Reklam
Reklam

BU ÜLKEYİ 19 YILDIR KİM YÖNETİYOR?

Mehmet Uslu
Mehmet Uslu
  • 19.09.2021

Belirli gün ve haftaların canına okudular, milli bayram kutlamalarını yasakladılar. Baktılar ki; bu Millet’in kalbindeki Atatürk sevgisini yok edemiyorlar, şimdi de tarihçileri devreye  sokmuşlar. Hangi tarihçileri mi? Tabii ki saraya yakın olanları. Saray tarihçileri: “İstiklâl Savaşı” yerine “Milli Mücadele” söyleminin kullanılmasını önermişler.
Amaç mı; Atatürk’ü, 9 Eylül 1922’de biten savaş meydanına hapsetmek. Cumhuriyet’in ilanı,  halifeliğin kaldırılması, Atatürk İlke ve Devrimleri’nin hayata geçirilmesi, Lozan,  Kapitülasyonların kaldırılması, ekonomik bağımsızlık, kalkınma hamleleri gibi konularda Atatürk ve ekibinin yaptıklarının Millet’ten gizlenmesi. Sözün özü: Cumhuriyet’in ilk onbeş yıllık  tarihinin, Atatürk’süz  olarak yazılması. Bana göre; 2023-2051-2071 vizyonları gibi bu amaç da, hayal olarak kalacaktır.
2002 yılından beri iktidarda olan AKP zihniyeti, (2018 den sonra Cumhur İttifakı) hala yeni bir Anayasa hazırlığından söz etmekte, her gün, ekonominin tıkırında olduğunu veya tıkırında olması için yeni hamleler yaptıklarını anlatma gayreti içindedir.
Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Sayın Erdoğan’ın, değişik platformlarda yaptığı konuşmalarının satırbaşlarına geçmeden önce, AKP’nin 2023 ekonomik hedeflerine değinmek istiyorum. İktidar, 2023 ekonomik hedeflerini önceden açıklamış, bakmış ki, evdeki hesap çarşıya uymuyor, hedeflerde yeniden güncellemeler yapmış. Eski ve yeni hedefler arasında dağlar kadar fark olduğu apaçık ortadadır.

            2023’te 2 trilyon dolar olacağı düşünülen Milli Gelir: 925 milyar dolara düşürülmüş.
Kişi başına Milli Gelir: 25.000 dolardan, 10.500-11.500 dolara çekilmiş. Şu anda 8.597 dolarmış.
Hedef; dünyanın ilk on ekonomisi arasına girmek, 16. Sıradan 20. Sıraya gerilemişiz.
İhracat hedefimiz, 500 milyar dolar iken , şimdi hedef: 242 milyar dolar, öngörülmüş.
İşsizlik hedefi de: %5’ten, %11.4’e yükseltilmiş.
NOT: Devletin bütçe açığı da yükselecek ama Sözcü Yazarı Nedim Türkmen’in iddiasına göre DEVLET: İş dünyasına olan ödemelerini geciktiriyormuş.
            Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, 2023 hedeflerinde enflasyon hedefi yok. Çünkü TÜİK, iktidar nasıl isterse öyle bir enflasyon hesaplaması çıkarıyor. Mesela; Merkez Bankası Başkanı’na, enflasyonun yüksek olduğundan söz edilmiş, verdiği yanıt: “Çekirdek enflasyon o kadar da yüksek değil” demiş. Çekirdek enflasyon; içinde, gıda, enerji, mazot, benzin, elektrik ve doğalgaz olmayan enflasyondur.
Benim dikkatimi çeken bir diğer konu da; ihracat rakamlarını ballandıra ballandıra açıklayan AKP’lilerin ağzından, “İTHALAT” sözcüğünü duyan var mı?
Gelelim, 7/24 ekranlarda olan Sayın Erdoğan konuşmalarının satır başlarına:  “Birileri ısrarla, Türkiye’de fabrika yok diyerek, bizden ziyade sanayicimize hakaret etmeyi sürdürüyor. Oysa yok dedikleri yatırımlar, ülkemizin dört bir yanında Türk Sanayisi’nin gurur abideleri olarak birer, birer yükseliyor. Ardı ardına açılan fabrikaları, üretim tesislerini, görmeyenlere ne desek boş.
Bu açıklamaya küçük bir istatistikle yanıt vermek istiyorum. Almanya’nın kurumlar vergi rekortmenleri: Volswagen, Daimler (Mercedes), Bmv, E.On Enerji, Deutsche Telecom, Siemens. HEPSİ ÜRETİCİ. Türkiye’nin kurumlar vergi rekortmenleri: Merkez Bankası, Ziraat Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Vakıflar Bankası. HEPSİ FAİZCİ. Faiz haram mış!!!
            Erdoğan devamla: “Her konuya ve siyasete at gözlüğü ile bakanlar, memleketteki yükselen şeyleri görmüyor” demiş. Yukarıda, aşağı düşürülen hedefleri yazmıştım.

Memleketteki yükselen şeyleri görmez olur muyuz, Sayın Cumhurbaşkanı’m.
“Dikey mimariye karşıyım” demiştiniz.  İstanbul semalarında  göğe yükselen gökdelenleri görmemek mümkün mü? Yerden ot biter gibi yükselen Toki Konutları görülmez mi?
19 yıllık iktidarınızda; enflasyon, dolar, euro, altın, işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk hep yükselmeye devam etti. Mülteci sayıları da yükseldi. Bankalarda faizler, vatandaşın borcu, cebindeki kredi kartı sayısı yükseldi. Tarım girdileri, ithal ettiğimiz ürün sayısı yükseldi. Elektrik, doğalgaz faturaları, ev kiraları, konut fiyatları yükseldi. Temel gıda fiyatları da yükseldi. Sedace 11 ilde, elektriği kesilen abone sayısı da 194 bin 97’ye yükselmiş.
Başarı hikayesinden söz edilen Corona ile mücadelede, vaka ve vefat sayıları yükseldi.
Araç garantisiyle yol, hasta garantisiyle hastane, yolcu garantisiyle havaalanı yapanların, üç-beş yerden ballı maaş alanların gelirleri yükseldi. Kamuya ait iç ve dış borçlar yükseldi.
Aklıma gelmeyen o kadar çok yükselen şeyler var ki. Say, say bitmiyor.
Erdoğan, işçilerle buluşmasında: “Büyük ve güçlü Türkiye silüeti ufukta görülmüştür” diyor. 19 yılda ancak bir silüet (karaltı-gölge) ortaya çıktığına göre, gerçek görüntünün ortaya çıkması için bir 19 yıl daha bekleyecek miyiz?
Sayın Erdoğan’ın son bir söylemine yer vermeden önce size bir fıkra anlatmak istiyorum: Hastasını muayene eden doktor: “Ameliyat olman şart” demiş. Hasta: “Doktor Bey, ameliyatın başarı şansı nedir” deyince, doktor: “Ahdettim, bu ameliyatı elli birincide başaracağım” yanıtını vermiş.
Sayın Erdoğan’da bir konuşmasında, “ahdettik, artık başaracağız” der gibi: “Raflardaki fiyatları durduracağız” demiş. 19 yıldır niçin durdurmadınız, niye durduramadınız?
Sahi; bu ülkeyi 19 yıldır kim yönetiyor?
Saygılarımla.  19.09.2021- Mehmet USLU-Emekli Öğretmen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ