Reklam
Reklam

YENİMUHACİR’E SOSYAL BİLİMLER LİSESİ ÇOK GÜZEL YAKIŞIR

YENİMUHACİR’E SOSYAL BİLİMLER LİSESİ ÇOK GÜZEL YAKIŞIR
  • 29.05.2024
Reklam

Yenimuhacir’daki Fen Lisesi Keşan’a taşınınca, beldedeki okul binası hakkında nasıl bir karar verilecek, bilen varsa bilmeyenlere anlatabilir mi?

Keşan’ımızın eğitim alanındaki öncü durumu herkesin malumu.

Bu durumun geliştirilmesi için de her geçen gün yeni adımlar atılmakta.

Mesela Keşan merkeze, Toplu Konut Bölgesi’nde yeni bir Fen Lisesi binası inşaatı yapılıyor. Ancak burada henüz daha bilmediğimiz ya da sadece ilgililerin bildiği vatandaşın henüz daha öğrenmesine gerek duyulmayan, kimileri için küçük ve gereksiz kimileri için ise büyük bir bilgi eksiği var.

Keşan’da yapımı devam eden Fen Lisesi inşaatı bittikten ve öğrenciler eğitime başladıktan sonra, Yenimuhacir’daki okul binasının akıbeti ne olacak?

Hem Keşan merkez hem de Yenimuhacir’daki 2 okul da Fen Lisesi olarak mı kullanılacak?

Keşke böyle olsa…

Ama bu ihtimal çok çok az. Bir ilçeye 2 adet devlet fen lisesi çok rastlanılası değil.

Hâl böyleyken, peki bu durumda ne olacak?

Büyük ihtimalle sessiz sedasız Yenimuhacir’daki okul binası ve yurdu, kimsenin beklemediği, ummadığı şekilde adı “proje” olan bir okulla değiştirilecek. Böyle olunca da yine büyük ihtimalle tarihin tozlu raflarına bir eğitim dönemini ve öğrenci grubunu sessiz sedasız göndereceğiz. Bu artık müzik eğitimi mi olur, spor lisesi mi olur bilmiyorum.

Bu türde eğitim veren okullara bireysel olarak asla karşı değilim, vatandaş olarak da değiliz.

Ama burada bir öncelik sıralaması olması lazım sanki.

Önce bilimsel eğitim, sonrasında sportif ve kültürel eğitim.

Naçizane şekilde, belki eğitim seviyesi bir fen lisesi kadar olmayan ama yine sınavla görece başarılı olan öğrencileri bünyesinde barındıracak, şimdiki genel adlarıyla Sosyal Bilimler Lisesi (Eski adıyla Anadolu Öğretmen Lisesi) Yenimuhacir’da eğitim hayatına başlayamaz mı?

Çok da güzel olur.

Yenimuhacir’a Sosyal Bilimler Lisesi çok güzel yakışır.

Donanım ve yurt imkanlarıyla hem Keşan merkezdeki başarılı öğrencilerimizi gereksiz yere uzak şehirlere göndermemiş olur ve üniversite sınavlarında başarımızı yükseltiriz hem de ailelerimizin aklı çocuklarında kalmaz.

Ayrıca; İpsala, Enez, Malkara başta olmak üzere çevre yakın ilçelerden de başarılı öğrencilerin şehrimizde eğitim almalarını sağlarız.

Tekrar yinelemekte fayda var; Keşan merkezdeki Fen Lisesi, eğitim faaliyetlerine başlayınca Yenimuhacir’daki okul binasının akıbetinin ne olacağını bilen eğitimci, idareci ya da siyasi var mı?

Hu hu orda mısınız?

“Devlet, en doğru kararı verecektir.” cevapları çok kabul ve itibar görmüyor haberiniz ola.

Bir eğitim ihtiyaç şeması toplantısı, STK temsilcileri ortak değerlendirmesi yapılamaz mı?

Köylerin yol sorununu defalarca inceleyen yöneticilerimiz, seralardaki marulların ne zaman biçileceğine kadar işe elini atan eğitim yöneticilerimiz, yasal statüde kaçak yapı inşası olan tiny houselar için bir anda aşka gelen tarım temsilcilerimiz kadar acaba geleceğimiz olan çocuklarımız için birileri elini taşın altına koymaktan mı çekiniyor..!!

Yolun nasıl yapılacağını bilen, tarım arazilerinin nasıl daha verimli kullanılabileceğini bilen nesilleri yetiştirecek bu okullar değil mi. Yoksa bu tür okulların açılması, nasıl ve neden diye sorgulanması mı istenmiyor..!! “Vur patlasın çal oynasın”la, “koştur koştur”la bizim işimiz zor.

Ha bir de çiçeği hala burnunda olan Yenimuhacir Belediye Başkanının kendi sınırları içindeki okulla ilgili bir söz söylemesini, bir öneri de bulunmasını da isteriz. Muhalefette olan bir belediye başkanına bu söz ve öneri imkanı verilir mi bilmem ama…

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ