Reklam
Reklam

MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU, BAKAN ERSOY’A UZUN KÖPRÜ’NÜN NE ZAMAN ONARILACAĞINI SORDU

MİLLETVEKİLİ GAYTANCIOĞLU, BAKAN ERSOY’A UZUN KÖPRÜ’NÜN NE ZAMAN ONARILACAĞINI SORDU
  • 22.09.2020
Reklam

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, TBMM’ye, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanıtlaması isteğiyle verdiği soru önergesinde Uzunköprü ilçesindeki tarihi taş köprünün ne zaman restore edileceğini sordu.

Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 60 yıldır onarılmayan yaklaşık 600 yıllık köprünün artık ciddî ve gerçek bir restorasyona acil olarak ihtiyaç duyduğunu söyledi.

“Yaklaşık 60 yıldır onarılmayan, üstünde kurulduğu Ergene Nehri’nin zehirli sularıyla her gün biraz daha yıpranan tarihi köprümüzün geleceğinden yurttaşlarımız endişe duymaktadır. Edirne’den yola çıkıp İstanbul’u fetheden ordunun kullandığı, daha sonra Avrupa’nın içlerine seferler düzenleyen orduların geçtiği Uzun Köprü artık yılların yükünü taşımaktan ve Kültür ve Turizm Bakanlığının ilgisizliğinden yorgundur.” diyen Doç. Dr. Gaytancıoğlu, 26 Ağustos’ta verdikleri soru önergesine henüz cevap verilmediğini ifade ederek, Bakanlığın, aynı yavaşlığı, köprünün onarımında da göstermemesini umduklarını belirtti.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu önergesinde, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a şu soruları yöneltti:

1) Uzunköprü ilçemizdeki tarihi taş köprünün restorasyonu için bir çalışmanız var mıdır?

2) Söz konusu tarihî köprümüzün restorasyonu ne zaman başlayacak ve tamamlanacaktır?

3) Bu restorasyonun, kamuoyunda örneklerine sık rastlamaya başladığımız, restorasyon kurallarına uymayan çalışmalara benzememesi için gerekli tedbirleri alacak mısınız?

4) Edirne ilinde şu anda restorasyonu devam eden ve restorasyonu planlanmış kaç eser vardır?

5) Bu eserler hangileridir?

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ