Reklam
Reklam

İTALYAN KOYU’NDAN KUMLARIN KAÇAK ALINMASI İLE İLGİLİ TARTIŞMA DEVAM EDİYOR

İTALYAN KOYU’NDAN KUMLARIN KAÇAK ALINMASI İLE İLGİLİ TARTIŞMA DEVAM EDİYOR
  • 10.01.2020
Reklam

Saros Körfezi’nde 1’inci derece sit alanı olan İtalyan Koyu’ndan kumların kaçak olarak alınması ile ilgili bir açıklamada Batı Trakya Türkleri Derneği ve AK Parti Keşan İlçe eski yönetim kurulu üyesi Ayhan Beyli tarafından yapıldı.

Bilindiği gibi, İtalyan Koyu’ndan kumları kaçak olarak alanın Mecidiye Köyü Muhtarı Ali Balaban olduğu ortaya çıkmış ve Balaban kendini, Oradan kum alınmasının yasak olduğunu bilmiyordum. Bilseydim almazdım.” diye savunmuştu.

Ali Balaban’ın bu savunmasına karşın ise Batı Trakya Türkleri Derneği ve AK Parti Keşan İlçe eski yönetim kurulu üyesi Ayhan Beyli tarafından yazılı bir açıklama yapılarak, “Acizlik politikası yaparak ‘Ben kanunen yasak olduğunu bilmiyorum.’ demek taktiğiyle gerçek olayların üstü kapatılamaz.” denildi.

Beyli, Balaban’a yönelik yaptığı açıklamada maddeler halinde şunları ifade etti:

1) Kumu nasıl nerden aldı? (1. derece sit alanı içerisinde olan Mecidiye Kale Koyu mevkisi olan yerden. Kamuya ait kamyon ve kepçeleri kullanarak)

2) ‘Kumu satmadım ama kamuya ait işlerde kullandım!’ dedin, kullandığın kumu kamuya ait inşaatlarda kullandın. İnşaat mühendisleri odasının yönetmeliğinde deniz kumunu kullanmaya izin var mı? Kullandığın bu kumun inşaatlarda geçerliliği var mı? (Deniz kumu yani içinde deniz kabuklarının kırıntısı (kavkı) bulunan kumlar organik madde içerdiklerinde inşatta hiçbir şekilde kullanılamazlar. Kullanmak beton dayanımını %34 daha düşürmektedir. Kullanmak kesinlikle yasaktır.)

3) Eskiçağ uygarlıklarında yaşamış büyük topluluklar, krallıklar var olmuştur. Bunların tarihi doku zenginlikleri, kıymetli hazineleri var olabilmiştir. Bu bölge aynı zamanda zengin uygarlıkların deniz yoluyla yerleşmeleri ve de göç etmeleri sahnesinde şahit olmuştur.

4) Bence sit alanı içersinde olan bir yerde tarihi yağmalama süreci içinde olunmuştur. Bu durumu acizlik politikası yaparak, ‘Ben kanunen yasak olduğunu bilmiyorum’ demek taktiğiyle gerçek olayların üstü kapatılmak istenmektedir.

5) Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı olan okulun kazan dairesini Milli Eğitim Müdürlüğünden gerekli izinler alınarak mı yaptırdın? Milli Eğitim Müdürlüğünün katkısı olmadı diyerek zan altında bırakmıyor musun?

Otel inşaatın yapım izni ve kullandığın kumun izinlerini kimden aldın da ‘Bunları yapıyor, kullanıyorum’ diyorsun?

Düğün salonu, iş merkezleri muhtarlık ana binası tadilat tamirat  işlerinde kullandığınız deniz kumunun izinlerini kime sordun, izin aldın mı yapıyorsun? Devletten bir kuruş destek almadan yapıyorum diyorsun. Madem öyle o kadar destek almadan izinler olmadan para olmadan nasıl yapıyorsun?

6) Kaldı ki kullanımı yasak olan deniz kumu kullanmak için kimlere ne amaçla verdin?

7) Maden kanuna göre; kaçak madencilik faaliyetlerinde bulunan tespit edilerek tahkikatı yapılarak tutanak tutulan 3/5 yıl arasında ertelenmeyen hapis cezası verilir. Sonrada diyorsun Mecidiye Muhtarı olarak ‘Bilip bilmeden yapılan açıklamaların dozunun artmasından ötürü basın açıklaması yapmayı uygun gördüm.’ Aferin sana Mecidiye Muhtarı Ali Balaban!”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ