Reklam
Reklam

İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİ, İSRAİL’İN FİLİSTİN’E YÖNELİK SALDIRILARINI KINADI

İL GENEL MECLİSİ ÜYELERİ, İSRAİL’İN FİLİSTİN’E YÖNELİK SALDIRILARINI KINADI
  • 17.05.2021
Reklam

Edirne İl Genel Meclisinin CHP’li üyeleri, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını kınadı.

CHP’li İl Genel Meclisi üyeleri adına Grup Başkan Vekili Şenol Kılıç, yazılı bir açıklama yaptı.

Şenol Kılıç’ın CHP’li İl Genel Meclisi üyeleri adına yaptığı kınama açıklaması şöyle:

“Müslümanların ilk kıblesi Mescid-i Aksa ve çevresinde İsrail’in arife günü başlattığı, çocuklar ve kadınlar dahil çok sayıda masum Filistinli’nin yaralanmasına ve hayatını kaybetmesine sebep olan menfur saldırıları kınıyoruz. Bayram günlerinde sürdürülen ve Gazze’ye yöneltilen saldırılar, çok vahim bir boyuta ulaşmıştır. Olaylar sonucu yaralanan ve yaşamını yitiren Filistinlilerin sayısı her geçen gün artmaktadır. İsrail’in bu saldırıları, en kutsal hak olan yaşam hakkının ihlalidir.

Filistinlilerin nesiller boyunca yaşadıkları topraklara el konulmasını hedefleyen bu saldırılar, orantısız güç kullanılarak hukuk dışı bir oldu-bitti yaratmaya yöneliktir. İsrail’in bu gayr insani saldırılarını şiddetle kınıyor, Birleşmiş Milletler’in (BM) saldırıların durdurulması için uluslar arası hukuk ve temel insan hakları hukuku çerçevesinde yaptığı çağrıyı destekliyoruz.

Kudüs ve Gazze’de son bir haftadır devam eden İsrail Saldırganlığı BM kararlarına aykırı şekilde sürdürülen işgalin ve hukuk tanımazlığın geldiği son aşamayı ibretle gözler önüne sermektedir. Filistin topraklarında işlenen b u suçlardan dolayı İsrail’in hesap vermesi, suçların sorumlularının tespit edilerek yargılanması ve cezalandırılması için uluslar arası toplumun birlikte hareket etme zamanı gelmiştir. Bu çerçevede, Uluslar arası Ceza Mahkemesi’nin (UCM) ivedilikle harekete geçmesini talep ediyor, bu maksatla insana ve yaşam hakkına saygı duyan herkesi sorumluluk üstlenmeye çağırıyoruz.  Artık İsrail’e karşı net, güçlü ve etkili bir tavır alınması şarttır.

Edirne CHP İl Genel Meclisi üyeleri olarak, İsrail’in saldırganlığının ve Filistin halkına yaptığı zulmün karşısında durmaya, Filistin davasını ve kardeş Filistin halkının haklı özgürlük, adalet, hukuk ve bağımsızlık mücadelesini savunmaya devam edeceğimizi beyan ediyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ