Reklam
Reklam

KİM ÖDEYECEK?

Mehmet Uslu
Mehmet Uslu
  • 14.08.2022

Bu haftaki yazımda; en sonunda söylemem gerekenleri, en başta söyleyip yazacağım.
“Çaldıkları sorularla sınav kazananların, kazandıkları sınavlarla bir göreve atananların, atandıkları görevlerinde en tepeye çıkanların, yıllar sonra gönül rahatlığıyla emekli olanların, sözün özü; başkalarının geleceğini  karartıp, kendi geleceğini kurtaranların: Görevleri sırasında aldıkları paralar da, bu paralarla alıp yedikleri gıdalarda: HARAM OLSUN, HARAM OLSUN, HARAM OLSUN.”

            31 Temmuz 2022 günü Türkiye genelinde, KPSS yarışı vardı. Bu bir yarıştı, çünkü, önde olmayı başaranlar kamuda bir göreve atanacaktı. Soruların çalındığı ortaya çıkınca da; sınav iptal edildi ve ÖSYM Başkanı görevden alındı. 17 Eylül 2022’de yeni sınav takvimi başlayacak.
Bu sınav hırsızları da nedense hep bizi bekliyor, diyeceğim. Nedenini daha sonra açıklamak üzere sizleri, 2010 yılına götürmek istiyorum. 2010 yılının Temmuz ayında da KPSS yarışı yapılmış, yine sorular çalınmış, sınav iptal olmuş, ÖSYM Başkanı istifa etmişti. Bu sınava 280 bin kişi girmiş, 2022 KPSS yarışında ise 1 milyon 400 bin aday ter dökmüş.
21 Eylül 2010 günü: “SKANDAL MAĞDURU FİKOLAR” başlıklı bir yazı yazmışım.
Benim Fiko dediğim ama asıl adı Fikret Uslu olan genç, amcamın torunudur. 2006 yılında, matematik öğretmeni olarak mezun olmuş, 3 yıl özel dershanelerde öğretmenlik yaptıktan sonra, 2009 yılında istifa ederek KPSS’ye hazırlanmış. Sonra da malûm sınava girmiş.
Sınav sonuçlarına göre, 30 bin öğretmen ataması yapılacakmış. Fiko; bu sınavda aldığı 90 puanın verdiği güvenle, garanti atamam yapılır düşüncesi içinde kendisine; takım elbise, gömlek, kravat almış, yani yapacağı mesleğe yakışır bir kıyafetle işe başlamak üzere hazırlıklar yapmış.
İktidar elini biraz çabuk tutmuş, aynı yılın Ekim ayı sonunda ikinci bir sınav yapmış. Bizim Fiko, bu sınavda da başarılı olmuş. Ama iktidar, 2010 yılı bütçe açığının daha fazla olmaması için göstermelik bir sayıda öğretmen ataması yapmış. 2010 yılı Ağustos ayında öğretmenliğe başlaması gereken Fiko’nın ataması; tam 10 ay sonra, yani 2011 yılı Haziran ayında yapılmış. (12 Haziran 2011- genel  seçim vardı.) Fiko, bu 10 aylık sürede ister istemez, ailesinin yaptğı katkılarla hayatını devam ettirmiş. Yani istifa etmekle hem işinden olmuş, hem de 10 aylık bir ek gelirden mahrum kalmış.

            Yeğenim Fiko, 2010 Haziran ayından beri atandığı görevine devam ededursun, biz: “Bu sınav hırsızları da nedense hep bizi bekliyor diyeceğim” söylemini irdeleyelim.
2010 yılında KPSS’ye giren ve mağdur olan amcamın torunuydu. 2022 yılında soruların çalınmasıyla KPSS mağduru olan ise benim kendi torunum. O da Fikret Ağabeyi gibi Matematik Öğretmeni. Ayça İrem Elegeçmez; 2022 yılı Temmuz ayı ODTÜ Matematik Öğretmenliği Bölümünü bitirdi. Uykusuz geçen günlerin, gecelerin, ayların, yılların meyvesini alırım düşüncesiyle, o da bu yılki sınavlara girdi. Soru hırsızları, sadece soruları değil, sınava girenlerin hayallerini de çaldı.
Yeni sınav takviminde neler olur, kim kazanır, kim kaybeder, kazananların atamaları ne zaman yapılır, hepsi meçhul. Belki iktidar, 2022 yılı bütçe açığını düşünerek, sınav tarihini geç bir tarihe atar, veya yılbaşından önceye alıp, 2010 yılındaki gibi göstermelik atamalarla işi idare ederek, gerçek atamaları 2023 yılına sarkıtabilir. Bildiğiniz gibi 2023 yılı Haziran ayında yine genel seçim var.
ODTÜ: (Ortadoğu Teknik Üniversitesi) Ülkemizde, hem sınavını kazanıp girmesi, hem de okuması zor okullardan biri. Çünkü eğitimi İngilizce olan bir okul. O üniversite de, Boğaziçi gibi atama rektörle yönetilmekte. Atama rektör; olaylar yaşanır düşüncesiyle, bu yılki diploma (KEP) törenlerinin yapılmasına onay vermedi. Mezun öğrenciler, 6 Ağustos 2022 günü DEVRİM STADI denilen kampus alanında yaptıkları törenlerle, mezuniyetlerini gönüllerince eğlenerek kutladılar.
Yapılan protesto yürüyüşünde taşınan  pankartların çoğu; iktidara bir tokat niteliğindeydi.
Pankartların hepsini yazmaya yerim yetmez. Ama torunumun, 3 arkadaşıyla birlikte taşıdığı pankart; sadece iktidara değil, soru hırsızlarına da tokat niteliği taşıyordu. Onu yazmadan geçemeyeceğim.

            Pankartta:
“BU DİPLOMA: KİŞİYE, KİŞİLERE, GRUPLARA, CEMAATLERE, VAKIFLARA, DERNEKLERE  HİZMET İÇİN KULLANILMAYACAKTIR” yazıyordu.
Bu pankart: 2010  VE 2022  TEMMUZ  AYINDAKİ   SORU HIRSIZLIĞI İLE, 15 TEMMUZ 2016 DARBE GİRİŞİMİNDE YAŞANANLAR; PANKARTTA ADI GEÇENLER ADINA KULLANILAN  DİPLOMALARIN ESERİDİR” diyordu.    
            Cumhurbaşkanı Erdoğan, iptal edilen sınav sonrası bir soru üzerine:
Sınavı iptal edilenlerden herhangi bir ücret talebi de kesinlikle olmayacak. demiş.
İlk sınav iptal edildiğine göre, ataması yapılması gerekenlerin işe başlama,  bir gelire sahip olma süreleri de uzayacak, belki de 2023 yılına sarkacak. Sınava giren gençleri ve ailelerini düşündükten sonra, “ ikinci sınav için ücret ödenmeyecek” diyenlere, ben de diyorum ki:
Yeni sınav ve atamaya kadar geçecek sürede, gençlerin ve ailelerinin; elde edemedikleri veya cepten ödedikleri  ücretin, her iki sınav için  çektikleri zahmetin, ilk sınav öncesi ve sonrası yaşadıkları, ikinci sınav öncesi ve sonrası yaşayacakları stresin: BEDELİNİ KİM ÖDEYECEK?
            Saygılarımla.  13.08.2022  Mehmet USLU– Emekli öğretmen

YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ