Reklam
Reklam

SARDOS, SAROS İÇİN PEDAL ÇEVİRECEK

SARDOS, SAROS İÇİN PEDAL ÇEVİRECEK
  • 09.07.2020
Reklam

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği (SARDOS) bisikletçileri, yarın, Saros için pedal çevirecek.

”SAROSUMA DOKUNMA” sloganı ile yola çıkacak olan SARDOS bisikletçileri, 3 gün boyunca Saros kıyısında yüklü bisiklet ve kamp malzemeleri ile birlikte pedal çevirecek.

Yarın sabah erken saatlerde Keşan’dan başlayacak turun ilk günü İpsala, Paşaköy, Yenikarpuzlu, Gala gölü, Enez olacak. Akşam Enez’de kamp yapacak bisikletçiler, 11 Temmuz Cumartesi sabahı Enez’den hareket ederek, kıyı hattında patika ve orman yollarını takip edecek ve Sultaniçe, Gülçavuş, Vakıf, Karaincirli güzergahından Yayla köyüne ulaşacak. 2. gün akşamı Yayla Sahili’nde kamp yapacak olan bisikletçiler, 3. gün de Danişment, Erikli, Mecidiye, Beyköy, Yeşilköy, Karlıköy üzerinden turu Keşan’da tamamlayacak.

SARDOS Başkanı Faruk Eker, tur hakkında şu bilgiyi verdi: “Her geçen gün doğamızı mahvedecek, ekolojik dengeleri değiştirecek, canlı sağlığını tehdit edecek projelerle karşı karşıya kalıyoruz. Ülkemiz tarımının lider bölgelerinden, çeltik deposu ve ekoturizm merkezi olmaya aday Trakya bölgemiz her geçen gün rantın iştahını kabartmaya devam ediyor. Bölgemizdeki en büyük tehditlerden birisi de Saros Körfezi Sazlıdere bölgesine yapılması planlanan FSRU Likit petrol gazı ve petrol ürünü nakil limanı projesi. On farklı alanda bilim insanının olumsuz rapor verdiği bu proje bir şekilde dayatmayla yapılması için yetkili kurumlarca her yol deneniyor. Yaşam alanımızın eşsiz değeri Saros Körfezi’nin güzelliklerini ve bu projenin yanlış olduğunun farkındalığı için pedallarımızı çeviriyoruz. Bu güzellikleri yansıtan fotoğraf ve videolarımızı kamuoyu ile paylaşarak halkın dikkatini çekmeyi hedefliyoruz. Aynı zamanda gittiğimiz her yerde bu proje hakkında bilgilendirmeler yapacağız. Bu doğal güzellikler bizlere atalarımızdan miras değil, çocuklarımızın emanetidir. Yarın bu güzellikler böyle projeler tarafından yok edildiğinde çocuklarımız bize; ‘Siz bu konuda ne yaptınız?’ diye sorduğunda başımız dik ve vicdanımız rahat şekilde cevap verebilmemiz için birlikte mücadelenin tam zamanıdır.  Sarosumuza dokundurmayalım.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ