Reklam
Reklam

“UNUN ÇUVALI 300 TL OLURSA, EKMEĞİN DE 3 TL OLMASI GEREKİYOR”

“UNUN ÇUVALI 300 TL OLURSA, EKMEĞİN DE 3 TL OLMASI GEREKİYOR”
  • 15.11.2021
Reklam

Keşan Fırıncılar Derneği Başkanı Ayhan Gevrek, ekmeğe yapılan gramaj zammıyla ilgili basın açıklamasında bulundu.

“FIRINLAR YİNE ZARAR EDİYOR”

Ekmeğe yapılan gramaj zammını değerlendiren Gevrek, şunları ifade etti: “Ekmek fiyatları, pazar günü itibariyle zamlandı. 2 TL’ye satılan 230 gram ekmek, pazar günü itibariyle 200 grama düşürüldü. Bu da %15 gibi bir zamma denk gelmektedir. Maliyetlerimizde, %50 – %70 oranında artış yaşandı. Maya 60 TL, una 60-70 TL olmak üzere birçok kalemde zamlar yaşandı. Bu fiyatlar bizleri kurtarmıyor. Fırınlar yine zarar ediyor. Bu işi yapma şansımız da yok. Nereye kadar sürdürebileceğiz bilmiyorum ama başka yapabileceğimiz bir iş de yok. Bizim işimiz fırıncılıktır. Devlet tarafından yardımlar yapılırsa hem esnaf hem de tüketici rahatlar. Bizler de zam yapma taraftarı değiliz. Ama 160-170 TL olan unun çuvalı, 240 TL oldu. Yeni yıla kadar unun çuvalının 300 TL olması bekleniyor. Bizim bu şekilde dayanmamız ve işi götürebilmemiz mümkün gözükmüyor. Şartlar her geçen gün ağırlaştı. Bundan ötürü de bu zamları yapmaya mecburuz.”

“YENİ YILDA UNUN ÇUVALI 300 TL OLURSA, EKMEĞİN DE 3 TL OLMASI GEREKİYOR”

Ayhan Gevrek, “Yeni yılda ekmeğe yeniden zam yapılması planlanıyor mu?” şeklindeki soruya da şöyle cevap verdi: “İstanbul kararı zam aldı. Başka yerlerde bu yönde karar alırsa, bizlerde zam talebinde bulunacağız. Valimiz ya da yetkililer, ne kadar zammı uygun görürler bilmiyorum. Yine onların insafında. Fırıncılarında yapabileceği çok bir şey yok. Esnaf odaları ile Ticaret ve Sanayi Odaları’na talep ediyoruz, onlarda uygun görürse, Vali ile Ankara’daki yetkililer görüşüyor. Bugün zam talebinde bulunulsa, yine 1 ay sürüyor. Şuan ki maliyetlere göre 200 gram ekmeğin fiyatı en az 2,5 TL olması lazım. Eğer unun çuvalı yeni yılda 300 TL olursa, 3 TL olması lazım. Bizimde sadece un değil; maya, doğal gaz, elektrik gibi birçok giderimiz var. İşlerimiz iyi değil, Allah yardımcımız olsun.”

“UNA HER HAFTA ZAM GELİYOR”

“Ekmek fiyatında beklentiniz nedir?” şeklindeki soruya cevap veren Gevrek, şunları ifade etti: “Bu yıl, önceki yıllar gibi değil. Geçen hafta aldığımız unla bu hafta aldığımız un arasında fiyat farkı var. Gelecek haftada, unun çuvalına 12 TL zam geleceği ifade ediliyor. Maliyet raporunu dahi yapamıyoruz. Bizlerde ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bu yıl çok karışık. Gelecek yıl ne olacak bilmiyoruz. Maliyetleri bizim düşürmemiz mümkün değil. Çünkü un fiyatına sürekli zam geliyor. Un fiyatının durması lazım. Unun çuvalı 160 TL olsa, ekmeğe zam istemezdim. Geçmiş yıllarda, una 1 defa zam gelirdi ve yaz mevsimine kadar gidiyordu. Ama una her hafta zam geliyor.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ