Reklam
Reklam

“BUNUNLA İLGİLİ 30 GÜNLÜK SÜREÇ BAŞLADI”

“BUNUNLA İLGİLİ 30 GÜNLÜK SÜREÇ BAŞLADI”
  • 25.06.2021
Reklam

Kumsalların kiralanması konusunda tepkisini dile getiren Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, yaptığı açıklamada, kumsalların kiralanması konusunda eleştirilerde bulundu ve sahilden yararlanan herkesin dava açma hakkına sahip olduğunu belirterek, bununla ilgili 30 günlük sürecin başladığını kaydetti.

Kumsalların kiralanmasıyla ilgili itirazların yapıldığını belirten Karagöz, şunları söyledi: “Edirne Çevre Koruma Vakfı ve Edirne Valiliği yapılan itirazları dikkate almayarak, 23 Haziran’da ihaleyi gerçekleştirdiler. İhaleye çıkan 14 parsel alandan 7’si kiralandı. Kiralamalar konusunda, itiraz dilekçelerini alan komisyon başkanı, bizlere yazılı cevap vereceğini dile getirdi. Haklılık tarifi konusundaki cevap yazılarını merak ediyoruz. Tabiat varlıklarını koruma, SİT alanları ve uluslararası sözleşmeleri ile ihale yönetmeliğine aykırılık var. İhale; Edirne Çevre Koruma Vakfı’nın kuruluş amacına aykırıdır. Buraları belli kişilere verip, kenara çekilme ve oradan gelecek kiraları düşünme, Çevre Koruma Vakfı’nın amacıyla örtüşen bir durum değildir. Böyle bir hizmet olmaz. Vakfın kuruluş amacı, tartışmalı hale gelir. ESTAB tarafından Enez ve Keşan sahillerinin en iyi şekilde kamuya hizmet verecek şekilde hazırladığı güzel projeler var. Edirne Çevre Koruma Vakfı’nın da bunları aldığını, takdir ettiklerini ve uygulayacaklarını dile getirdiklerini biliyoruz. Bunu uygulama yerine tam tersini seçti. Kumsal alanları, satıldı ve kalan kısmı da satılmaya çalışılıyor. Bu yerler cüzi bedellerle belediyelere verilebilirdi. Belediyelerde bu alanları ikinci şahıslara kiralamama kararı alırdı ve halk plajları şekline dönüştürülebilirdi. Duşu, tuvaleti, şezlongu ve şemsiyesiyle güzel bir ortam oluşturulabilirdi. Bu alanlar halkındır. Halkın olan yerleri ticari mal gibi ortaya çıkarıp, parayla birilerine vermeleri doğru değildir.

Kumsallar konusunda gerekli itirazlar yapıldı. Kimse, <biz dava açacağız ama itiraz dilekçesi vermedik> diyerek, dava açmıyoruz demesin. Böyle bir durum söz konusu değildir. Sahilden yararlanan herkes dava açma hakkına sahiptir. Bununla ilgili 30 günlük süreç başladı. Bu konuda, Keşan ve Enez belediyeleri başta olmak üzere, İl Genel Meclisi ve ESTAB birinci derece sorumludur. Çünkü bu yapılar seçilmiştir ve topluma hizmet esastır. Birilerinin kârlarını, rantlarını düşünme durumları olamaz. Yürütmeyi durdurma ve iptal davalarını açma konularını gündemlerine almalılar. ESTAB kurum olarak dava açamıyorsa, başkan ve encümenleri bireysel olarak açabilirler. Enez Belediye Başkanı kendi sahilindeki tüm dernekleri, siteleri ve kooperatifleri toplayarak hep birlikte dava açabilirler. Türkiye’de, herhangi bir olumsuz konuyla ilgili basın açıklaması yapıp, tepkimizi ortaya koyduktan sonra görevimizi yaptık, olay bitti deyip; vatandaş yapması gerekeni yapsın şeklinde bir tarz var. Bu tarz doğru bir davranış değildir. Seçilmişler hızlı şekilde ortak bir çağrı yaparak, herkesi harekete geçirmelidir. Enez ve Keşan sahilindeki dernekler, platformlar, bireyler kumsaldan ücretsiz yararlanmak istiyorsa, yan yana gelip örgütlenmeliler. Kurumsal ve hukuksal anlamda, destek isteniyorsa, biz Keşan Kent Konseyi olarak öncülük yapmaya hazırız. Sahilin sahibi olanları hareket halinde görmemiz gerekiyor. Tüm sahillerin kiralanması durumunda ne hale gelineceğinin muhasebesinin yapılması lazım.

Yaşanan sorun konusunda zaman kaybetmeden, topu taca atmadan ve birbirine ihale etmeden, birilerinden bir şey beklemeden hareket edilmemeli. İtiraz dilekçeleri verildi ama kaç kişinin dava açacağını bilmiyorum. Ama dava açılacağından eminim. Mevzuatlara aykırılık içerdiği için yürütmeyi durdurma ve iptal çıkma olasılığı çok yüksektir. Sonuçta bu yerleri alanlarda bizim insanlarımız. Onlarında mağdur olmasını istemiyoruz. Dolayısıyla, bu gerçekliği göz önünde bulundurmaları, ona göre bir davranış içerisine girmeleri ve kendilerini güvence altına alabilecek yönelik içerisinde olmalı. Kumsal halkındır ve herkesin ücretsiz yararlanması gerekiyor diyen tüm seçilmişleri ve bireyleri duyarlı davranmaya davet ediyoruz.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ