Marşımızın şairi Mehmet Akif Ersoy‘u rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ