Reklam
Reklam

ÜLKEMİN ÇİVİSİ ÇIKMIŞ

Mehmet Uslu
Mehmet Uslu
  • 05.08.2023

Çivisi çıkmak sözü; “kargaşa içinde bulunmak” anlamında kullanılmaktadır.
Ülkemin çivisinin çıktığını; gördüklerim, yaşadıklarım ve sosyal medyaya yansıyan bazı iletileri aktararak kanıtlamaya çalışacağım. Olaylara; yerelden başlamaya ne dersiniz?
Keşan’ın birçok mahallesinde, belediyenin arıtılmış su verdiği çeşmeler var. 2 lira ile 5 litre su alabiliyorsun. Cumhuriyet Mahallesi’ndeki çeşmede kumbaranın biri kırılmış, Tek musluktan su alınabiliyor. Yeni Mahalle’deki çeşmenin ne zaman akacağı belli değil.

            Yerel gazeteyi okuyorum. Çay; 5 TL, çorba; 40 TL, etli çorba; 70 TL, bir porsiyon köfte; 120 TL yazıyor. İnsan, bir arkadaşı geldiğinde; bir çorba içelim veya köfte yiyelim demeye korkacak.
30 Temmuz Pazar günü, bir cenaze dolayısıyla Lüleburgaz’a gidip geldim. Keşan-Çorlu; 134 km. lik yol; 120 TL. (1 Ağustos’ta yeni tarife uygulanacakmış)  Çorlu-Lüleburgaz; 50 km. 90 TL. Uzunköprü-Keşan; 48 km. 80 TL. Malkara Terminalde tuvaletler bedava. Çorlu’da 3 TL. Lüleburgaz Sokullu Camisi’nde; 4  TL. Uzunköprü terminalde yazıhaneye; “Keşan’a kaçta araba var” dediğimde “abi saat veremiyoruz, araba ne zaman gelirse” dedi. Tam iki saat sonra ilk araç geldi.
Üyesi olduğum bir gruptaki  paylaşım: Kanada’da yaşayan bir Türk vatandaşı, 25 yıl kadar önce, cumartesi günleri: “Tavuk kanadı ve bira günü” yapılan bir lokantaya giderken, yol boyunda yeni çiçek açan ağaçtan kısa bir dal kırmış. Çiçeği masasına koyup, siparişini vermiş. Devamlı gittiği lokantada, onu tanıyan garsonların davranışı bambaşkaymış, birçok masadaki insan da ona doğru bakıyormuş. Herhalde bir şikâyet olmuş ki az sonra; belediye çevre koruma aracı gelmiş.
Koruma aracından inen bir kişi masaya gelip; “çiçeği alıp araca gelir misiniz” demiş. O ağacın dalını kırmak yasakmış. “Ceza mı yazayım, mahkemeye mi vereyim” deyince vatandaş: “Cezası ne kadar” diye sormuş. Dalın boyu ölçülmüş, 40 cm. Ceza; 40 dolar. Ertesi gün ödenmiş.
Kanada Hükümeti, 40 santimlik dalı kırana 40 dolar ceza yazıyor. Ama Kanadalı bir şirket yıllardır, siyanürle altın aramak için Kazdağları’nın canına okuyor.
14 ve 28 Mayıs seçimleri öncesi, 7/24 TV ekranlarında boy gösterenlerin, muhalefeti yerden yere vuranların, vaat üstüne vaatler savuranların, son günlerde sesleri çıkmaz oldu. Sosyal medyaya yansıyan eleştiriler karşısında herhalde verecekleri bir yanıt kalmadı, diye düşündüm.

            2019 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçtiğimizde; “Terör bitecek, ekonomi düzelecek, Türkiye uçacak” demişlerdi. Yıl; 2001, ekonomik krizin tavan yaptığı dönem: 1 kg buğday; 1,10 TL. 1 litre mazot; 1,50 TL. Yıl 2023 Ağustos ayı: 1 kg buğday; 9,25 TL. (TMO randevu vermeyince vatandaş 5 TL ile 6,25 TL arası tüccara verebiliyor) mazot; 37,10 TL. 2001 yılında 1,5 kg buğday ile 1 litre mazot, 2023 yılında; (TMO’ya satarsan) 4  kg buğday ile 1 litre mazot alabiliyorsun.
Buğday, mazot deyince aklıma geldi: Hani, 7 TL’lik elektrikle şarj edilmiş traktörle 50 dönüm tarla sürecektik! Türkler,  balık hafızalıdır, çabuk unutur. Seçimlerden önce de; her yerden petrol ve doğalgaz fışkırıyordu. Keşan’da AKP’liler TOGG otomobili önünde hatıra fotoğrafı çektirmişlerdi. Konu ile ilgili sosyal medyada güzel bir paylaşım yapılmış: “Şimdi anladınız mı? Gabar’da petrol olmadığını, Karadeniz’de doğalgaz olmadığını, fabrikada TOOG olmadığını, Kasada bir BOGG olmadığını” diyor.
Sosyal medyada bir vatandaş,  2 Mart 1937 tarihli ULUS Gazetesi’nin bir haberini paylaşmış. “Bu sene bütçede, 17 milyon lira fazlalık var. Ne bir vergi artırılacak, ne de yeni vergi konacak. Bütçe fazlasının 2,3 milyonu eğitime, 1,5 milyonu sağlığa, 900 bini ormanların ıslahına, 8 milyonu da sanayileşmeye aktarılacak” yazıyor. Bir yandan Osmanlı’nın borçlarını ödeyen, bir yandan da Kurtuluş Savaşı sonrası kalkınma savaşı veren ülkemde; Cumhuriyet’in dördüncü yılında (1927) 1 TL 2 dolar ediyor. 14 yıl sonra da bütçe 17 milyon TL fazlalık veriyor.
Şimdiki bütçeyi mi sordunuz: 2018 yılında toplam iç ve dış borcumuz; 876 milyar liraymış. Kur artışı nedeniyle; sadece 2023 Haziran ayında bu borç 882 milyar lira artmış. Dolar ne alemde mi dediniz? 1927 de 1 TL 2 dolar ederken,  2023’te 1 dolar 27 TL civarında.
Sayın Erdoğan’ın; “Almanya bizi kıskanıyor” söylemi, en çok kafama takılan bir konudur. Dünyanın en büyük kredi derecelendirme kuruluşu olan; Fitch, Moody’s ve S&P adlı kredi kuruluşları hafta içinde bir değerlendirme açıkladılar. Tam puan olan AAA’ya sahip 9 ülke var: ALMANYA, Avustralya, Danimarka, Hollanda, İsveç, İsviçre, Lüksemburg, Norveç, Singapur. Türkiye’nin notu ise kritik eşik olan B seviyesinde.
İşçiye %34, emekliye %25 zam. 2023 Temmuz enflasyonu; %47,83. Kimseyi enflasyona ezdirmedik.  Çivinin çıktığının bundan güzel izahı olur mu? Maliye Bakanı: “2024 yılı ortalarından itibaren enflasyon düşmeye başlayacak” demiş. %47,83 enflasyona bir fıkra yakışır herhalde:
Temel’in ateşi çıkmış. Hastanede: Koltuk altından ölçelim demişler; “gıdıklanırım” demiş. Ağızdan ölçelim; “o aleti ağzıma sokmam” demiş. Makattan ölçmeye razı olmuş. Ölçmüşler. Ateş 40 derece çıkmış. Temel: “Abouuu, 40 derece, hemi de gölgede” demiş. Aylık enflasyon %47,83 çıkmış. “Hem TÜİK’e rağmen, hemi de sebze ve meyvenin en bol olduğu Temmuz’da.”
Çivisi çıkan ülkemden bugünlük bu kadar. Çıkan çivi yerine oturur mu?????????
Saygılarımla. 05.08.2023 Mehmet USLU– Emekli öğretmen

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ