Reklam
Reklam

HAYALDİ, HAYAL OLARAK KALDI

Mehmet Uslu
Mehmet Uslu
  • 10.10.2021

Silifke yöresine ait Keklik Türküsü’nün bir bölümündeki dizeler:
“Buyrun arkadaşlar davetim var benim. Herkes kesesinden yesin içsin saltanatım var benim. Aslı yok yaylasında bin beş yüz koyunum var benim” şeklindedir.
19 yıllık AKP İktidarını, bundan daha güzel anlatan dizeler olamaz. Saltanat; AKP’lilere aittir ama her afet, her felaket yaşandığında, gönderilen iban numarasıyla pamuk eller cebe denmektedir. Bu, herkes kesesinden yesin, içsin demekten başka birşey değildir.
“Aslı yok yaylasında bin beş yüz koyunum var benim” dizesi cuk diye yerine oturmaktadır.


“Sen şimdi, AKP 19 yılda hiç bir şey yapmadı, demek mi istiyorsun” dediğinizi duyar gibiyim. Kesinlikle öyle bir şey kastetmedim. AKP 19 yılda çok şey yaptı, ama “Hayaldi, gerçek oldu” sözünü yerine getirmedi. O konuya daha sonra geleceğim.
Aslı yok yaylasında bin beş yüz koyunun olmadığını da nereden mi çıkardım? Anlatayım:
AKP’nin 19 yılda yaptıklarını sayarsak: Yollar, köprüler, tüneller, hastaneler, gökdelenler, külliyeler, hava alanları, TOKİ binaları, yazlık-kışlık sarayları görürüz. Unuttuklarım olabilir.
Dikkat ettiniz mi? Hepsi; beton, hepsi; dolar ödemeli borç. Borç ödenmediği takdirde yetkili mahkemeler; Londra’da. Çoğu; 10 ila 20-25 yıl geri ödemeli ve müşteri garantili. Yani şu anda bizim malımız değil. Borç bittiği zaman bizim olacak. İnşaat aşaması dışında tamamına yakınının istihdam sağladığını söyleyemeyiz. İstihdam sağlasa, işsizlik rakamları rekor kırar mı?
Borçlar niye dolar cinsinden, mahkeme niye Londra’da? Çünkü Türk Lirası her gün değer kaybederken, adalet kurumlarımız da güven kaybediyor.
AKP yönetimi bu Milleti, 19 yıldır aslı yok yaylasındaki bin beş yüz koyunla mı kandırdı? Elbette hayır. Algı yönetimi ve hayal satmak, işin bir başka boyutuydu.
2002 yılında AKP; “yoksulluk, yolsuzluk bitecek, yasaklar kalkacak” sloganıyla iktidara gelmişti. O günden bu güne, ne yoksulluk, ne yolsuzluk bitti, ne de yasaklar kalktı, tersine çoğaldı.
2004 yılında; “AB’ye giriyoruz” söylemi, havai fişeklerle kutlanmıştı. AB üyeliği ne oldu?
2007’den sonra orduya kumpas davaları gündemdeydi. 2008 dünya ekonomik krizini az hasarla atlattık. Dostlarımızı  çoğaltıp, düşmanlarımızı azaltacaktık. Komşu devlet sınırlarımıza Çin Seddi gibi duvarlar örülüyor. Dost yok, düşman çok. Dostlar hayal, düşmanlar gerçek oldu.

         2011 yılında “Çılgın Proje-Kanal İstanbul” gündemdeydi. 10 yıldır Kanal İstanbul nerede?
2012 yılında “Çözüm Süreci” hayali vardı. Hendek terörü ile hiç bir sonuca varılamadan sona erdi. Bugünlerde, bu konuda halâ, kimin muhatap alınması gerektiği tartışmaları yapılıyor.
15 Temmuz 2016 da darbe girişimi yaşandı. Cumhur İttifakı’ndan başka bir oluşumun iktidar olması, Türkiye için “Beka sorunu” söylemini yaydılar. Darbenin suçu yönetim şekline yüklendi, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtik. “Terör bitecek, ekonomi düzelecek, Türkiye uçacak” hayali pazarlanmaya başladı. Terör bittiyse; askerimiz niye Suriye’de, niye Kuzey Irak’ta? Ekonomi düzeldiyse; niye her gün yeni ekonomi paketleri açıklanıyor? Enflasyon niye hâlâ %20 seviyelerinde? Türkiye uçtuysa; Biden bizimle niye görüşmüyor, AB bizi niye üyeliğe davet etmiyor?
Cumhur İttifakı ortağı Devlet Bahçeli Salı günü: “Terörün ülkemize toplam faturası 2 trilyon 256 milyar dolar.  Türkiye’de Kürt sorunu yoktur, terör sorunu vardır” diyor. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin destekçisi Bahçeli değil mi? Sistem geleli neredeyse 3,5 yıl oldu.
Mevcut Anayasa ile isteyip de yapamadığınız ne var ki, 19 yıl sonra yeni anayasa diyorsunuz?
Bu arada; Karadeniz’de, Doğu Akdeniz’de, ülkenin ihtiyacına yıllarca yetecek miktarda milyarca metreküp doğal gaz rezervi, milyarlarca varil petrol rezervi bulunduğu da hayal olarak pazarlanmakta. Yani AKP İktidarı, bilinçsiz Türk toplumuna her  gün yeni hayaller pompalıyor.
2015 yılı 7 Haziran’ında AKP genel seçimleri kazanamadı diye, süresi içinde hükümet kurulması bir nevi engellenmiş, 3 Kasım’da erken seçim yapılmıştı. 2019 yılında da yerelde İstanbul seçimini kaybeden AKP, yargı ve YSK’yı devreye sokup, 23 Haziran’da seçimi yeniletmişti. Genel seçimde hayalini gerçekleştiren AKP, yerel seçimde hayal kırıklığına uğramıştı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan 19 yıl sonra: “Büyük ve güçlü Türkiye silüeti ufukta gözükmüştür” diyor. Silüet; gölge, karaltı demektir. Bu söylem; ufukta bir gölge, bir karaltı var, görüntü flu anlamındadır. Görüntünün netleşmesi için bir 19 yıl daha bekleyecek miyiz?
3 Y, AB üyeliği, Kanal İstanbul, Çözüm Süreci, “Terör bitecek, ekonomi düzelecek, Türkiye uçacak” söylemi, güncellenen 2023 hedefleri. Hayallerde gerçekleşen var mı?
Hepsi hayaldi, hayal olarak kaldı.

10.10.2021 Mehmet USLU– Emekli Öğretmen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ