Reklam
Reklam

AKSAL, İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE KONUŞMA YAPTI

AKSAL, İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNDE KONUŞMA YAPTI
  • 23.11.2021
Reklam

AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, TBMM’de gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmeleri sırasında konuşma yaptı.

İçişleri Bakanlığının 2022 yılı bütçe görüşmelerinin hayırlı olmasını dileyen Aksal, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Merkezinde insanın olmadığı hiçbir işin hayırlı neticeler doğurması mümkün değildir düşüncesini kendine şiar edinen Bakanlığınız ve bağlı birimlerinizle kadına yönelik şiddetle mücadelede üstlendiğiniz aktif rol ve çabalarınızı takdir ediyoruz. Güçlü kadın, güçlü Türkiye hepimizin ortak hedefidir. Kadına yönelik şiddetle mücadelede kararlı ve taviz vermez duruşunuz sayesinde kadınlar kolluk güçlerine daha kolay ulaşabilmekte ve kendilerini daha güvende hissetmektedirler. Bu yönde çok güçlü yasalara sahip olsak da siyasi irade olmadan bunları uygulamaya geçirmemizin mümkün olmayacağını hepimiz biliyoruz. Kadınlarımız şiddete uğradıklarında ilk başvurdukları kurum ALO 112’yle, KADES uygulamasıyla, polis merkezleri ve jandarma karakollarıyla, şiddet mağdurlarını daha etkin korumak için hayata geçirdiğiniz elektronik kelepçeyle, devletin şefkatini, koruyuculuğunu ve kollayıcılığını en önemlisi kadının yalnız olmadığını gösteren İçişleri Bakanlığımızdır. İçişleri Bakanlığımızın 1 Ocak 2020 tarihli Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi’nde mağdur kadının Emniyet birimlerindeki iş ve işlemleri ayrıntılı bir şekilde tanımlanmıştır. ‘Sıfır tolerans’ ilkesi gereği yapılan her işlemin kayıt altına alınması sağlanmıştır. ‘Kadına Yönelik Şiddet Olayları Kayıt Formu’ adlı kayıt belgesiyle kadının durumuyla ilgili her türlü bilgi, ilerideki tahkikatlara esas olmak üzere bu konuda eğitim almış hassas emniyet mensuplarımız tarafından doldurulmakta ve bu form sayesinde mağdur kadınlarımız hakkında daha sağlıklı tedbirlere karar verilebilmektedir. İçişleri Bakanlığımız, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Ulusal Eylem Planı, Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı ve mevzuat kapsamında yürüttüğü çalışmalarla önemli başarılara imza atmaktadır. Bu kapsamda, 2020-2021 yıllarına dair Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Koordinasyon Planı’nın tamamına yakını 2020 yılı sonunda gerçekleştirilmiştir. 2020 yılı başında Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Genelgesi yayımlanmış, kollukta uzman birimler oluşturulmuş, 2015 yılında 81 il merkezinde kurulan aile içi ve kadına yönelik şiddetle mücadele büro amirlikleri, 31 Ocak 2020’de aldıkları bir kararla, ilçe düzeyine genişletilmiş ve Türkiye genelinde 1.102 şube müdürlüğü ve amirliği kurulmuştur.
Olaylarla hızlı mücadele edebilmek ve ihbarları kolaylaştırmak için hayata geçirilen Kadın Acil İhbar Sistemi (KADES) uygulaması şu ana kadar 2 milyon 758 bin 120 kadın tarafından indirilmiştir. Şiddet mağduru kadınların daha etkin korunması amacıyla elektronik kelepçe uygulaması hayata geçirilerek İçişleri Bakanlığı bünyesinde bin kapasiteli Elektronik Kelepçe İzleme Merkezi kurulmuştur. Akdeniz Parlamenter Asamblesi 15’inci Genel Kurulu Toplasında COVID-19 salgınında ulusal yardım hatları ve akıllı telefon uygulamasıyla aile şiddetle mücadele ödülüne KADES’in layık görülmesi bizi onurlandırmıştır.
Sayın Bakanım, sizin nezdinizde tüm Bakanlık personeline kadına yönelik şiddetin önlenmesi için yürüttükleri mücadele için bir kadın ve Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı olarak teşekkür ediyorum. Terörle mücadelede, göç meselesinde, yaşadığımız afetlerde, ülkenin huzur ve güvenliğinin sağlanması konusunda gösterdiğiniz mücadeleye bizler şahidiz.
2022 bütçenizin hayırlı olmasını diliyorum.”

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ