Reklam
Reklam

SAĞ OLDUKÇA DAHA ÇOK PARALAR ÖDEYECEĞİZ

Mehmet Uslu
Mehmet Uslu
  • 25.07.2021

12 Haziran 2011seçimlerine sayılı günler kalmıştı. Başbakan Erdoğan Nisan ayında; “İstanbul, artık içinden iki deniz geçen bir şehre dönüşecek” diyerek, Çılgın Proje sloganıyla Kanal İstanbul projesinin müjdesini vermişti. Gerçi aradan 10 yıl geçtikten sonra, bir köprü temeli attılar ama olsun. AKP’nin sloganı: “Yaparsa AKP yapar”dır. Ama yapar mı, yapmaz mı orası pek belli değil.
Hani; yolsuzluk, yoksulluk bitecek, yasaklar kalkacaktı. Hani; terör bitecek, ekonomi düzelecek, Türkiye uçacaktı. Bugüne kadar hangisi gerçekleşti?
Aşağıda size, yeni bir çılgın projeden söz edeceğim. Ama yeni proje Türkiye’de değil, Kıbrıs’ta. Proje düşüncesini açıklayan da Erdoğan değil, Edirne Erkek İlköğretmen Okulu mezunu bir arkadaşım. Yazımın sonunda konuya açıklık getireceğim.
Bilindiği gibi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve kalabalık bir grup partili, bayramda Kıbrıs’a gitti. Erdoğan, Kıbrıs için bir de müjde verdi: Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Meclisi’nde: Ülkenin “doğru düzgün Cumhurbaşkanlığı ya da Meclis binası bulunmadığını” öne sürerek, “Bunu, KKTC’ye yakıştıramıyoruz. Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki bina malum, bu İngilizlere ait bir gecekondu. Bir de muhteşem bir millet bahçesini orada yapalım, gerçekleştirelim. Devlet olmanın ifadesi budur. Bu projeyi hayata geçirmek suretiyle nasıl bir Kıbrıs Türklerine ait devlet varmış, bunu birilerinin görmesi lazım.” demiş.
Buna itiraz eden Kıbrıs’ın eski Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ise: “… Kuşkusuz, ihtiyaca göre yeri geldikçe yeni binalar yapılabilir, ama toplumlar bunu önceliklerini gözeterek yasa ve kurallarına uygun biçimde yaparlar. Bir başkasının kararı ve lütfu olarak gerçekleştirmezler. Devletlerin itibarına gelince, binaların ihtişamı ile ölçülmez. Demokrasi, özgürlükler, insan haklarına, hukuka, adalete saygı, yurttaşlarının refah düzeyi ile ölçülür.” söyleminde bulunmuş.
Bu projeyi okuyunca kendi kendime: “Yandaşlar para kazansın diye, KKTC’nin de başını yakacaklar.” dedim.
Devlet olarak T.C. den başka tanıyanı olmayan KKTC’deki böyle bir söylem: “Biz yoksak, siz bir hiçsiniz” diye yorumlanabilir ama ben işin orasında değilim. Ayrıca aşağıdaki açıklamayı okuyunca, Mustafa Akıncı’nın da, benim de endişelerimin yersiz olduğunu anladım. (şaka-şaka) Buyurun, bu açıklamayı okuyalım:
KKTC Cumhurbaşkanlığı Daire Müdürü Serkan İlseven bir açıklama yapmış ve: “Saray için harcanacak para, toplanan vergilerden ayrılarak elde edilen bir para değil, Türkiye Cumhuriyeti’nin, özellikle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs Türk Halkı’na bir hediyesidir. Konu, maalesef basına farklı şekilde yansıyor.” demiş.
Gördünüz mü? Nasıl ki, ülkemizde yap-işlet-devret modeliyle yapılan tüm yatırımlardan vatandaşımızın cebinden beş kuruş para çıkmıyorsa, Kıbrıs Türk Halkı’nın cebinden de beş kuruş para çıkmayacakmış. (Köprü ve otoyollara vaat edilen ama geçmeyen araçların parasını kim ödüyor, acaba)
Edirne Erkek İlköğretmen Okulu mezunu arkadaşımın gönderdiği Çılgın Proje Kıbrıs’ta dedim. Bizim, Edirne Erkek İlköğretmen Okulu Mezunları olarak bir WhatsApp grubumuz var.
Projenin adı: “KANAL KIBRIS.” Sloganı: “İŞTE MÜJDE, YAPARSA AKP YAPAR.” İnternete girdim, henüz dolaşımda böyle bir proje yok. AKP böyle bir projeyi ortaya atar mı?
2023’ten vazgeçtik, 2053 ve 2071 vizyonundan bahsedenlerin, daha ne projeler ortaya atacakları hiç belli olmaz. Demem odur ki: Biz sağ oldukça o beşli müteahhit grubuna daha çook paralar ödeyeceğiz.
Kısa not: T.C. toprağı: 780.000 kilometrekare. KKTC: 3.355 kilometrekare (Rize’den küçük) T.C. 2020 milli geliri: 720.1 milyar dolar. KKTC: 4 milyar dolar. T.C. nüfusu: 83 milyon. KKTC: 382 bin kişi. Beştepe Külliye alanı: 750 dönüm. Kıbrıs’ta düşünülen külliye alanı: 500 dönüm.
Saygılarımla.

25.07.2021 Mehmet USLU-Emekli Öğretmen

 

 

 

 

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ