Reklam
Reklam

SARDOS: “FSRU LİMAN PROJESİ, BÖLGENİN EKOSİSTEMİNE KONAN BİR BOMBADIR!”

SARDOS: “FSRU LİMAN PROJESİ, BÖLGENİN EKOSİSTEMİNE KONAN BİR BOMBADIR!”
  • 23.07.2020
Reklam

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) yöneticileri, Saros Körfezi Sazlıdere bölgesine yapılması planlanan FSRU likit gaz ve beyaz ürün nakil limanının bölgeye vereceği tahribatla ilgili açıklamada bulundu.

SAROS yöneticilerinden, konuyla ilgili yapılan açıklamada şunlar ifade edildi: “FSRU projesi bölgenin ekosistemini olumsuz yönde değiştirecek yanlış bir projedir.  Ülkemizin en temiz ve su altı zenginliği yüksek olan bir yeridir Saros. Deniz altı ve onu çevreleyen karasal alan fauna ve flora açısından zengin değerler içermektedir. Bunu da on farklı dalda bilim insanının oluşturduğu bilirkişi heyeti tehlikeyi görmüş ve raporlarında belirterek çevresel etkilerinin olumsuz olduğunu ispatlamış ve ilgili mahkeme de ÇED raporunu iptal etmiştir. Buna rağmen halen süreci devam ettirmek ve projeyi gerçekleştirmek için ilgili kurumlar hız kesmiyor. Girecek gemilerin ve taşıyacakları ürünün vereceği zararları görmek için alim olmaya gerek yok. Hem de dibinden geçen fay hattına rağmen. Bunun yanında BOTAŞ yetkililerinin yılda birkaç gemi gireceğini beyan ederken, ÇED raporunda girecek gemilerin sayısının 50-100 adet olarak gösterilmesi bile soru işaretleri yaratan durumdur. Bölgemizdeki birçok resmi kurum, akademik kariyerli resmi bilirkişi heyeti, profesörler, sivil toplum kuruluşları, onbinlerce vatandaş, bu projenin yanlış olduğunu söylerken üç maymunu oynamak anlamsızdır. En kısa zamanda ilgili ve yetkili makamların konuyu tekrar gözden geçirerek bölgenin ekolojik yapısını tamamen değiştirecek bu projeden derhal vazgeçmelidirler.
Dernek olarak doğanın korunması ve ekolojik değerlerimize sahip çıkılması için elimizden gelen çabayı göstermeye devam edeceğiz.
Saros’un korunması ve FSRU limanına dikkat çekmek için 25 Temmuz Cumartesi günü 11.30 ile 17.30 arasında Sazlıdere bölgesinde DİS (Doğa İçin Sanat) grubunun resim, müzik ve fotoğraf etkinliği olacaktır. Biz de dernek olarak orada olup aynı amaçla, aynı havayı soluyacağız. Saros’umuza dokunmayın!..”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ